Vreemdelingenrecht
Bij besluit van 5 oktober 2007 heeft de minister [appellante] een boete opgelegd van € 16.000,00 wegens…
Raad van State, 28 december 2011
ECLI:NL:RVS:2011:BU9471 · Raad van State · 28 december 2011
Zaakgegevens
Op 28 december 2011 heeft de Raad van State in hoger beroep uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Raad van State
- Datum uitspraak
- 28 december 2011
- Datum publicatie
- 5 april 2013
- Zaaknummer
- 200903297/3/V6
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Hoger beroep
- ECLI
- ECLI:NL:RVS:2011:BU9471
Samenvatting
Bij besluit van 5 oktober 2007 heeft de minister [appellante] een boete opgelegd van € 16.000,00 wegens overtreding van artikel 2, eerste lid, van de Wet arbeid vreemdelingen (hierna: de Wav).
Uitspraak
200903297/3/V6.
Datum uitspraak: 28 december 2011
AFDELING
BESTUURSRECHTSPRAAK
Uitspraak op het hoger beroep van:
[appellante], gevestigd te [plaats] (Polen),
appellante,
tegen de uitspraak van de rechtbank 's-Gravenhage van 1 april 2009 in zaak nr. 08/3415 in het geding tussen:
[appellante]
en
de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.
1. Procesverloop
Bij besluit van 5 oktober 2007 heeft de minister [appellante] een boete opgelegd van € 16.000,00 wegens overtreding van artikel 2, eerste lid, van de Wet arbeid vreemdelingen (hierna: de Wav).
Bij besluit van 9 april 2008 heeft de minister het daartegen door [appellante] gemaakte bezwaar ongegrond verklaard. Dit besluit is aangehecht.
Bij uitspraak van 1 april 2009, verzonden op 2 april 2009, heeft de rechtbank het daartegen door [appellante] ingestelde beroep ongegrond verklaard. Deze uitspraak is aangehecht.
Tegen deze uitspraak heeft [appellante] bij brief, bij de Raad van State ingekomen op 8 mei 2009, hoger beroep ingesteld. De gronden van het hoger beroep zijn aangevuld bij brief van 9 juli 2009. Deze brieven zijn aangehecht.
De minister heeft een verweerschrift ingediend.
Vervolgens heeft de Afdeling partijen medegedeeld dat de behandeling van deze zaak wordt aangehouden in afwachting van de antwoorden van het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen (thans: het Hof van Justitie van de Europese Unie; hierna: het Hof) op de door de Afdeling bij onder meer de verwijzingsuitspraak van 29 juli 2009 in zaak nr. <a target="_blank" href="http://www.raadvanstate.nl/uitspraken/zoeken_in_uitspraken/zoekresultaat/?verdict_id=jTu3Q2Io1bw%3D">200801014/1</a> gestelde prejudiciële vragen.
Bij arrest van 10 februari 2011 in de gevoegde zaken C-307/09 tot en met C-309/09 (Vicoplus e.a.; www.curia.europa.eu), hierna: het arrest, heeft het Hof de door de Afdeling gestelde vragen beantwoord.
[appellante] en de minister hebben ieder een nader stuk ingediend.
De Afdeling heeft de zaak ter zitting behandeld op 15 november 2011, waar [appellante], vertegenwoordigd door [directeur] van [naam bedrijf], voormalig enig aandeelhouder van [appellante], bijgestaan door mr. J. Slager, advocaat te Rotterdam, en de minister, vertegenwoordigd door mr. R. Smit en mr. A.G. Oosthoek, beiden werkzaam bij het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, zijn verschenen.
2. Overwegingen
2.1. Op dit geding is de Wav van toepassing zoals die wet luidde tot de inwerkingtreding van de wet van 25 juni 2009 (Sb. 2009, 265) op 1 juli 2009.
Ingevolge artikel 1, eerste lid, aanhef en onderdeel b, onder 1°, van de Wav wordt onder werkgever verstaan degene die in de uitoefening van een ambt, beroep of bedrijf een ander arbeid laat verrichten.
