Civiel recht overig
Uitspraak Ondernemingskamer 12 maart 2013; TERANA S.A.S. / ALLE NIET BIJ NAAM BEKENDE HOUDERS VAN AANDELEN IN…
Gerechtshof Amsterdam, 12 maart 2013
ECLI:NL:GHAMS:2013:BZ4586 · Gerechtshof Amsterdam · 12 maart 2013
https://www.uitspraken.nl/uitspraak/gerechtshof-amsterdam/civiel-recht/civiel-recht-overig/eerste-aanleg-meervoudig/ecli-nl-ghams-2013-bz4586
Zaakgegevens
Op 12 maart 2013 heeft het Gerechtshof Amsterdam in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over civiel recht.
- Instantie
- Gerechtshof AmsterdamGerechtshofDe rechter in hoger beroep in civiele zaken, strafzaken en belastingzaken. Nederland heeft vier gerechtshoven.Meer uitleg
- Datum uitspraak
- 12 maart 2013
- Datum publicatie
- 8 april 2013
- Zaaknummer
- 200.099.629/01
- Rechtsgebied
- Civiel recht » Civiel recht overig
- Procedure
- Eerste aanleg - meervoudigMeervoudige kamerDe zaak is behandeld door drie rechters samen, meestal omdat zij ingewikkeld of zwaar is.Meer uitleg
- Advocaat
- mr. J.G.D. Fleers
- ECLI
- ECLI:NL:GHAMS:2013:BZ4586
Samenvatting
Uitspraak Ondernemingskamer 12 maart 2013;
TERANA S.A.S. / ALLE NIET BIJ NAAM BEKENDE HOUDERS VAN AANDELEN IN HET KAPITAAL VAN DE BESLOTEN VENNOOTSCHAP MET BEPERKTE AANSPRAKELIJKHEID RETIF HOLLAND B.V.
Uitspraak
GERECHTSHOF TE AMSTERDAM
ONDERNEMINGSKAMER
ARREST in de zaak met nummer 200.099.629/01 OK van
de vennootschap naar Frans recht
TERANA S.A.S.,
gevestigd te Villeneuve - Loubet, Frankrijk,
EISERES,
advocaat: mr. J.G.D. Fleers, kantoorhoudende te Rotterdam,
t e g e n
ALLE NIET BIJ NAAM BEKENDE HOUDERS VAN AANDELEN IN HET KAPITAAL VAN DE BESLOTEN VENNOOTSCHAP MET BEPERKTE AANSPRAKELIJKHEID RETIF HOLLAND B.V., STATUTAIR GEVESTIGD TE ROTTERDAM,
zonder bekende woon- of verblijfplaats in of buiten Nederland,
GEDAAGDEN,
niet verschenen.
1. Het verloop van het geding
1.1 Voor het verloop van het geding verwijst de Ondernemingskamer naar haar arrest van 8 mei 2012 in deze zaak.
1.2 Bij dat arrest heeft de Ondernemingskamer eiseres (hierna Terana te noemen) in de gelegenheid gesteld zich bij akte uit te laten over hetgeen is overwogen in 3.1 tot en met 3.6 van dat arrest.
1.3 Op de rol van 19 juni 2012 heeft Terana zich bij akte uitgelaten. Vervolgens is de zaak opnieuw voor arrest geplaatst.
2. De gronden van de beslissing
2.1 De Ondernemingskamer blijft bij hetgeen zij in haar tussenarrest van 8 mei 2012 heeft overwogen.
2.2 Terana onderschrijft de desbetreffende overwegingen, met dien verstande dat zij nog gewezen heeft op een derde mogelijkheid (in aanvulling op de twee in 3.4 van het tussenarrest weergegeven mogelijkheden). Volgens die mogelijkheid zou de Belgische staat op de voet van artikel 539 van het Belgisch Burgerlijk Wetboek de rechthebbende van de beide aandelen in Retif Holland B.V. (hierna: Retif Holland) zijn.
2.3 Op de vraag of Financière Retif N.V./S.A. (hierna: Financière) na de vereffening is blijven bestaan alsmede op de vraag wat de gevolgen van wijzigingen in dat bestaan zijn, is Belgisch recht van toepassing. Naar Belgisch recht hield Financière als gevolg van de afsluiting van de vereffening, op 12 december 2005, en in ieder geval na afloop van vijf jaar nadien, op te bestaan en gingen het vereffeningssaldo alsmede de bekende goederen van rechtswege over op de aandeelhouder van de vereffende vennootschap, derhalve op Terana. Het rechtsgevolg van de vereffening – te beoordelen naar Belgisch recht – is dat ook de beide in het vermogen van Financière vallende – bij haar vereffening vergeten – aandelen in Retif Holland zijn overgegaan op Terana en dat die overgang naar Belgisch recht moet worden aangemerkt als een verkrijging onder algemene titel. Die verkrijging is ook naar Nederlands recht geldig zonder dat daartoe een tot overdracht bestemde notariële akte als bedoeld in artikel 2:196 BW vereist is.
In het midden kan blijven of anders zou moeten worden geoordeeld indien niet alle crediteuren bij de vereffening konden worden voldaan en zou moeten worden aangenomen dat alsnog aangetroffen goederen ten goede van die crediteuren zouden moeten komen en daarom – als uitzondering op de regel – de vereffening toch heropend zou moeten kunnen worden. Immers er moet van uit worden gegaan dat alle crediteuren zijn voldaan (zie rechtsoverweging 3.5 van het arrest van 8 mei 2012).
2.4 De Ondernemingskamer concludeert, dat de beide aandelen in Retif Holland (reeds) op Terana zijn overgegaan en dat Terana derhalve reeds op die grond niet in haar vordering kan worden ontvangen.
3. De beslissing
De Ondernemingskamer:
verklaart Terana S.A.S., gevestigd te Villeneuve - Loubet, Frankrijk, niet ontvankelijk in haar verzoek.
Dit arrest is gewezen door mr. P. Ingelse, voorzitter, mr. A.M.L. Broekhuijsen-Molenaar en
mr. G.C. Makkink, raadsheren, en prof. dr. J. Klaassen RA en prof. dr. mr. F. van der Wel RA, raden, in tegenwoordigheid van mr. R. Verheggen, griffier, en door de rolraadsheer in het openbaar uitgesproken op 12 maart 2013.