Vreemdelingenrecht
Rechtbank 's-Gravenhage · Voorlopige voorziening+bodemzaak · Vreemdelingenrecht
Rechtbank 's-Gravenhage, 25 april 2001
ECLI:NL:RBSGR:2001:AB1310 · Rechtbank 's-Gravenhage · 25 april 2001
Zaakgegevens
Op 25 april 2001 heeft de Rechtbank 's-Gravenhage in een voorlopige voorziening en de bodemzaak uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank 's-Gravenhage
- Datum uitspraak
- 25 april 2001
- Datum publicatie
- 4 april 2013
- Zaaknummer
- AWB 01/15383, 01/16437
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening+bodemzaak
- ECLI
- ECLI:NL:RBSGR:2001:AB1310
Samenvatting
Voor deze uitspraak is nog geen samenvatting beschikbaar.
Uitspraak
President van de Arrondissementsrechtbank 's-Gravenhage
sector bestuursrecht
vreemdelingenkamer
__________________________________________________
UITSPRAAK
ingevolge artikel 8:84 en 8:86 Algemene wet bestuursrecht
__________________________________________________
Reg.nrs: AWB 01/15383 VRWET en AWB 01/16437 VRWET (beroep)
Inzake: A, verzoeker, woonplaats kiezende ten kantore van zijn gemachtigde, mr.G.E.M. Later, advocaat te Den Haag,
tegen: de Staatssecretaris van Justitie, verweerder,
gemachtigde mr. P.C. Maes, ambtenaar ten departemente.
I. ONTSTAAN EN LOOP VAN HET GEDING
1. Verzoeker, geboren op [...] 1975, bezit de Iraakse nationaliteit. Hij verblijft sedert 6 januari 1999 als vreemdeling in de zin van de Vreemdelingenwet (Vw) in Nederland. Op 10 januari 1999 heeft hij een aanvraag ingediend om
toelating als vluchteling. Hierop is door verweerder op 7 juni 1999 afwijzend beslist. Verzoeker heeft tegen dit besluit bezwaar gemaakt. Op 4 augustus 1999 heeft verweerder het bezwaar ongegrond verklaard. Verzoeker heeft tegen dit
besluit beroep ingesteld. Bij uitspraak van 4 augustus 2000 (Awb 99/7340 Vrwet) heeft deze rechtbank, zittinghoudende te Haarlem, het beroep ongegrond verklaard.
2. Op 2 april 2001 heeft verzoeker de Staatssecretaris van Justitie verzocht om de afwijzende beschikking op zijn aanvraag om toelating als vluchteling binnen twee dagen na indiening te heroverwegen. Verzoeker heeft op 12 april 2001
een bezwaarschrift ingediend tegen de fictieve weigering van verweerder op het verzoek om heroverweging te beslissen.
Op 10 april 2001 heeft verzoeker een aanvraag ingediend om een verblijfsvergunning regulier voor bepaalde tijd met als doel: verblijf als vreemdeling die buiten zijn schuld niet uit Nederland kan vertrekken.
3. Op 16 april 2001 heeft verzoeker de president van de rechtbank verzocht een voorziening te treffen die ertoe strekt verzoeker ontheffing te verlenen van de rechtsplicht Nederland te verlaten, dan wel dat hij wordt behandeld als
ware hij rechtmatig in Nederland, in ieder geval hangende het bezwaar ten aanzien van de fictieve weigering te beslissen op het verzoek om heroverweging.
Verweerder heeft de op de zaak betrekking hebbende stukken ingezonden en het als beroepschrift aan te merken bezwaarschrift doorgezonden aan de rechtbank.
4. De openbare behandeling van het verzoek heeft plaatsgevonden op 24 april 2001. Verzoeker is aldaar vertegenwoordigd door zijn gemachtigde, alsmede door mr. M. Timmer, advocaat te Den Haag. Verweerder heeft zich doen
vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
II. OVERWEGINGEN
1. Ingevolge artikel 8:81 Algemene wet bestuursrecht (Awb) kan, indien tegen een besluit bij de rechtbank beroep is ingesteld, dan wel, voorafgaand aan een mogelijk beroep bij de rechtbank, bezwaar is gemaakt of administratief
beroep is ingesteld, de president van de rechtbank die bevoegd is of kan worden in de hoofdzaak, op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist.
Ingevolge artikel 8:86 Awb kan de president onmiddellijk uitspraak doen in de hoofdzaak indien het verzoek wordt gedaan indien beroep bij de rechtbank is ingesteld en de president van oordeel is dat na de zitting, bedoeld in artikel
8:83, eerste lid, Awb nader onderzoek redelijkerwijs niet kan bijdragen aan de beoordeling van de zaak.
2. De president overweegt het volgende.
Allereerst wordt overwogen dat verzoeker, gelet op vorengenoemde uitspraak van de rechtbank van 4 augustus 2000, is aan te merken als uitgeprocedeerde asielzoeker.
3. Nu verzoeker zijn aanvraag om heroverweging op 2 april 2001 heeft ingediend, dient ingevolge de Vreemdelingenwet 2000 (Vw2000) het door hem ingediende bezwaarschrift te worden aangemerkt als beroepschrift (kenmerk Awb 01/16437
Vrwet).