Ingevolge artikel 2, eerste lid, is het een werkgever verboden een vreemdeling in Nederland arbeid te laten verrichten zonder tewerkstellingsvergunning.
Ingevolge artikel 3, eerste lid, aanhef en onder a, is het verbod bedoeld in artikel 2, eerste lid, niet van toepassing met betrekking tot een vreemdeling ten aanzien van wie ingevolge bepalingen, vastgesteld bij overeenkomst met andere mogendheden dan wel bij een voor Nederland verbindend besluit van een volkenrechtelijke organisatie, een tewerkstellingsvergunning niet mag worden verlangd.
Ingevolge die aanhef en onder c, voor zover thans van belang, is voormeld verbod niet van toepassing met betrekking tot een vreemdeling die behoort tot een bij algemene maatregel van bestuur aangewezen categorie.
Ingevolge artikel 1e, eerste lid, van het Besluit uitvoering Wav (hierna: het Besluit), voor zover thans van belang, is het verbod, bedoeld in artikel 2, eerste lid, van de Wav niet van toepassing met betrekking tot een vreemdeling die in het kader van grensoverschrijdende dienstverlening tijdelijk in Nederland arbeid verricht in dienst van een werkgever die buiten Nederland is gevestigd in een andere lidstaat van de Europese Unie, mits
a. de vreemdeling gerechtigd is als werknemer van deze werkgever de arbeid te verrichten in het land alwaar de werkgever gevestigd is,
b. de werkgever de arbeid in Nederland voor de aanvang daarvan schriftelijk aan de Centrale organisatie voor werk en inkomen heeft gemeld, onder overlegging van een verklaring en bewijsstukken als bedoeld in het tweede lid, en
c. er geen sprake is van dienstverlening die bestaat uit het ter beschikking stellen van arbeidskrachten.
Ingevolge artikel 18 van de Wav, voor zover thans van belang, wordt het niet naleven van artikel 2, eerste lid, als beboetbaar feit aangemerkt.
Ingevolge artikel 18a, eerste lid, kunnen beboetbare feiten worden begaan door natuurlijke personen en rechtspersonen.
Ingevolge artikel 19a, eerste lid, legt een daartoe door de minister aangewezen, onder hem ressorterende ambtenaar namens hem de boete op aan degene op wie de verplichtingen rusten, welke voortvloeien uit deze wet, voor zover het niet naleven daarvan is aangeduid als een beboetbaar feit.
Ingevolge artikel 19d, eerste lid, voor zover thans van belang, is de hoogte van de boete, die voor een beboetbaar feit kan worden opgelegd, indien begaan door een rechtspersoon, gelijk aan de geldsom van ten hoogste € 45.000,00.
Ingevolge het derde lid stelt de minister beleidsregels vast waarin de boetebedragen voor de beboetbare feiten worden vastgesteld.
Volgens artikel 1 van de Beleidsregels boeteoplegging Wav (hierna: de beleidsregels), worden bij de berekening van een boete als bedoeld in artikel 19a, eerste lid, van de Wav, voor alle beboetbare feiten als uitgangspunt gehanteerd de normbedragen die zijn neergelegd in de 'Tarieflijst boetenormbedragen bestuurlijke boete Wet arbeid vreemdelingen' (hierna: de Tarieflijst), die als bijlage bij de beleidsregels is gevoegd.
Volgens artikel 4 bestaat de totale bij een boetebeschikking op te leggen boete, ingeval er sprake is van meer beboetbare feiten, uit de som van de per beboetbaar feit berekende boetebedragen.
Volgens de Tarieflijst is het boetenormbedrag voor overtreding van artikel 2, eerste lid, van de Wav op € 8.000,00 per persoon per beboetbaar feit gesteld.
Ingevolge artikel 39, eerste lid, van het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap (hierna: het EG-Verdrag), thans, na wijziging, artikel 45, eerste lid, van het Verdrag betreffende de werking van de Europese Unie (hierna: het VWEU), is het verkeer van werknemers binnen de Gemeenschap vrij.
