Vreemdelingenrecht

Ongewenstverklaring / procesbelang Uit de jurisprudentie van de Afdeling (onder meer de uitspraak van 6 juli…

Rechtbank 's-Gravenhage, 2 oktober 2008

Zaakgegevens

Op 2 oktober 2008 heeft de Rechtbank 's-Gravenhage in een voorlopige voorziening en de bodemzaak uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank 's-Gravenhage
Datum uitspraak
2 oktober 2008
Datum publicatie
5 april 2013
Zaaknummer
AWB 08/13089 & AWB 08/11082
Procedure
Voorlopige voorziening+bodemzaak
ECLI
ECLI:NL:RBSGR:2008:BG5480

Samenvatting

Ongewenstverklaring / procesbelang

Uit de jurisprudentie van de Afdeling (onder meer de uitspraak van 6 juli 2006, nr. 200510434/1, JV 2006/347, en de uitspraak van 22 december 2006, nr. 200605335/1, JV 2007/165, LJN AZ9627) volgt dat de vreemdeling bij een beroep tegen een besluit over een aanvraag tot verlening of verlenging van een verblijfsvergunning, dan wel intrekking daarvan, zolang deze ongewenst is verklaard, geen belang heeft, omdat dit beroep nimmer tot rechtmatig verblijf kan leiden. Een ongewenst verklaarde vreemdeling kan in afwijking van artikel 8, Vw immers geen rechtmatig verblijf hebben. Dat procesbelang ontstaat pas bij intrekking of herroeping dan wel opheffing van de ongewenstverklaring. Het is de voorzieningenrechter niet gebleken dat een van voornoemde situaties zich thans voordoet zodat verzoeker geen belang heeft bij een inhoudelijke beoordeling van het onderhavige beroep. De uitspraak van de voorzieningenrechter van heden (AWB 08/11083 en 08/29162) inzake het beroep gericht tegen het besluit tot ongewenstverklaring van verzoeker en de ambtshalve getroffen voorlopige voorziening doet geen procesbelang ontstaan nu, zoals in laatstgenoemde uitspraak toegelicht, hierdoor geen rechtmatig verblijf ontstaat.

De voorzieningenrechter zal het beroep niet-ontvankelijk verklaren en het verzoek om een voorlopige voorziening afwijzen.

Uitspraak

RECHTBANK 's-GRAVENHAGE Sector bestuursrecht

Nevenzittingsplaats Haarlem

zaaknummer: AWB 08 / 13089 (voorlopige voorziening)

AWB 08 / 11082 (beroep)

uitspraak van de voorzieningenrechter van 2 oktober 2008

in de zaak van:

[naam verzoeker],

geboren op [geboortedatum], van Armeense nationaliteit, verblijvende in [locatie], verzoeker,

gemachtigde: mr. U. Koopmans, advocaat te Haarlem,

tegen:

de staatssecretaris van Justitie,

verweerder,

gemachtigde: mr. T.J.W. Visser, werkzaam bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst te 's-Gravenhage.

1. Procesverloop

1.1 Verzoeker heeft op 3 juni 2004 een aanvraag ingediend tot wijziging van de verleende verblijfsvergunning regulier voor bepaalde tijd onder de beperking "alleenstaande minderjarige vreemdeling" in het verblijfsdoel "voortgezet verblijf" en de verlenging ervan. Verzoeker heeft tegen het niet tijdig nemen van een besluit op 26 juli 2006 bezwaar gemaakt.

1.2 Verweerder heeft het bezwaar (laatstelijk) bij besluit van 25 maart 2008 ongegrond verklaard. Verzoeker heeft tegen dit besluit op 28 maart 2008 beroep ingesteld.

1.3 Verzoeker heeft op 28 maart 2008 verzocht om een voorlopige voorziening te treffen waarbij is verzocht verweerder te verbieden hem uit te zetten voordat op het beroep is beslist.

1.4 De openbare behandeling van het geschil heeft plaatsgevonden op 18 september 2008. Verzoeker is in persoon verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Verweerder is vertegenwoordigd door zijn gemachtigde.