4. Ingevolge artikel 4:13, eerste lid, Awb dient een beschikking te worden gegeven binnen de bij wettelijk voorschrift bepaalde termijn of, bij het ontbreken van zulk een termijn, binnen een redelijke termijn na ontvangst van de
aanvraag. Blijkens artikel 4:13, tweede lid, Awb is de in het eerste lid bedoelde termijn in ieder geval verstreken wanneer het bestuursorgaan binnen acht weken na ontvangst van de aanvraag geen beschikking heeft gegeven, noch een
kennisgeving als bedoeld in artikel 4:14 Awb heeft gedaan. Door de gemachtigde van verweerder is bepleit dat de in artikel 42 Vw2000 neergelegde beslistermijn van zes maanden geldt.
5. De president is van oordeel dat, zelfs indien in het onderhavige geval niet de in artikel 42 Vw2000 neergelegde beslistermijn van 6 maanden van toepassing zou moeten worden geacht, maar een andere, redelijke termijn als bedoeld
in artikel 4:13 Awb, gelet op al hetgeen verzoekers naar voren hebben gebracht, niet geoordeeld kan worden dat die beslistermijn ten tijde van indiening van het beroepschrift van 12 april 2001, dan wel heden, is verstreken. De
omstandigheid dat verzoeker reeds lange tijd in hongerstaking is, maakt dit - zonder afbreuk te doen aan de ernst van die omstandigheid - niet anders.
De president heeft bij het vorenstaande in aanmerking genomen dat verzoeker, die zijn hongerstaking begin februari 2001 heeft aangevangen, het onderhavige verzoek om heroverweging eerst op 2 april 2001 heeft ingediend. Tevens acht
de president van belang dat verweerder bij brief van 20 april 2001 heeft aangegeven op korte termijn (en wel in de loop van volgende week) conform het bepaalde in artikel 39, eerste lid, Vw2000 in schriftelijke vorm zijn voornemen
kenbaar te maken om de verzoeken om heroverweging af te wijzen.
Gelet op het vorenstaande is de president van oordeel dat in het onderhavige geval van een met een besluit gelijk te stellen niet tijdig nemen van een besluit geen sprake is. Het door verzoeker ingediende beroepschrift is om die
reden ingediend voor het begin van de beroepstermijn. Van omstandigheden als bedoeld in artikel 6:10 Awb, op grond waarvan niet-ontvankelijkverklaring van het beroep achterwege zou moeten blijven, is de president niet gebleken.
6. De president hecht eraan nog het volgende op te merken. Zoals de gemachtigde van verweerder ter zitting heeft benadrukt, mag verzoeker de beslissing op zijn aanvraag om een verblijfsvergunning regulier voor bepaalde tijd (met als
doel: verblijf als vreemdeling die buiten zijn schuld niet uit Nederland kan vertrekken) hier te lande afwachten. Verzoeker wordt derhalve niet met uitzetting op korte termijn bedreigd, zodat geen sprake is van onverwijlde spoed als
bedoeld in artikel 8:81 Awb.
Voorzover verzoeker wil bewerkstelligen dat hem opvang wordt geboden, zolang verweerder niet heeft beslist op zijn aanvragen om toelating hier te lande, zal verzoeker de daarvoor geëigende rechtsmiddelen, gericht tegen het besluit
van het COA waarin hem opvang zal worden ontnomen, dienen aan te wenden.
Voorts kan verzoeker zich tot het COA wenden met het verzoek om hem, gelet op zijn medische noodsituatie, opvang te blijven verlenen.
7. Nu nader onderzoek naar het oordeel van de president redelijkerwijs niet kan bijdragen aan de beoordeling van de zaak, wordt het beroep, gelet op rechtsoverweging 5, met toepassing van artikel 8:86 Algemene wet bestuursrecht
niet-ontvankelijk verklaard.
Gegeven de beslissing in de hoofdzaak is er geen aanleiding voor het treffen van een voorlopige voorziening als bedoeld in artikel 8:81 Algemene wet bestuursrecht.
8. Van omstandigheden op grond waarvan één der partijen moet worden veroordeeld in de door de andere partij gemaakte kosten is de president niet gebleken.
III. BESLISSING
De president:
RECHT DOENDE:
1. verklaart het beroep niet-ontvankelijk;
2. wijst het verzoek om een voorlopige voorziening af.
IV. RECHTSMIDDEL
Partijen kunnen tegen deze uitspraak hoger beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State.
De termijn voor het indienen van een beroepschrift bedraagt vier weken na verzending van de uitspraak door de griffier.
Het beroepschrift dient een of meer grieven tegen de uitspraak van de rechtbank te bevatten en moet geadresseerd worden aan de Raad van State, Afdeling bestuursrechtspraak, Hoger beroep vreemdelingenzaken, Postbus 16113, 2500 BC
's-Gravenhage.
Aldus gedaan door mr. M.A.A. Mondt-Schouten en uitgesproken in het openbaar op 25 april 2001, in tegenwoordigheid van mr. M. van der Zwan als griffier.
afschrift verzonden op: