Rechtbank Den Haag, eerste aanleg - enkelvoudig vreemdelingenrecht

ECLI:NL:RBDHA:2026:26441

Op 9 September 2026 heeft de Rechtbank Den Haag een eerste aanleg - enkelvoudig procedure behandeld op het gebied van vreemdelingenrecht, wat onderdeel is van het bestuursrecht. Het zaaknummer is NL26.17256, bekend onder identificatienummer ECLI:NL:RBDHA:2026:26441. De plaats van zitting was Middelburg.

Soort procedure:
Instantie:
Zaaknummer(s):
NL26.17256
Datum uitspraak:
9 September 2026
Datum publicatie:
11 September 2026

Indicatie

BNT – asiel – gegrond – kruisjesformulier

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.17256

uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen [eiseres] , eiseres,

V-nummer: [V-nummer]

(gemachtigde: mr. M. Drenth)

en

de minister van Asiel en Migratie  (Voetnoot 1), verweerder.

Procesverloop

Procesverloop

Eiseres heeft beroep ingesteld tegen het niet tijdig beslissen op haar asielaanvraag.

Overwegingen

Overwegingen

Voor het wettelijk kader en de aan de beslissing ten grondslag liggende overwegingen verwijst de rechtbank naar de aan deze uitspraak gehechte bijlage.

Is de beslistermijn dan wel een eerder door de rechtbank gestelde nadere termijn overschreden?

(X) Ja( ) Nee

Is er een correcte ingebrekestelling en is het beroep meer dan twee weken later ingesteld?

(X) Ja( ) Nee

Is het beroep gegrond?

(X) Ja ( ) Nee

Binnen welke termijn moet verweerder alsnog een besluit nemen?

Er is sprake van bijzondere omstandigheden, de uiterste termijn van 21 maanden zoals genoemd in artikel 31, vijfde lid, van de Procedurerichtlijn is overschreden. De rechtbank ziet daarom aanleiding om verweerder op te dragen zo snel mogelijk op de asielaanvraag te beslissen, maar uiterlijk twee weken na de dag van verzending van deze uitspraak.

Is er aanleiding om een rechterlijke dwangsom op te leggen?

(X) Ja( ) Nee

Hoe hoog is de rechterlijke dwangsom als verweerder niet binnen deze termijn beslist? (X) € 50 per dag met een maximum van € 15.000.

Is er aanleiding om proceskosten vast te stellen?

(X) Ja( ) Nee

Hoe hoog zijn de te vergoeden proceskosten? De volgende proceskosten worden toegekend:

(X) 1 punt voor het indienen van het beroepschrift

met een waarde per punt van € 934 en een wegingsfactor 0,5.

Beslissing

Beslissing

De rechtbank:

(X) verklaart het beroep gegrond;

(X) vernietigt het met een besluit gelijk te stellen niet tijdig nemen van een besluit;

(X) draagt verweerder op binnen twee weken na de dag van verzending van deze uitspraak een besluit bekend te maken met inachtneming van deze uitspraak;

(X) bepaalt dat verweerder aan eiseres een dwangsom van € 50 verbeurt voor elke dag waarmee hij de hiervoor genoemde termijn overschrijdt, met een maximum van € 15.000;

(X) veroordeelt verweerder in de proceskosten van eiseres tot een bedrag van € 467.

Deze uitspraak is gedaan op 9 september 2026 door mr. M.L. Weerkamp, rechter, in aanwezigheid van mr. B. Biyikli, griffier, en openbaar gemaakt door middel van een geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

Bijlage

De rechtbank doet uitspraak zonder zitting. (Voetnoot 2)

Tegen het niet tijdig nemen van een besluit kan beroep worden ingesteld. (Voetnoot 3) Het beroepschrift kan worden ingediend als het bestuursorgaan niet tijdig een besluit heeft genomen en twee weken zijn verstreken nadat een schriftelijke ingebrekestelling door het bestuursorgaan is ontvangen. (Voetnoot 4)

Op grond van artikel 42, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) wordt binnen zes maanden na ontvangst van de aanvraag een beschikking gegeven. Voor zover verweerder met de WBV 2023/3 (Voetnoot 5) de beslistermijn met negen maanden heeft verlengd, (Voetnoot 6) is de rechtbank van oordeel dat deze verlenging onvoldoende is gemotiveerd. (Voetnoot 7) Dit betekent dat de rechtsgrond aan het besluit tot verlenging ontbreekt en dat de beslistermijnen voor dergelijke aanvragen zes maanden is. Als niet is voldaan aan de wettelijke vereisten voor een beroep tegen niet tijdig beslissen, verklaart de rechtbank het beroep niet-ontvankelijk.

Voor zover de ingebrekestelling voor de inwerkingtreding van de Wet herziening regels niet tijdig beslissen in vreemdelingenzaken is ingediend geldt de Tijdelijke wet opschorting dwangsommen IND, waarmee de wetgever de bestuurlijke dwangsom heeft afgeschaft in asielzaken. Dit is niet in strijd met het Unierecht. (Voetnoot 8) Indien de ingebrekestelling is ingediend op of na 15 april 2025 is op grond van artikel 71b van de Vw geen bestuurlijke dwangsom verschuldigd.

Als verweerder nog geen besluit heeft genomen, bepaalt de rechtbank dat verweerder dit alsnog moet doen. Verweerder moet dit in beginsel doen binnen twee weken na het verzenden van de uitspraak. (Voetnoot 9) Alleen in bijzondere gevallen kan de rechtbank een andere termijn bepalen. (Voetnoot 10)

De rechtbank bepaalt dat verweerder bij het overschrijden van de door de rechtbank vastgestelde termijn een dwangsom verschuldigd is voor elke dag waarmee de hiervoor genoemde termijn wordt overschreden. (Voetnoot 11)Dit is de rechterlijke dwangsom.

Als eiser is bijgestaan door een rechtsbijstandverlener, stelt de rechtbank een vergoeding vast van zijn kosten voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand. (Voetnoot 12) De zaak is van licht gewicht als het alleen gaat over de vraag of de beslistermijn is overschreden en/of een dwangsom is verbeurd.

De uitspraak is bekendgemaakt op:

Bent u het niet eens met deze uitspraak?

Als u het niet eens bent met deze uitspraak, kunt u een brief sturen naar de rechtbank waarin u uitlegt waarom u het er niet mee eens bent. Dit heet een verzetschrift. U moet dit verzetschrift indienen binnen 6 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. U ziet deze datum hierboven. Als u graag een zitting wilt waarin u uw verzetschrift kunt toelichten, kunt u dit in uw verzetschrift vermelden.

Voetnoot

Voetnoot 1

Voorheen de Staatssecretaris va Justitie en Veiligheid.

Voetnoot 2

Op grond van artikel 8:54 van de Algemene wet bestuursrecht (Awb).

Voetnoot 3

Op grond van artikel 6:2, aanhef en onder b, in samenhang met artikel 7:1, eerste lid, aanhef en onder f, van de Awb. Volgens vaste jurisprudentie is een ingebrekestelling echter niet vereist wanneer de bestuursrechter eerder een termijn heeft gesteld en het bestuursorgaan zich, in weerwil van het gezag van deze rechterlijke uitspraak, daaraan niet heeft gehouden.

Voetnoot 4

Artikel 6:12, tweede lid, van de Awb.

Voetnoot 5

Besluit van 26 januari 2023, nummer WBV 2023/3, houdende wijziging van de Vreemdelingencirculaire 2000; gepubliceerd in Staatscourant 2023 nr. 3235.

Voetnoot 6

Op grond van artikel 42, vierde lid, aanhef en onder b, van de Vw.

Voetnoot 7

Vergelijk de uitspraak van deze rechtbank en zittingsplaats van 12 juni 2025, ECLI:NL:RBDHA:2025:10278.

Voetnoot 8

Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State 30 november 2022, ECLI:NL:RVS:2022:3352.

Voetnoot 9

Artikel 8:55d, eerste lid, van de Awb.

Voetnoot 10

Artikel 8:55d, eerste en derde lid, van de Awb.

Voetnoot 11

Op grond van artikel 8:55d, tweede lid, van de Awb.

Voetnoot 12

Op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht.