Bestuursrecht overig

Vovo - verzoek om voorlopige voorziening ingetrokken - PKV

Rechtbank Rotterdam, 9 september 2024

Samenvatting

Vovo - verzoek om voorlopige voorziening ingetrokken - PKV

Uitspraak

RECHTBANK ROTTERDAM

Bestuursrecht

zaaknummer: ROT 24/7447


uitspraak van de voorzieningenrechter van 9 september 2024 in de zaak tussen


[naam verzoeker] , uit [plaats] , verzoeker

(gemachtigde: mr. B. Özates),

en

de Raad van bestuur van het Uitvoeringsinstituut werknemersverzekeringen

(gemachtigde: mr. C. Nobel).

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de voorzieningenrechter het verzoek van verzoeker om een veroordeling van het UWV in de proceskosten. Verzoeker heeft dit verzoek gedaan bij de intrekking van zijn verzoek tegen het besluit van het UWV van 13 mei 2024. Verzoeker had bezwaar gemaakt tegen het besluit van 13 mei 2024.

1.1.

Hij heeft het verzoek ingetrokken, omdat het UWV het besluit op 13 augustus 2024 heeft ingetrokken. In plaats daarvan heeft het UWV besloten dat verzoeker met ingang van 30 januari 2024 een WIA-uitkering is toegekend naar een arbeidsongeschiktheids-percentage van 80 tot 100%.

1.2.

De voorzieningenrechter heeft het UWV in de gelegenheid gesteld te reageren op het verzoek om een veroordeling in de proceskosten. Het UWV heeft de rechtbank meegedeeld dat het UWV geen bezwaar heeft tegen een veroordeling in de proceskosten.

1.3.

De voorzieningenrechter doet zonder zitting uitspraak op het verzoek om proceskostenveroordeling.

Beoordeling door de voorzieningenrechter

2. De voorzieningenrechter wijst het verzoek toe. Zij legt hierna uit hoe zij tot dit oordeel is gekomen.

Wanneer wordt een bestuursorgaan in de proceskosten veroordeeld?

3. Als een verzoek om voorlopige voorziening wordt ingetrokken omdat het bestuursorgaan geheel of gedeeltelijk aan de indiener van het verzoekschrift is tegemoet gekomen, kan de voorzieningenrechter op verzoek van de indiener dat bestuursorgaan bij afzonderlijke uitspraak veroordelen in de proceskosten.

3.1.

In een voorlopige-voorzieningenprocedure is het antwoord op de vraag of geheel of gedeeltelijk is tegemoetgekomen in de zin van artikel 8:75a, eerste lid, van de Awb afhankelijk van het specifieke doel van die procedure, namelijk het voorkomen van onevenredig nadeel hangende een bezwaar- of beroepsprocedure. Dit betekent dat geheel of gedeeltelijk wordt tegemoetgekomen als bedoeld in dit artikel, indien het bestuursorgaan de tenuitvoerlegging van het besluit voorlopig opschort, dan wel een maatregel neemt waartoe het verzoek om het treffen van een voorlopige voorziening strekt.

Is het UWV aan het verzoek tegemoetgekomen?

4. Het UWV is met het besluit van 13 augustus 2024 aan verzoeker tegemoet-gekomen. Het uitgangspunt is dat het enkele feit dat het bestuursorgaan aan verzoeker tegemoetkomt reden is om het verzoek om proceskostenveroordeling toe te wijzen. Verzoeker heeft dan namelijk een reden gehad om het verzoek om voorlopige voorziening in te dienen. Op dit uitgangspunt kan slechts een uitzondering worden gemaakt vanwege bijzondere omstandigheden.

4.1.

De voorzieningenrechter is daarom van oordeel dat het UWV met het alsnog toekennen van een WIA-uitkering per 30 januari 2024 naar een arbeidsongeschiktheids-percentage van 80 tot 100% aan het verzoek van verzoeker is tegemoetgekomen. Er is geen sprake van een bijzondere omstandigheid als hiervoor bedoeld. Daarom wijst de voorzieningenrechter het verzoek om het UWV in de proceskosten te veroordelen toe.

Welke kosten dient het UWV te vergoeden?

5. De proceskosten worden als volgt berekend. Verzoeker heeft zich laten bijstaan door zijn gemachtigde. Deze gemachtigde heeft een proceshandeling verricht: het indienen van een verzoekschrift. Deze proceshandeling levert één punt op met een waarde van € 875,-. Dat betekent dat de totale proceskosten die het UWV moet vergoeden € 875,- bedragen.

Conclusie en gevolgen

6. De voorzieningenrechter wijst het verzoek om een proceskostenveroordeling toe. De voorzieningenrechter wijst erop dat het UWV het door verzoeker betaalde griffierecht van € 51,- kan vergoeden. Verzoeker moet zich hiervoor dan ook tot het UWV wenden.

Beslissing

De voorzieningenrechter veroordeelt het UWV tot betaling van € 875,- aan verzoeker.

Deze uitspraak is gedaan door mr. E.J. Rutten , voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. L. Zwager, griffier. De uitspraak is uitgesproken in het openbaar op 9 september 2024.

griffier

voorzieningenrechter

Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.

Met toepassing van 8:84, vijfde lid, in samenhang met artikel 8:75a en artikel 8:83, derde lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). Dit is geregeld in artikel 8:75a van de Awb en nader uitgewerkt in het Besluit proceskosten bestuursrecht (Bpb). Artikel 8:75a van de Awb is op grond van artikel 8:84, vijfde lid, van de Awb ook van toepassing op de voorlopige-voorzieningenprocedure. Vergelijk CRvB 24 september 2014, ECLI:NL:CRVB:2014:3263. Vergelijk CRvB 15 oktober 2019, ECLI:NL:CRVB:2019:3252. Vergelijk ABRvS 12 juni 2015, ECLI:NL:RVS:2015:1930. Dat staat in artikel 8:82, zesde lid, van de Awb.