Ingevolge artikel 49, eerste alinea, van het EG-Verdrag, thans, na wijziging, artikel 56, eerste alinea, van het VWEU, zijn in het kader van de volgende bepalingen de beperkingen op het vrij verrichten van diensten binnen de Gemeenschap verboden ten aanzien van de onderdanen der Lid-staten die in een ander land van de Gemeenschap zijn gevestigd dan dat, waarin degene is gevestigd te wiens behoeve de dienst wordt verricht.
Ingevolge artikel 50, laatste alinea, van het EG-Verdrag, thans, na wijziging, artikel 57, laatste alinea, van het VWEU, voor zover thans van belang, kan degene die de diensten verricht, daartoe zijn werkzaamheden tijdelijk uitoefenen in het land waar de dienst wordt verricht, onder dezelfde voorwaarden als die welke dat land aan zijn eigen onderdanen oplegt.
Ingevolge Bijlage XII Lijst bedoeld in artikel 24 van de Toetredingsakte: Polen (hierna: Bijlage XII), onderdeel 2, punt 1, zijn wat betreft het vrij verkeer van werknemers en het vrij verrichten van diensten dat gepaard gaat met tijdelijk verkeer van werknemers als bedoeld in artikel 1 van richtlijn 96/71/EG tussen, voor zover thans van belang, Polen en Nederland, artikel 39 en de eerste alinea van artikel 49 van het EG-Verdrag, thans, na wijziging, artikel 45 en de eerste alinea van artikel 56 van het VWEU, slechts volledig van toepassing onder voorbehoud van de overgangsregelingen van de punten 2 tot en met 14.
Ingevolge punt 2, voor zover thans van belang, zullen de huidige Lid-Staten, in afwijking van de artikelen 1 tot en met 6 van Verordening (EEG) nr. 1612/68 en tot het einde van het tweede jaar na de datum van toetreding van Polen, nationale of uit bilaterale overeenkomsten voortvloeiende maatregelen toepassen om de toegang van Poolse onderdanen tot hun arbeidsmarkten te regelen.
Nederland heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid om ingevolge voormelde Bijlage XII het recht op het vrij verkeer van werknemers, zoals neergelegd in artikel 39 van het EG-Verdrag, thans, na wijziging, artikel 45 van het VWEU, tijdelijk te beperken en heeft door voortzetting van de overgangsperiode de vergunningplicht ingevolge de Wav tot 1 mei 2007 gehandhaafd (Kamerstukken II 2003/04, 29 407, nr. 1 e.v.). In Bijlage XII is tussen Polen en Nederland geen overgangsregeling getroffen voor het vrij verkeer van diensten.
Volgens artikel 1, eerste lid, van richtlijn 96/71 EG is de richtlijn van toepassing op in een Lid-Staat gevestigde ondernemingen die in het kader van transnationale dienstverrichtingen, overeenkomstig lid 3, werknemers ter beschikking stellen op het grondgebied van een andere Lid-Staat.
Volgens het derde lid is de richtlijn van toepassing voor zover de in lid 1 bedoelde ondernemingen een van de volgende transnationale maatregelen nemen:
a. een werknemer voor hun rekening en onder hun leiding op het grondgebied van een andere Lid-Staat ter beschikking stellen, in het kader van een overeenkomst tussen de onderneming van herkomst en de ontvanger van de dienst die in deze Lid-Staat werkzaam is, voor zover er gedurende de periode van terbeschikkingstelling een dienstverband tussen de onderneming van herkomst en de werknemer bestaat, of
b. een werknemer op het grondgebied van een andere Lid-Staat ter beschikking stellen van een vestiging of een tot hetzelfde concern behorende onderneming, voor zover er gedurende de periode van terbeschikkingstelling een dienstverband tussen de onderneming van herkomst en de werknemer bestaat, of
c. als uitzendbedrijf of als onderneming van herkomst, een werknemer ter beschikking stellen van een ontvangende onderneming die op het grondgebied van een andere Lid-Staat gevestigd is of er werkzaamheden uitvoert, voor zover er gedurende de periode van terbeschikkingstelling een dienstverband tussen het uitzendbureau of de onderneming van herkomst en de werknemer bestaat.
2.2. Het door inspecteurs van de Arbeidsinspectie op ambtsbelofte opgemaakte boeterapport van 15 december 2006 en de daarbij behorende bijlagen (hierna: het boeterapport) houdt in dat [appellante] twee vreemdelingen van Poolse nationaliteit op 27 april 2006 bij [het schildersbedrijf] arbeid heeft laten verrichten, zonder dat hiervoor tewerkstellingsvergunningen waren verleend.
2.3. Zoals volgt uit hetgeen de Afdeling eerder heeft overwogen (onder meer de uitspraak van 29 juni 2011 in zaak nr. <a target="_blank" href="http://www.raadvanstate.nl/uitspraken/zoeken_in_uitspraken/zoekresultaat/?verdict_id=%2BpRvCQKH33g%3D">201011981/1/V6</a>) heeft de rechtbank terecht overwogen dat het door [appellante] onder verwijzing naar de gewijzigde positie van Poolse onderdanen op de Nederlandse arbeidsmarkt met ingang van 1 mei 2007 ingeroepen beginsel, dat de voor de overtreder gunstigste wetgeving moet worden toegepast als deze na de overtreding is gewijzigd, in dit geval niet aan de orde is.
2.4. [appellante] betoogt dat de rechtbank ten onrechte heeft overwogen dat de minister zich op goede gronden op het standpunt heeft gesteld dat de dienstverrichting door [appellante] in dit geval heeft bestaan uit het louter ter beschikking stellen van arbeidskrachten.
Hiertoe voert zij aan dat het onderzoek van de Arbeidsinspectie onvolledig en onzorgvuldig is geweest en dat de minister heeft nagelaten aan het besluit van 9 april 2008 deugdelijk en zorgvuldig onderzoek naar alle relevante feiten en omstandigheden ten grondslag te leggen. Zo zijn de vreemdelingen, direct betrokken werknemers van [appellante] en de in het boeterapport vermelde medewerkster van het schildersbedrijf niet gehoord en heeft de minister niet onderzocht of de vreemdelingen onder verantwoordelijkheid van [appellante] werkten, zij hun hoofdactiviteiten in Polen uitoefenden en of zij na hun werkzaamheden naar Polen terugkeerden, aldus [appellante]. Ten aanzien van de door de minister in beroep overgelegde e-mail van het UWV Werkbedrijf stelt [appellante] dat hieruit niet volgt dat niet gegarandeerd was dat de vreemdelingen na hun werkzaamheden terugkeerden naar Polen. Voorts wijst zij op brieven van het Provinciaal Arbeidsbureau in Polen waaruit blijkt dat [appellante] zich in 2006 en 2007 niet heeft beziggehouden met uitzendactiviteiten en was het volgens haar aan de minister om nader onderzoek te verrichten naar de in het handelsregister opgenomen bedrijfsactiviteiten van [appellante]. Volgens haar was geen sprake van een gezagsverhouding tussen het schildersbedrijf en de vreemdelingen en werden de werkzaamheden onder verantwoordelijkheid van [appellante] tegen een volledige en rechtstreekse beloning verricht. Het al dan niet doen van extra investeringen acht [appellante], anders dan de rechtbank, niet relevant voor de beoordeling van de vraag of sprake is van het louter ter beschikking stellen van arbeidskrachten.
Tot slot acht [appellante] de eis van een tewerkstellingsvergunning in haar geval een niet-proportionele belemmering van het vrij verkeer van diensten en derhalve in strijd met de artikelen 49 en 50 van het EG-Verdrag, thans, na wijziging, de artikelen 56 en 57 van het VWEU.
