Vreemdelingenrecht

Bij besluiten van 21 juli 2023 heeft de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid aanvragen van de…

Zaakgegevens

Op 1 mei 2024 heeft de Raad van State in hoger beroep uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Raad van State
Datum uitspraak
1 mei 2024
Datum publicatie
1 mei 2024
Zaaknummer
202306623/1/V2
Procedure
Hoger beroep
ECLI
ECLI:NL:RVS:2024:1804

Samenvatting

Bij besluiten van 21 juli 2023 heeft de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid aanvragen van de vreemdelingen om hun een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd te verlenen buiten behandeling gesteld, hen opgedragen de Europese Unie onmiddellijk te verlaten (hierna: de terugkeerbesluiten) en inreisverboden tegen hen uitgevaardigd.

Procesgang

  1. Rechtbank Den Haag · 20 oktober 2023

    ECLI:NL:RBDHA:2023:16152
  2. Raad van State · 1 mei 2024deze uitspraak

    ECLI:NL:RVS:2024:1804

    (Gedeeltelijke) vernietiging en zelf afgedaan

Uitspraak

202306623/1/V2.

Datum uitspraak: 1 mei 2024

AFDELING

BESTUURSRECHTSPRAAK

Uitspraak met toepassing van artikel 8:54, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht (hierna: de Awb) op het hoger beroep van:

[vreemdeling 1], [vreemdeling 2],mede voor hun minderjarige kind,

appellanten,

tegen de mondelinge uitspraak van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Middelburg, van 13 oktober 2023 in zaken nrs. NL23.21216 en NL23.21218 in het geding tussen:

de vreemdelingen

en

de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid.

Procesverloop

Bij besluiten van 21 juli 2023 heeft de staatssecretaris aanvragen van de vreemdelingen om hun een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd te verlenen buiten behandeling gesteld, hen opgedragen de Europese Unie onmiddellijk te verlaten (hierna: de terugkeerbesluiten) en inreisverboden tegen hen uitgevaardigd.

Bij mondelinge uitspraak van 13 oktober 2023 heeft de rechtbank de daartegen door de vreemdelingen ingestelde beroepen niet-ontvankelijk verklaard.

Tegen deze uitspraak hebben de vreemdelingen, vertegenwoordigd door mr. R.C. van den Berg, advocaat te Tilburg, hoger beroep ingesteld.

Overwegingen

1.       De vreemdelingen vormen een gezin en hebben de Nigeriaanse nationaliteit. De staatssecretaris heeft hun asielaanvragen buiten behandeling gesteld op grond van artikel 30c, eerste lid, aanhef en onder c, van de Vw 2000, omdat zij naar Frankrijk zijn vertrokken en daar asielaanvragen hebben ingediend. Ook heeft de staatssecretaris terugkeerbesluiten genomen en inreisverboden tegen de vreemdelingen uitgevaardigd.

2.       De vreemdelingen klagen in de tweede grief terecht dat de rechtbank voorbij is gegaan aan wat zij in beroep hebben aangevoerd over de door de staatssecretaris genomen terugkeerbesluiten en de door hem uitgevaardigde inreisverboden. De Afdeling heeft namelijk in haar uitspraak van 23 februari 2022, ECLI:NL:RVS:2022:584, overwogen dat een vreemdeling die met onbekende bestemming is vertrokken, belang houdt bij een inhoudelijke beoordeling van een bij een asielbesluit uitgevaardigd inreisverbod als hij zijn gemachtigde gedurende de gehele procedure op de hoogte houdt van zijn verblijfplaats en met hem steeds in contact blijft over de voortgang van de procedure en de keuzes die in dit kader moeten worden gemaakt. Omdat de gemachtigde contact had met de vreemdelingen tijdens het onderzoek bij de rechtbank, hadden de vreemdelingen belang bij een inhoudelijke beoordeling van het ingestelde beroep tegen de inreisverboden. De rechtbank heeft dat niet onderkend.

2.1.    Gelet op het oordeel van het Hof van Justitie in het arrest van 27 april 2023, M.D., ECLI:EU:C:2023:341, hebben de vreemdelingen ook belang bij de inhoudelijke beoordeling van het beroep tegen de terugkeerbesluiten bedoeld in artikel 13, eerste lid, in samenhang gelezen met artikel 12, eerste lid, van de Terugkeerrichtlijn. In punt 107 van dat arrest heeft het Hof overwogen dat het in artikel 13, eerste lid, van de Terugkeerrichtlijn bedoelde rechtsmiddel van bezwaar of beroep kan worden aangewend om met name de rechtmatigheid van een inreisverbod te betwisten. Gelet op de analoge toepassing van deze overweging op terugkeerbesluiten, hebben de vreemdelingen belang bij een beoordeling van het beroep tegen deze besluiten. Vergelijk de uitspraak van de Afdeling van 21 maart 2024, ECLI:NL:RVS:2024:1178, onder 4.

2.2.    De grief slaagt.

3.       Het hoger beroep is gegrond. De uitspraak van de rechtbank wordt vernietigd. Het is niet nodig wat de vreemdelingen verder hebben aangevoerd te bespreken. De Afdeling wijst de zaak naar de rechtbank terug om door haar te worden behandeld, waarbij zij het oordeel van de Afdeling in deze uitspraak in acht neemt (artikel 8:115, eerste lid, aanhef en onder b, van de Awb). De staatssecretaris moet de proceskosten vergoeden.

Beslissing

De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State:

I.        verklaart het hoger beroep gegrond;

II.       vernietigt de mondelinge uitspraak van de rechtbank Den Haag, zittingsplaats Middelburg, van 13 oktober 2023 in zaken nrs. NL23.21216 en NL23.21218;

III.      wijst de zaken naar de rechtbank terug;

IV.     veroordeelt de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid tot vergoeding van bij de vreemdelingen in verband met de behandeling van het hoger beroep opgekomen proceskosten tot een bedrag van € 875,00, geheel toe te rekenen aan door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand.

Aldus vastgesteld door mr. C.M. Wissels, voorzitter, en mr. J.M. Willems en mr. M. den Heyer, leden, in tegenwoordigheid van mr. N. Tibold, griffier.

w.g. Wissels

voorzitter

w.g. Tibold

griffier

Uitgesproken in het openbaar op 1 mei 2024

853-1003