2. Overwegingen

2.1 Indien tegen een besluit beroep bij de rechtbank is ingesteld, kan de voorzieningenrechter van de rechtbank die bevoegd is in de hoofdzaak, ingevolge artikel 8:81, eerste lid, Algemene wet bestuursrecht (Awb) op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist.

2.2 Ingevolge artikel 8:86, eerste lid, Awb heeft de voorzieningenrechter na behandeling ter zitting van het verzoek om een voorlopige voorziening de bevoegdheid om onmiddellijk uitspraak te doen in de hoofdzaak, indien hij van oordeel is dat nader onderzoek redelijkerwijs niet kan bijdragen aan de beoordeling van de zaak. Er bestaat in dit geval aanleiding om van deze bevoegdheid gebruik te maken.

2.3 In de hoofdzaak toetst de voorzieningenrechter het bestreden besluit aan de hand van de voorgedragen beroepsgronden op rechtmatigheid en ambtshalve aan voorschriften van openbare orde.

2.4 De voorzieningenrechter overweegt als volgt.

2.5 Verweerder heeft bij besluit van 25 maart 2008 verzoeker ongewenst verklaard op grond van artikel 67, eerste lid, aanhef en onder b, Vreemdelingenwet 2000 (Vw).

2.6 Uit de jurisprudentie van de Afdeling (onder meer de uitspraak van 6 juli 2006, nr. 200510434/1, JV 2006/347, en de uitspraak van 22 december 2006, nr. 200605335/1, JV 2007/165, LJN AZ9627) volgt dat de vreemdeling bij een beroep tegen een besluit over een aanvraag tot verlening of verlenging van een verblijfsvergunning, dan wel intrekking daarvan, zolang deze ongewenst is verklaard, geen belang heeft, omdat dit beroep nimmer tot rechtmatig verblijf kan leiden. Een ongewenst verklaarde vreemdeling kan in afwijking van artikel 8, Vw immers geen rechtmatig verblijf hebben. Dat procesbelang ontstaat pas bij intrekking of herroeping dan wel opheffing van de ongewenstverklaring. Het is de voorzieningenrechter niet gebleken dat een van voornoemde situaties zich thans voordoet zodat verzoeker geen belang heeft bij een inhoudelijke beoordeling van het onderhavige beroep. De uitspraak van de voorzieningenrechter van heden (AWB 08/11083 en 08/29162) inzake het beroep gericht tegen het besluit tot ongewenstverklaring van verzoeker en de ambtshalve getroffen voorlopige voorziening doet geen procesbelang ontstaan nu, zoals in laatstgenoemde uitspraak toegelicht, hierdoor geen rechtmatig verblijf ontstaat.

2.7 De voorzieningenrechter zal het beroep niet-ontvankelijk verklaren.

2.8 Nu in de hoofdzaak wordt beslist, zal de voorzieningenrechter het verzoek om een voorlopige voorziening afwijzen.

2.9 Er is geen grond een van de partijen te veroordelen in de door de andere partij gemaakte proceskosten.

3.

Beslissing

De voorzieningenrechter:

3.1 verklaart het beroep niet-ontvankelijk;

3.2 wijst het verzoek om een voorlopige voorziening af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J.M. Janse van Mantgem, voorzieningenrechter, en op 2 oktober 2008 in het openbaar uitgesproken, in tegenwoordigheid van A.J. Vervoordeldonk, griffier.

Afschrift verzonden op:

Coll:

Rechtsmiddel

Partijen kunnen tegen deze uitspraak, voor zover deze de hoofdzaak betreft, hoger beroep instellen bij de Raad van State, Afdeling bestuursrechtspraak, Hoger beroep vreemdelingenzaken, Postbus 16113, 2500 BC, 's-Gravenhage. Het hoger beroep moet ingesteld worden door het indienen van een beroepschrift, dat een of meer grieven bevat, binnen vier weken na verzending van de uitspraak door de griffier. Bij het beroepschrift moet worden gevoegd een afschrift van deze uitspraak. Van deze uitspraak staat, voor zover deze de voorlopige voorziening betreft, geen hoger beroep open.