2.4.1. Bij onder meer voormelde verwijzingsuitspraak van 29 juli 2009 heeft de Afdeling het Hof verzocht bij wege van prejudiciële beslissing uitspraak te doen op de twee, hieronder vermelde, vragen. In die uitspraak heeft de Afdeling overwogen dat uit de toelichting bij het Besluit volgt dat, voor zover thans van belang, artikel 1e, eerste lid, aanhef en onder c, van het Besluit ziet op terbeschikkingstellingsituaties als bedoeld in artikel 1, derde lid, onder c, van richtlijn 96/71/EG. De gestelde vragen luidden als volgt:
"1. Moeten de artikelen 49 en 50 van het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap aldus worden uitgelegd dat zij in de weg staan aan een nationale regeling, zoals vervat in artikel 2 van de Wet arbeid vreemdelingen, gelezen in samenhang met artikel 1e, eerste lid, aanhef en onder c, van het Besluit uitvoering Wet arbeid vreemdelingen, op grond waarvan voor het ter beschikking stellen van werknemers als bedoeld in artikel 1, derde lid, aanhef en
onder c, van richtlijn 96/71/EG een tewerkstellingsvergunning is vereist?
2. Aan de hand van welke criteria dient te worden bepaald of sprake is van het ter beschikking stellen van werknemers in de zin van artikel 1, derde lid, onder c, van richtlijn 96/71 EG?"
2.4.2. Het Hof heeft in het arrest deze vragen als volgt beantwoord:
"1. De artikelen 56 VWEU en 57 VWEU verzetten zich er niet tegen dat een lidstaat, gedurende de overgangsperiode die is voorzien in hoofdstuk 2, punt 2, van bijlage XII bij de Akte betreffende de toetredingsvoorwaarden voor de Tsjechische Republiek, de Republiek Estland, de Republiek Cyprus, de Republiek Letland, de Republiek Litouwen, de Republiek Hongarije, de Republiek Malta, de Republiek Polen, de Republiek Slovenië en de Slowaakse Republiek en de aanpassing van de Verdragen waarop de Europese Unie is gegrond, vereist dat voor de terbeschikkingstelling in de zin van artikel 1, lid 3, sub c, van richtlijn 96/71/EG van het Europees Parlement en de Raad van 16 december 1996 betreffende de terbeschikkingstelling van werknemers met het oog op het verrichten van diensten, op zijn grondgebied, van werknemers die Pools onderdaan zijn, een tewerkstellingsvergunning wordt verkregen. 2. De terbeschikkingstelling van werknemers in de zin van artikel 1, lid 3, sub c, van richtlijn 96/71 is een dienstverrichting tegen vergoeding waarbij de ter beschikking gestelde werknemer in dienst blijft van de dienstverrichtende onderneming en er geen arbeidsovereenkomst tot stand komt met de inlenende onderneming. Zij wordt erdoor gekenmerkt dat de verplaatsing van de werknemer naar de lidstaat van ontvangst het doel op zich van de dienstverrichting door de dienstverlenende onderneming vormt en dat deze werknemer zijn taken onder toezicht en leiding van de inlenende onderneming vervult."
2.4.3. Uit de beantwoording van de eerste vraag volgt dat de rechtbank er terecht van uit is gegaan dat de eis van een tewerkstellingsvergunning in geval van dienstverrichting die bestaat uit het ter beschikking stellen van arbeidskrachten in de zin van artikel 1e, eerste lid, aanhef en onder c, van het Besluit, niet in strijd is met de artikelen 49 en 50 van het EG-Verdrag, thans, na wijziging, de artikelen 56 en 57 van het VWEU. Het geschil spitst zich toe op de vraag of de rechtbank terecht heeft overwogen dat de minister zich op goede gronden op het standpunt heeft gesteld dat de dienstverrichting door [appellante] in dit geval heeft bestaan uit het louter ter beschikking stellen van arbeidskrachten in de hiervoor bedoelde zin.
