Socialezekerheidsrecht
Terecht geweigerd WIA-uitkering toe te kennen. Het medisch onderzoek door de verzekeringsartsen van het Uwv…
Centrale Raad van Beroep, 16 september 2020
ECLI:NL:CRVB:2020:2195 · Centrale Raad van Beroep · 16 september 2020
Samenvatting
Terecht geweigerd WIA-uitkering toe te kennen. Het medisch onderzoek door de verzekeringsartsen van het Uwv is zorgvuldig geweest en er bestaat geen aanleiding om te twijfelen aan de juistheid van de conclusie van de verzekeringsarts. Voldoende gemotiveerd dat de geduide functies in medisch opzicht voor appellante geschikt zijn.
Procesgang
Uitspraak · 2019
ECLI:NL:RBROT:2019:3968Centrale Raad van Beroep · 16 september 2020deze uitspraak
ECLI:NL:CRVB:2020:2195
Bekrachtiging/bevestigingBekrachtigingDe hogere rechter laat de eerdere uitspraak in stand: de uitkomst blijft hetzelfde.Meer uitleg
Uitspraak
19 2767 WIA
Datum uitspraak: 16 september 2020
Centrale Raad van Beroep
Enkelvoudige kamer
Uitspraak op het hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Rotterdam van 15 mei 2019, 17/6436 (aangevallen uitspraak)
Partijen:
[appellante] te [woonplaats] (appellante)
de Raad van bestuur van het Uitvoeringsinstituut werknemersverzekeringen (Uwv)
PROCESVERLOOP
Namens appellante heeft mr. A.L. Kuit, advocaat, hoger beroep ingesteld.
Het Uwv heeft een verweerschrift ingediend.
Onder toepassing van artikel 8:57, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) is een onderzoek ter zitting achterwege gebleven, waarna de Raad het onderzoek met toepassing van artikel 8:57, derde lid, van de Awb heeft gesloten.
OVERWEGINGEN
1. Appellante is laatstelijk werkzaam geweest als medewerkster keuken en bediening voor gemiddeld 30 uur per week. Op 18 mei 2015 heeft appellante zich ziek gemeld met psychische klachten na een arbeidsconflict. In het kader van een aanvraag op grond van de Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen (Wet WIA) heeft appellante op 1 juni 2017 het spreekuur bezocht van een verzekeringsarts. Deze arts heeft vastgesteld dat appellante belastbaar is met inachtneming van de beperkingen die hij heeft neergelegd in een Functionele Mogelijkhedenlijst (FML) van 9 juni 2017. Een arbeidsdeskundige heeft vastgesteld dat appellante niet meer geschikt is voor het laatstelijk verrichte werk. Hij heeft vervolgens functies geselecteerd en op basis van de drie functies met de hoogste lonen de mate van arbeidsongeschiktheid berekend. Bij besluit van 3 juli 2017 heeft het Uwv geweigerd aan appellante met ingang van 3 juli 2017 een WIA-uitkering toe te kennen, omdat zij met ingang van die datum minder dan 35% arbeidsongeschikt is. Het bezwaar van appellante tegen dit besluit heeft het Uwv bij besluit van 25 september 2017 (bestreden besluit) ongegrond verklaard. Aan het bestreden besluit ligt een rapport van 19 september 2017 van een verzekeringsarts bezwaar en beroep ten grondslag.
2. De rechtbank heeft het beroep van appellante tegen het bestreden besluit ongegrond verklaard en daartoe – samengevat – het volgende overwogen. Het medisch onderzoek, dat aan het bestreden besluit ten grondslag ligt, heeft de rechtbank voldoende zorgvuldig geacht. Daarbij heeft zij van belang geacht dat dit onderzoek heeft bestaan uit de bestudering van de dossiergegevens, het bijwonen van de hoorzitting en de bestudering van de informatie afkomstig van de behandelend psycholoog van appellante. Tevens heeft de rechtbank geen aanleiding gezien voor twijfel aan de juistheid van het door de verzekeringsarts bezwaar en beroep ingenomen standpunt. Uit de in beroep door appellante ingediende medische informatie blijkt niet dat de verzekeringsarts bezwaar en beroep meer beperkingen had moeten aannemen. De rechtbank heeft geoordeeld dat de beperkingen van appellante per datum in geding juist zijn vastgesteld. Daarnaast heeft zij geen grond gezien voor het oordeel dat de belasting van de geselecteerde functies de belastbaarheid van appellante overschrijdt.
In hoger beroep heeft appellante zich – samengevat – op het standpunt gesteld dat de artsen van het Uwv zowel haar psychische als fysieke beperkingen hebben onderschat en dat zij door haar beperkingen niet in staat is om aan het arbeidsproces deel te nemen.
In geschil is de vraag of het Uwv de mate van arbeidsongeschiktheid van appellante in de zin van de Wet WIA terecht met ingang van 3 juli 2017 heeft vastgesteld op minder dan 35% en terecht heeft geweigerd aan appellante een WIA-uitkering toe te kennen.
De gronden die appellante in hoger beroep heeft aangevoerd zijn in essentie een herhaling van wat zij in beroep heeft aangevoerd. Met de rechtbank wordt geoordeeld dat het medisch onderzoek door de verzekeringsartsen van het Uwv zorgvuldig is geweest en dat er geen aanleiding bestaat om te twijfelen aan de juistheid van de conclusie van de verzekeringsarts bezwaar en beroep. De rechtbank heeft de beroepsgronden van appellante, waaronder de grond dat haar rugbeperkingen zijn onderschat, afdoende besproken en met juistheid geoordeeld dat de desbetreffende gronden niet slagen. De overwegingen die aan het oordeel van de rechtbank ten grondslag liggen worden geheel onderschreven.
Ook wordt de rechtbank gevolgd in haar oordeel dat het Uwv voldoende heeft gemotiveerd dat de aan de berekening van het arbeidsongeschiktheidspercentage ten grondslag gelegde functies in medisch opzicht voor appellante geschikt zijn.
Uit 4.2 en 4.3 volgt dat het hoger beroep niet slaagt. De aangevallen uitspraak zal worden bevestigd.
5. Voor een veroordeling in de proceskosten bestaat geen aanleiding.
BESLISSING
De Centrale Raad van Beroep bevestigt de aangevallen uitspraak.
Deze uitspraak is gedaan door E.J.J.M. Weyers, in tegenwoordigheid van A.M.M. Chevalier als griffier. De beslissing is uitgesproken in het openbaar op 16 september 2020.
(getekend) E.J.J.M. Weyers
(getekend) A.M.M. Chevalier