Vreemdelingenrecht

Bij besluit van 14 april 2026 heeft de minister van Asiel en Migratie een aanvraag van betrokkene om hem een…

Raad van State, 4 september 2026

Zaakgegevens

Op 4 september 2026 heeft de Raad van State in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Raad van State
Datum uitspraak
4 september 2026
Datum publicatie
3 september 2026
Zaaknummer
BRS.26.004331
Procedure
Voorlopige voorziening
ECLI
ECLI:NL:RVS:2026:5215

Samenvatting

Bij besluit van 14 april 2026 heeft de minister van Asiel en Migratie een aanvraag van betrokkene om hem een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd te verlenen, afgewezen.

Uitspraak

BRS.26.004331

ECLI:NL:RVS:2026:5215

Datum uitspraak: 4 september 2026

AFDELING

BESTUURSRECHTSPRAAK

Uitspraak van de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State op een verzoek om het treffen van een voorlopige voorziening (artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht), met toepassing van artikel 8:83, derde lid, van die wet, hangende het hoger beroep van:

de minister van Asiel en Migratie,

verzoeker,

tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Haarlem, van 11 augustus 2026 in zaak nr. NL26.8629 in het geding tussen:

[de betrokkene]

en

de minister.

Procesverloop

Bij besluit van 14 april 2026 heeft de minister een aanvraag van betrokkene om hem een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd te verlenen, afgewezen.

Bij uitspraak van 11 augustus 2026 heeft de rechtbank het daartegen door betrokkene ingestelde beroep gegrond verklaard, dat besluit vernietigd en de minister opgedragen om binnen vier weken na de dag van verzending van de uitspraak aan betrokkene een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd te verlenen met als ingangsdatum 4 juli 2024, geldig tot 4 juli 2029.

Tegen deze uitspraak heeft de minister hoger beroep ingesteld. Ook heeft hij de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen.

Betrokkene heeft een schriftelijke uiteenzetting gegeven.

Overwegingen

1.        De minister verzoekt de voorzieningenrechter om de voorlopige voorziening te treffen dat hij de uitspraak van de rechtbank niet hoeft uit te voeren totdat de Afdeling op zijn hoger beroep heeft beslist en dat hij in plaats daarvan aan betrokkene een verblijfsvergunning asiel moet verlenen binnen een door de Afdeling te bepalen termijn met een geldigheidsduur van drie jaar en met ingang van de datum van verlening van die verblijfsvergunning.

2.        De voorzieningenrechter constateert dat in hoger beroep niet meer in geschil is dat de minister aan betrokkene een verblijfsvergunning asiel moet verlenen. De minister klaagt in hoger beroep alleen over de opdracht van de rechtbank om die vergunning met terugwerkende kracht en met een geldigheidsduur van vijf jaar te verlenen.

3.        Gelet op de belangen die de minister en betrokkene hierover naar voren hebben gebracht, wijst de voorzieningenrechter het verzoek toe, voor zover de minister heeft verzocht om in afwijking van de door de rechtbank genoemde ingangsdatum en geldigheidsduur een besluit te nemen waarin de minister aan betrokkene een verblijfsvergunning asiel verleent met ingang van 10 september 2026 en met een initiële geldigheidsduur tot 10 september 2029.

4.        Dit betekent dat de minister wel de uitspraak van de rechtbank moet uitvoeren, voor zover hieruit volgt dat hij aan betrokkene binnen vier weken na de dag van verzending van de rechtbankuitspraak een verblijfsvergunning asiel moet verlenen, maar niet dat deze verblijfsvergunning asiel de ingangsdatum 4 juli 2024 moet hebben met een initiële geldigheidsduur van vijf jaar.

5.        De minister hoeft geen proceskosten te vergoeden.

Beslissing

De voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State:

I.        wijst het verzoek af, voor zover de minister van Asiel en Migratie heeft verzocht dat hij de uitspraak van de rechtbank niet hoeft uit te voeren totdat de Afdeling op zijn hoger beroep heeft beslist, voor zover de rechtbank hem heeft opgedragen om binnen vier weken na de dag van verzending van de uitspraak een nieuw besluit te nemen en daarbij aan betrokkene een verblijfsvergunning asiel te verlenen;

II.        wijst het verzoek toe, voor zover de minister van Asiel en Migratie heeft verzocht om in afwijking van de door de rechtbank genoemde ingangsdatum en geldigheidsduur een besluit te nemen waarin de minister aan betrokkene een verblijfsvergunning asiel verleent met ingang van 10 september 2026 en met een initiële geldigheidsduur tot 10 september 2029;

III.        bepaalt bij wijze van voorlopige voorziening dat de minister van Asiel en Migratie geen uitvoering hoeft te geven aan de uitspraak van de rechtbank voordat de Afdeling op het hoger beroep heeft beslist, voor zover de rechtbank hem daarin heeft opgedragen om de ingangsdatum van de verblijfsvergunning asiel van betrokkene op 4 juli 2024 te stellen, met een geldigheidsduur tot 4 juli 2029.

Aldus vastgesteld door mr. M. Soffers, voorzieningenrechter, in tegenwoordigheid van C.M.J.B. A Campo LLM, griffier.

w.g. Soffers

voorzieningenrechter

w.g. A Campo

griffier

Uitgesproken in het openbaar op 4 september 2026

907