Vreemdelingenrecht

Vreemdelingenbewaring / Algemene termijnenwet / vrijheidsbeneming De grief slaagt. Zoals de Afdeling eerder…

Zaakgegevens

Op 26 maart 2007 heeft de Raad van State in hoger beroep uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Raad van State
Datum uitspraak
26 maart 2007
Datum publicatie
5 april 2013
Zaaknummer
200701655/1
Procedure
Hoger beroep
ECLI
ECLI:NL:RVS:2007:BA2376

Samenvatting

Vreemdelingenbewaring / Algemene termijnenwet / vrijheidsbeneming

De grief slaagt. Zoals de Afdeling eerder heeft overwogen (uitspraak van 3 maart 2003 in zaak nr. 200300272/1, JV 2003/171) gaat het in artikel 94, tweede lid, van de Vw 2000 om een termijn van beroep ter zake van vrijheidsbeneming. Deze termijn betreft niet de vrijheidsbeneming zelf. Uit de bewoordingen van artikel 94 van de Vw 2000, noch uit de geschiedenis van de totstandkoming ervan, kan worden afgeleid dat is beoogd die termijn uit te sluiten van de werking van de Atw. Derhalve is artikel 1, eerste lid, van deze wet op het bepaalde in artikel 94, tweede lid, van de Vw 2000 van toepassing. Het beroepschrift van de vreemdeling is op 11 februari 2007 ontvangen. Derhalve eindigde de bij artikel 94, tweede lid, van de Vw 2000, gestelde termijn in dit geval op zondag 25 februari 2007. Ingevolge artikel 1, eerste lid, van de Atw werd de termijn verlengd tot en met maandag 26 februari 2007. De vreemdeling is op die dag en derhalve tijdig door de rechtbank gehoord.

Uitspraak

200701655/1.

Datum uitspraak: 26 maart 2007

RAAD VAN STATE

AFDELING

BESTUURSRECHTSPRAAK

Uitspraak met toepassing van artikel 8:54, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht op het hoger beroep van:

de Staatssecretaris van Justitie,

appellant,

tegen de uitspraak in zaak no. AWB 07/6261 van de rechtbank 's Gravenhage, nevenzittingsplaats Maastricht, van 27 februari 2007 in het geding tussen:

[vreemdeling],

en

appellant.

1. Procesverloop

Bij besluit van 10 februari 2007 is [vreemdeling] (hierna: de vreemdeling) in vreemdelingenbewaring gesteld. Dit besluit is aangehecht.

Bij uitspraak van 27 februari 2007, verzonden op dezelfde dag, heeft de rechtbank ’s Gravenhage, nevenzittingsplaats Maastricht (hierna: de rechtbank), het daartegen door de vreemdeling ingestelde beroep gegrond verklaard, de opheffing van de maatregel bevolen en hem schadevergoeding toegekend. Deze uitspraak is aangehecht.

Tegen deze uitspraak heeft appellant (hierna: de staatssecretaris) bij brief, bij de Raad van State binnengekomen op 6 maart 2007, hoger beroep ingesteld. Deze brief is aangehecht.

Bij brief van 13 maart 2007 heeft de vreemdeling een reactie ingediend.

Vervolgens is het onderzoek gesloten.

2. Overwegingen

2.1. Ingevolge artikel 94, tweede lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (hierna: Vw 2000), voor zover thans van belang, vindt de zitting bij de rechtbank uiterlijk op de veertiende dag na ontvangst van het beroepschrift dan wel de kennisgeving plaats.

Ingevolge artikel 1, eerste lid, van de Algemene termijnenwet (hierna: Atw) wordt een in een wet gestelde termijn die op een zaterdag, zondag of algemeen erkende feestdag eindigt, verlengd tot en met de eerstvolgende dag die niet een zaterdag, zondag of algemeen erkende feestdag is.

Ingevolge artikel 4, aanhef en onder c, van de Atw geldt deze wet niet voor termijnen van vrijheidsbeneming.

2.2. In grief 1 klaagt de staatssecretaris dat de rechtbank, door te overwegen dat ingevolge artikel 4, aanhef en onder c, van de Atw artikel 1, eerste lid, van die wet niet geldt voor termijnen van vrijheidsbeneming, ten onrechte heeft geconcludeerd dat de vreemdeling niet binnen de in artikel 94, tweede lid, van de Vw 2000 bedoelde termijn is gehoord, aangezien artikel 4, aanhef en onder c, van de Atw - aldus de staatsecretaris - geen betrekking heeft op termijnen van beroep ter zake van vrijheidsbeneming.

2.3. De grief slaagt. Zoals de Afdeling eerder heeft overwogen (uitspraak van 3 maart 2003 in zaak nr. 200300272/1, JV 2003/171) gaat het in artikel 94, tweede lid, van de Vw 2000 om een termijn van beroep ter zake van vrijheidsbeneming. Deze termijn betreft niet de vrijheidsbeneming zelf. Uit de bewoordingen van artikel 94 van de Vw 2000, noch uit de geschiedenis van de totstandkoming ervan, kan worden afgeleid dat is beoogd die termijn uit te sluiten van de werking van de Atw. Derhalve is artikel 1, eerste lid, van deze wet op het bepaalde in artikel 94, tweede lid, van de Vw 2000 van toepassing.

Het beroepschrift van de vreemdeling is op 11 februari 2007 ontvangen. Derhalve eindigde de bij artikel 94, tweede lid, van de Vw 2000, gestelde termijn in dit geval op zondag 25 februari 2007. Ingevolge artikel 1, eerste lid, van de Atw werd de termijn verlengd tot en met maandag 26 februari 2007. De vreemdeling is op die dag en derhalve tijdig door de rechtbank gehoord.

2.4. De overige grieven hebben geen zelfstandige betekenis.

2.5. Het hoger beroep is kennelijk gegrond. De aangevallen uitspraak dient te worden vernietigd. Doende hetgeen de rechtbank zou behoren te doen, zal de Afdeling, nu het inleidende beroep geen aanleiding geeft tot een ander oordeel, het beroep van de vreemdeling tegen voormeld besluit van 10 februari 2007 alsnog ongegrond verklaren. Mitsdien is geen plaats voor toekenning van schadevergoeding.

2.6. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

3. Beslissing

De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State

Recht doende in naam der Koningin:

I. verklaart het hoger beroep gegrond;

II. vernietigt de uitspraak van de rechtbank 's-Gravenhage, nevenzittingsplaats Maastricht, van 27 februari 2007 in zaak no. AWB 07/6261;

III. verklaart het door de vreemdeling bij de rechtbank in die zaak ingestelde beroep ongegrond;

IV. wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Aldus vastgesteld door mr. M.G.J. Parkins de Vin, Voorzitter, en mr. H. Troostwijk en mr. P.A. Offers, Leden, in tegenwoordigheid van mr. H. Vonk, ambtenaar van Staat.

w.g. Parkins-de Vin

Voorzitter w.g. Vonk

ambtenaar van Staat

Uitgesproken in het openbaar op 26 maart 2007

345

Verzonden:

Voor eensluidend afschrift,

de Secretaris van de Raad van State,

voor deze,

mr. H.H.C. Visser,

directeur Bestuursrechtspraak