2.4.4. Tussen partijen is niet in geschil dat de vreemdelingen ten tijde van hun werkzaamheden voor het schildersbedrijf in dienst waren van [appellante].
Uit de bij het boeterapport gevoegde aannemingsovereenkomst tussen [appellante] en het schildersbedrijf, waarbij [appellante] de verplichting is aangegaan om gedurende een vastgestelde periode schilderwerkzaamheden te verrichten, blijkt niet dat [appellante] iets anders leverde dan arbeid. Dit strookt met de verklaring van de voorzitter van het bestuur van [appellante], [voorzitter], dat [appellante] alleen arbeid leverde. Gelet hierop was in dit geval de verplaatsing van de werknemers naar Nederland het doel op zich van de dienstverrichting door [appellante].
Voorts hebben de vreemdelingen blijkens de als bijlagen bij het boeterapport gevoegde verklaringen hun taken onder toezicht en leiding van het schildersbedrijf vervuld. Zo heeft [voorzitter] verklaard dat de vreemdelingen de opdrachten dagelijks ontvingen van de bedrijfsleider van het schildersbedrijf en heeft de bestuurder van het schildersbedrijf verklaard dat de vreemdelingen samen werkten met het vaste personeel en dat één van zijn schilders toezicht op hen hield.
Gelet op het voorgaande heeft de minister zich, zonder dat daartoe nader onderzoek nodig was, terecht en voldoende gemotiveerd op het standpunt gesteld dat de dienstverrichting door [appellante] in dit geval louter heeft bestaan uit het ter beschikking stellen van arbeidskrachten, zoals ook de rechtbank heeft overwogen. Uit het arrest volgt voorts dat de eis van een tewerkstellingsvergunning in dit geval niet in strijd is met de artikelen 49 en 50 van het EG-Verdrag, thans, na wijziging, de artikelen 56 en 57 van het VWEU.
Het betoog faalt.
2.5. [appellante] betoogt voorts dat de boete in strijd met het gelijkheidsbeginsel is opgelegd, nu de minister in een andere zaak, waarin [appellante] eenzelfde aannemingsovereenkomst met een opdrachtgever had gesloten en ook overigens sprake was van hetzelfde feitencomplex, zich op het standpunt had gesteld dat sprake was van aanneming van werk.
2.5.1. De minister heeft zich op het standpunt gesteld dat geen sprake is van gelijke gevallen en heeft ter zitting toegelicht dat in bedoelde zaak in de aannemingsovereenkomst de te leveren dienst concreter was omschreven, namelijk het aanbrengen van een vooraf bepaald aantal meters loodslabben, alsmede dat uit de verklaringen van de desbetreffende vreemdelingen niet bleek dat zij hun werkzaamheden onder toezicht en leiding van de inlener hadden verricht. Uit de door [appellante] overgelegde stukken valt niet af te leiden dat, anders dan de minister stelt, feitelijk sprake is van gelijke gevallen.
Reeds daarom faalt betoog.
2.6. [appellante] betoogt tot slot dat de opgelegde boete dient te worden gematigd. Hiertoe voert zij aan dat zij met de tewerkstelling van de vreemdelingen de Nederlandse regelgeving niet heeft willen omzeilen. Voorts staat het opgelegde boetebedrag niet in verhouding tot de projectsom en de gefactureerde bedragen, aldus [appellante]. Tevens heeft de minister volgens [appellante] ten onrechte de aard, intensiteit en duur van de werkzaamheden niet betrokken bij de beoordeling van de evenredigheid van de hoogte van de boete. Tot slot stelt [appellante] haar stelling dat zij de boete niet kan betalen, anders dan de rechtbank heeft overwogen, te hebben onderbouwd.
2.6.1. Het gaat bij het opleggen van een boete wegens overtreding van artikel 2, eerste lid, van de Wav om de aanwending van een bevoegdheid van de minister. De minister moet bij de aanwending van deze bevoegdheid de hoogte van de boete afstemmen op de ernst van de overtreding en de mate waarin deze aan de overtreder kan worden verweten. Daarbij moet rekening worden gehouden met de omstandigheden waaronder de overtreding is gepleegd.
