Vreemdelingenrecht
Bij brief van 15 december 2014 heeft de staatssecretaris gereageerd op een door de vreemdeling ingediend…
Raad van State, 20 april 2016
ECLI:NL:RVS:2016:1162 · Raad van State · 20 april 2016
Zaakgegevens
Op 20 april 2016 heeft de Raad van State in hoger beroep uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Raad van State
- Zittingsplaats
- 's-Gravenhage
- Datum uitspraak
- 20 april 2016
- Datum publicatie
- 26 april 2016
- Zaaknummer
- 201506214/1/V1
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Hoger beroep
- ECLI
- ECLI:NL:RVS:2016:1162
Samenvatting
Bij brief van 15 december 2014 heeft de staatssecretaris gereageerd op een door de vreemdeling ingediend zogenoemd kennisgevingsformulier.
Procesgang
Uitspraak · 2015
ECLI:NL:RBAMS:2015:4590Raad van State · 20 april 2016deze uitspraak
ECLI:NL:RVS:2016:1162
Meerdere afhandelingswijzen
Uitspraak
201506214/1/V1.
Datum uitspraak: 20 april 2016
AFDELING
BESTUURSRECHTSPRAAK
Uitspraak met toepassing van artikel 8:54, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht (hierna: de Awb) op het hoger beroep van:
[de vreemdeling],
appellant,
tegen de mondelinge uitspraak van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Amsterdam, van 13 juli 2015 in zaak nr. 15/2605 in het geding tussen:
de vreemdeling
en
de staatssecretaris van Veiligheid en Justitie.
Procesverloop
Bij brief van 15 december 2014 heeft de staatssecretaris gereageerd op een door de vreemdeling ingediend zogenoemd kennisgevingsformulier.
Bij besluit van 22 januari 2015 heeft de staatssecretaris, voor zover thans van belang, het daartegen door de vreemdeling gemaakte bezwaar niet-ontvankelijk verklaard. Dit besluit is aangehecht.
Bij mondelinge uitspraak van 13 juli 2015 heeft de rechtbank het daartegen door de vreemdeling ingestelde beroep ongegrond verklaard. Het proces-verbaal van deze uitspraak is aangehecht.
Tegen deze uitspraak heeft de vreemdeling, vertegenwoordigd door mr. G.P. Dayala, advocaat te Amsterdam, hoger beroep ingesteld. Het hogerberoepschrift is aangehecht.
De staatssecretaris heeft een verweerschrift ingediend.
Vervolgens is het onderzoek gesloten.
Overwegingen
1. De vreemdeling klaagt in de eerste grief dat de rechtbank ten onrechte heeft overwogen dat uit het door hem ingediende zogenoemde kennisgevingsformulier niet kan worden opgemaakt dat het een aanvraag in de zin van artikel 1:3, derde lid, van de Awb betreft, dat de door de staatssecretaris bij brief van 15 december 2014 gegeven reactie op die kennisgeving daarom geen besluit is en de staatssecretaris het door hem tegen die brief gemaakte bezwaar terecht niet-ontvankelijk heeft verklaard. De vreemdeling voert aan dat hij de staatssecretaris in zijn brief van 5 augustus 2014 en het daarbij overgelegde kennisgevingsformulier heeft verzocht om artikel 64 van de Vreemdelingenwet 2000 (hierna: de Vw 2000) toe te passen, zodat hij daarmee een aanvraag in de zin van de Awb heeft ingediend. Volgens de vreemdeling heeft de staatssecretaris hem in reactie op die aanvraag dan ook ten onrechte bij brief van 15 december 2014 medegedeeld dat hij zijn zaak administratief heeft afgesloten.
1.1. De rechtsvraag of een vreemdeling door het bij de staatssecretaris indienen van een kennisgevingsformulier als bedoeld in paragraaf A3/7.1 van de Vreemdelingencirculaire 2000 een aanvraag in de zin van artikel 1:3, derde lid, van de Awb heeft gedaan, heeft de Afdeling in haar uitspraak van 29 maart 2016 in zaak nr. 201504600/1/V1 bevestigend beantwoord.
