Bestuursrecht overig

TVL. Geen reden om af te wijken van referentiekwartalen.

College van Beroep voor het bedrijfsleven, 14 september 2023

Zaakgegevens

Op 14 september 2023 heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven uitspraak gedaan in een zaak over bestuursrecht.

Instantie
College van Beroep voor het bedrijfsleven
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
14 september 2023
Datum publicatie
26 september 2023
Zaaknummer
22/1651
Procedure
Mondelinge uitspraak
ECLI
ECLI:NL:CBB:2023:547
E-mail
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

TVL. Geen reden om af te wijken van referentiekwartalen.

Uitspraak

proces-verbaal uitspraak

[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]

COLLEGE VAN BEROEP VOOR HET BEDRIJFSLEVEN

zaaknummer: 22/1651

proces-verbaal van de mondelinge uitspraak van de enkelvoudige kamer van 14 september 2023


Rechter: mr. M. van der Knijff

Griffier: I.E. van de Geest

Partijen

[naam 1] (de onderneming), te [woonplaats] , vertegenwoordigd door [naam 2] , bijgestaan door mr. Y.M. van der MeulenKrouwel,

en

de minister van Economische Zaken en Klimaat, vertegenwoordigd door mr. S.M. Piron en mr. N.J. Mathura.

Beslissing

Het College verklaart het beroep ongegrond.

Overwegingen

1. In de TVL is bepaald dat het omzetverlies wordt vastgesteld aan de hand van een referentiekwartaal. Voor het vierde kwartaal van 2021 is het referentiekwartaal naar keuze het vierde kwartaal van 2019 of het eerste kwartaal van 2020.

2. De onderneming vindt beide kwartalen niet representatief. In het vierde kwartaal van 2019 heeft een renovatie van het restaurant plaatsgevonden en in het eerste kwartaal van 2020 was er vanwege de opkomst van Covid-19 minder toerisme en moest de horeca de laatste twee weken sluiten. De onderneming vindt het ook onevenredig dat er geen TVL-subsidie wordt verleend, omdat zij wel binnen de doelgroep valt die de regering met de TVL-regeling wilde helpen en omdat zij fors getroffen is door de maatregelen.

3. In eerdere uitspraken van het College is geoordeeld dat er alleen bij uitzonderlijke omstandigheden reden is om van de referentiekwartalen uit de TVL af te wijken. Dat is een strenge maatstaf. In eerdere uitspraken is ook al geoordeeld dat een verbouwing niet zo’n uitzonderlijke omstandigheid is. Het College oordeelt daarom dat de renovatie geen reden is waarom de minister in dit geval moest afwijken van het vierde kwartaal van 2019 als referentiekwartaal. Er is ook geen reden waarom de minister moest afwijken van het eerste kwartaal van 2020 als referentiekwartaal. Het College begrijpt dat er door de afname van toerisme minder klanten waren en dat dit gezien de toeristische locatie impact had op de onderneming, maar dat is geen uitzonderlijke omstandigheid. Dat gold namelijk ook voor andere horecabedrijven, niet alleen voor dit restaurant.

4. De afwijzing is ook niet onevenredig. De minister heeft in het algemeen wel getroffen ondernemers in de horecasector als een doelgroep voor ogen gehad, maar heeft daar in de TVL-regeling wel eisen aan gesteld over onder andere het omzetverlies. Het College begrijpt dat de afwijzing financiële gevolgen heeft voor de onderneming, maar dat maakt de afwijzing nog niet onevenredig.

w.g. M. van der Knijff w.g. I.E. van de Geest