Rechtbank Gelderland · 18 juni 2014
Man-vrouwverdeling geen discussie bij rechtbank Gelderland
Wie in de rechtbank moet verschijnen, staat steeds vaker tegenover een vrouwelijke rechter, blijkt uit cijfers van de Raad voor de rechtspraak: 56% van de rechters is vrouw, 44% is man.
In Nederland werken bijna 2400 rechters bij de Rechtspraak: 1344 vrouwen en 1056 mannen. Het aantal vrouwen dat er voor kiest rechter te worden, stijgt sinds 2009 met 1 a 2% per jaar. Dat komt omdat steeds meer vrouwen kiezen voor een juridische opleiding. Van de ruim 7300 gerechtsambtenaren is 76% vrouw en 24% man. Die verhouding is sinds 2009 nagenoeg gelijk. De rechtbank Den Haag was onlangs in het nieuws omdat het overweegt mannen voortaan voorrang te geven bij sollicitaties. Hoe zit het met de man-vrouwverdeling bij de rechtbank Gelderland?
Geen voorkeursbeleid in Gelderland; kwaliteit staat voorop
In de rechtbank Gelderland werken 92 vrouwelijke en 72 mannelijke rechters. Uitgedrukt in percentages is dat gelijk aan het landelijk gemiddelde: 56% om 44%. De rechtbank voert bij het aanstellen van nieuwe rechters geen voorkeursbeleid. Gezocht wordt naar de beste kwaliteit, ongeacht of een kandidaat man of vrouw is.
Marieke Post en Dirk Vergunst werken als rechter bij de rechtbank in Gelderland. Marieke in Arnhem, Dirk in Zutphen. Wat vinden zij van de discussie over vrouwen en mannen in de rechtspraak? Maakt het voor partijen uit of een vrouwelijke of een mannelijke rechter hun zaak behandelt?
Marieke Post, strafrechter: “Behalve het geslacht, zijn er zoveel factoren die kunnen meespelen in de oordeelsvorming. Kun je objectief zijn in een zaak over kindermishandeling als je net moeder of vader bent geworden? Of in een zaak met een dodelijk verkeersslachtoffer als je zelf in je naaste omgeving zoiets ingrijpends hebt meegemaakt? Kun je je voldoende inleven in het opgroeien in een achterstandswijk als je zelf bent opgegroeid in een villawijk? Voor alle rechters geldt dat wij moeten leren omgaan met die factoren die ons maken tot wie we zijn. Vervolgens moeten we die factoren voldoende terzijde zetten bij het vormen van een oordeel. Het is van belang om voldoende rechters met een verschillende achtergrond te hebben. Denk aan leeftijd, etnische afkomst maar ook werkervaring. Alleen dan kunnen we ons voldoende bewust blijven van de factoren die ons beïnvloeden en kunnen we elkaar daar zo nodig op aanspreken.”
Verstand van zakenDirk Vergunst: civiele rechter: “Uit oogpunt van een gezond personeelsbeleid kan ik me voorstellen dat je zowel vrouwen als mannen in je organisatie wilt hebben, net zoals je naast ervaren mensen ook jong talent zoekt. Maar dat geldt voor veel organisaties, niet alleen voor de rechtbank. Voor de behandeling van een zaak maakt het denk ik niet uit of de rechter een man is of een vrouw. Mensen die naar de rechtbank komen, willen graag een rechter met verstand van zaken, die naar ze luistert en zijn of haar beslissing goed uitlegt. Of dat nu een man is of een vrouw.”
Bron: rechtspraak.nl (de oorspronkelijke pagina is niet meer online)