1.2. In dit geval heeft de vreemdeling bij brief van 5 augustus 2014 een ingevuld kennisgevingsformulier als bedoeld in paragraaf A3/7.1 van de Vreemdelingencirculaire 2000 - en derhalve een aanvraag in de zin van artikel 1:3, derde lid, van de Awb - bij de staatssecretaris ingediend. Dat die aanvraag wellicht niet volledig is, had de staatssecretaris aanleiding kunnen geven de in artikel 4:5, eerste lid, van de Awb aangegeven weg te volgen. Bij brief van 15 december 2014 heeft de staatssecretaris de aanvraag echter administratief afgesloten. Daarmee heeft de staatssecretaris schriftelijk geweigerd een besluit te nemen op de aanvraag van de vreemdeling. Ingevolge artikel 6:2, aanhef en onder a, van de Awb wordt die weigering voor de toepassing van wettelijke voorschriften over bezwaar en beroep met een besluit gelijkgesteld.
Uit het voorgaande volgt dat de staatssecretaris zich in het besluit van 22 januari 2015 ten onrechte op het standpunt heeft gesteld dat tegen de brief van 15 december 2014 geen bezwaar mogelijk was en het bezwaar van de vreemdeling ten onrechte om die reden niet-ontvankelijk verklaard.
De grief slaagt.
2. Nu de staatssecretaris nog geen besluit op de aanvraag heeft genomen, klaagt de vreemdeling in de tweede grief reeds daarom tevergeefs dat de rechtbank de zaak ten onrechte niet inhoudelijk heeft beoordeeld.
3. Het hoger beroep van de vreemdeling is kennelijk gegrond. De aangevallen uitspraak moet worden vernietigd. Doende hetgeen de rechtbank zou behoren te doen, zal de Afdeling het beroep van de vreemdeling tegen het besluit van 22 januari 2015 alsnog gegrond verklaren en dat besluit wegens strijd met artikel 7:11, eerste lid, van de Awb vernietigen. Gezien hetgeen in 1.1 is overwogen zal de Afdeling voorts de met een besluit gelijkgestelde brief van 15 december 2014 herroepen en de staatssecretaris krachtens artikel 8:72, vierde lid, aanhef en onder b, van de Awb opdragen binnen twaalf weken na de verzending van deze uitspraak een besluit te nemen op de door de vreemdeling ingediende aanvraag om krachtens artikel 64 van de Vw 2000 te bepalen dat zijn uitzetting achterwege blijft.
4. De staatssecretaris moet op na te melden wijze tot vergoeding van de proceskosten worden veroordeeld.
Beslissing
De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State:
I. verklaart het hoger beroep gegrond;
II. vernietigt de uitspraak van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Amsterdam, van 13 juli 2015 in zaak nr. 15/2605;
III. verklaart het in die zaak ingestelde beroep gegrond;
IV. vernietigt het besluit van de staatssecretaris van Veiligheid en Justitie van 22 januari 2015, V-nr. […];
V. herroept de met een besluit gelijkgestelde brief van de staatssecretaris van Veiligheid en Justitie van 15 december 2014, V-nr. […];
VI. draagt de staatssecretaris van Veiligheid en Justitie op binnen twaalf weken na de verzending van deze uitspraak met inachtneming van hetgeen daarin is overwogen een nieuw besluit te nemen op de door de vreemdeling ingediende aanvraag om krachtens artikel 64 van de Vreemdelingenwet 2000 te bepalen dat zijn uitzetting achterwege blijft en dit op de wettelijk voorgeschreven wijze bekend te maken;
VII. veroordeelt de staatssecretaris van Veiligheid en Justitie tot vergoeding van bij de vreemdeling in verband met de behandeling van het beroep en het hoger beroep opgekomen proceskosten tot een bedrag van € 1.488,00 (zegge: veertienhonderdachtentachtig euro), geheel toe te rekenen aan door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand;
VIII. gelast dat de staatssecretaris van Veiligheid en Justitie aan de vreemdeling het door hem betaalde griffierecht ten bedrage van € 415,00 (zegge: vierhonderdvijftien euro) voor de behandeling van het beroep en het hoger beroep vergoedt.
Aldus vastgesteld door mr. H.G. Lubberdink, voorzitter, en mr. R. van der Spoel en mr. N. Verheij, leden, in tegenwoordigheid van mr. T. van Goeverden-Clarenbeek, griffier.
w.g. Lubberdink w.g. Van Goeverden-Clarenbeek
voorzitter griffier
Uitgesproken in het openbaar op 20 april 2016
488.