Ingevolge de verplichting hem opgelegd in artikel 19d, derde lid, van de Wav, heeft de minister beleidsregels vastgesteld waarin de boetebedragen voor de overtredingen zijn vastgesteld. Deze beleidsregels zijn door de Afdeling als zodanig niet onredelijk bevonden (zie onder meer de uitspraak van 23 juni 2010 in zaak nr. <a target="_blank" href="http://www.raadvanstate.nl/uitspraken/zoeken_in_uitspraken/zoekresultaat/?verdict_id=7cY%2FirkmU9Y%3D">200908558/1/V6</a>). Ook bij de toepassing van deze beleidsregels en de daarin vastgestelde boetebedragen dient de minister in elk voorkomend geval te beoordelen of die toepassing strookt met de hiervoor bedoelde eisen die aan de aanwending van de bevoegdheid tot het opleggen van een boete moeten worden gesteld. Indien dat niet het geval is, dient de boete, in aanvulling op of in afwijking van het beleid, zodanig te worden vastgesteld dat het bedrag daarvan passend en geboden is.
De rechter toetst zonder terughoudendheid of het besluit van het bestuur met betrekking tot de boete voldoet aan deze eisen en dus leidt tot een evenredige sanctie.
2.6.2. Dat [appellante] de Nederlandse regelgeving niet zou hebben willen omzeilen, noopt niet tot matiging van de boete, aangezien opzet geen vereiste is voor overtreding van artikel 2, eerste lid, van de Wav. De enkele stelling, dat het opgelegde boetebedrag niet in verhouding staat tot de projectsom en de gefactureerde bedragen, noopt daartoe evenmin. Aangezien [appellante] in bezwaar omtrent de aard, intensiteit en duur van de werkzaamheden in het kader van de matiging niets heeft aangevoerd, bestaat geen grond voor het oordeel dat de minister deze omstandigheden ten onrechte niet heeft betrokken bij de beoordeling van de evenredigheid van de hoogte van de boete.
In beroep heeft [appellante] ter onderbouwing van haar stelling dat zij de boete niet kan betalen onderzoeksverslagen van 8 februari en 20 juni 2008 van een in Polen gevestigd accountants- en belastingkantoor overgelegd. In het onderzoeksverslag van 8 februari 2008 is vermeld dat betaling van de aan [appellante] opgelegde boetes haar financiële positie ernstig kan ontregelen hetgeen kan leiden tot een faillissement, echter hierin is tevens vermeld dit slechts een voorlopige audit betreft en dat de eigenlijke audit zal worden uitgevoerd wanneer [appellante] haar financiële rapporten heeft afgerond. In het onderzoeksverslag van 20 juni 2008 is vermeld dat het direct of in termijnen voldoen van de aan [appellante] opgelegde boetes leidt tot faillissement, echter hierin is tevens vermeld dat de controle van de jaarcijfers van 2007 meer tijd dan gebruikelijk vergt en het in het onderzoeksverslag geschetste beeld berust op de thans uitgevoerde werkzaamheden. Aangezien beide onderzoeksverslagen derhalve van voorlopige aard zijn heeft [appellante] haar stelling, dat zij de boete niet kan betalen, onvoldoende gestaafd.
Het beroep faalt.
2.7. Het hoger beroep is ongegrond. De aangevallen uitspraak dient te worden bevestigd.
2.8. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
3. Beslissing
De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State
Recht doende in naam der Koningin:
bevestigt de aangevallen uitspraak.
Aldus vastgesteld door mr. H.G. Lubberdink, voorzitter, en mr. D. Roemers en mr. M.A.A. Mondt-Schouten, leden, in tegenwoordigheid van mr. S.J.H. Cassé, ambtenaar van staat.
w.g. Lubberdink w.g. Cassé
voorzitter ambtenaar van staat
Uitgesproken in het openbaar op 28 december 2011
588.