Bestuursprocesrecht
PGB. Zorgplan. Voorliggende voorzieningen niet beschikbaar? Geen objectieve onderbouwing overgelegd dus…
Rechtbank Amsterdam, 27 mei 2026
ECLI:NL:RBAMS:2026:5090 · Rechtbank Amsterdam · 27 mei 2026
Samenvatting
PGB. Zorgplan. Voorliggende voorzieningen niet beschikbaar? Geen objectieve onderbouwing overgelegd dus verweerder mocht uitgaan van het deskundigenadvies van Argonaut. Beroep ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK AMSTERDAM
Bestuursrecht
zaaknummer: AMS 25/6198
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 27 mei 2026 in de zaak tussen
[eiseres], uit [woonplaats], eiseres
(gemachtigde: [gemachtigde]),
en
het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam, verweerder
(gemachtigde: mr. E.D. Mensing van Charante).
Procesverloop
1. Eiseres heeft een aanvraag ingediend voor begeleiding thuis in de vorm van een persoonsgebonden budget (pgb). Verweerder heeft deze aanvraag met het besluit van
10 juli 2025 afgewezen. Met het bestreden besluit van 3 november 2025 is verweerder bij de afwijzing van de aanvraag gebleven.
Eiseres heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
De rechtbank heeft het beroep op 29 april 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiseres, de gemachtigde van eiseres en de gemachtigde van verweerder.
Beoordeling door de rechtbank
2. Eiseres is een jonge vrouw met de Eritrese nationaliteit. Zij is zes jaar geleden vanuit Eritrea naar Nederland gevlucht vanwege de oorlog en de onveilige situatie daar. Op dit moment woont zij onder begeleiding waar ze werkt aan het herstel en het verwerken van haar trauma’s. Ze kampt met maagproblemen en ondergewicht. Haar lichamelijke en psychische klachten belemmeren haar dagelijks functioneren en vereisen extra zorg en aandacht. De zorgverleners van Fortify begeleiden haar hierbij. Zij hebben een zorgplan opgesteld en een aanvraag voor 11 uur en 30 minuten begeleiding per week ingediend.
3. Naar aanleiding van de aanvraag heeft Argonaut een advies van 3 juli 2025 opgesteld. Hierin is overwogen dat op basis van de aard en omvang van de benodigde ondersteuning eiseres geacht wordt voldoende uit te komen met 1 uur en 40 minuten per week. Deze ondersteuning is gericht op het dagelijks ondersteunen van eiseres bij het aanbrengen van structuur en ritme in haar dagelijks leven. Uit het onderzoek is gebleken dat eiseres zelfstandig is in het uitvoeren van huishoudelijke taken en geen behoefte heeft in het uitbreiden van haar sociale netwerk. Deze doelen zijn daarom niet opgenomen in de maatwerkvoorziening. Argonaut heeft in het advies opgenomen dat voor meerdere andere doelen passende voorliggende voorzieningen beschikbaar zijn die als toereikend worden beoordeeld. Voor het leren omgaan met geld en het ontwikkelen van financiële zelfredzaamheid kan eiseres gebruik maken van gratis inloopspreekuren van het Buurtteam of deelnemen aan het Jongeren Financieel Café. Voor administratieve ondersteuning en het onderhouden van contact met instanties zijn er vrijwilligers beschikbaar via Humanitas Amsterdam. Voor het omgaan met psychische problemen is behandeling via de huisarts en reguliere GGZ voorliggend. De maatwerkvoorziening van 1 uur en 40 minuten per week is specifiek gericht op het ondersteunen van eiseres bij het aanbrengen van structuur en ritme in haar dagelijks leven.
4. Verweerder heeft het advies van Argonaut van 3 juli 2025 overgenomen en bepaald dat eiseres een pgb voor begeleiding thuis krijgt voor 1 uur en 40 minuten per week vanaf 2 juli 2025 tot 31 juli 2026.
5. De zorgverlener is het niet eens met het aantal toegekende uren. Eiseres beheerst de Nederlandse taal beperkt waardoor zij complexe correspondentie, digitale systemen en administratieve processen niet begrijpt en deze taken niet zelfstandig kan uitvoeren. De voorliggende voorzieningen die verweerder aanhaalt zijn hierdoor feitelijk niet toegankelijk of effectief inzetbaar. De begeleiding van Fortify Zorg vindt dagelijks plaats ( in de vorm van meerdere contactmomenten per dag). Dit is in overeenstemming met het ingediende zorgplan.
6. De rechtbank overweegt als volgt. Het advies van Argonaut is een deskundigenadvies. Dit betekent dat een bestuursorgaan in beginsel op het advies van een deskundige mag afgaan wanneer is nagegaan of dit advies op zorgvuldige wijze tot stand is gekomen, de redenering begrijpelijk is en de getrokken conclusies daarop aansluiten.
7. De rechtbank overweegt dat zij geen aanleiding ziet om af te wijken van het bovenstaande uitgangspunt. Het is duidelijk dat Fortify als zorgverlener en Argonaut als deskundige de zorgbehoefte van eiseres verschillend beoordelen. Volgens Fortify is de aard van de begeleiding intensiever dan nu aan eiseres wordt toegekend. Maar zoals verweerder in het bestreden besluit terecht heeft overwogen, is de maatwerkvoorziening begeleid thuis niet bedoeld voor voortdurende aansturing of toezicht. Het doel van de maatwerkvoorziening is niet om praktische handelingen over te nemen, maar om vaardigheden aan te leren en om de zelfredzaamheid te bevorderen. De rechtbank overweegt dat eiseres op zitting de indruk wekt voldoende zelfstandig over te komen. Deze indruk is in lijn met de bevindingen van Argonaut. Daarnaast zijn ook geen medische stukken of objectieve onderbouwing door de zorgverlener overgelegd waaruit blijkt dat de situatie van eiseres zwaarder is dan in het advies is aangenomen. De praktijkvoorbeelden zijn daarvoor onvoldoende. Daar komt bij dat rechtbank zich kan vinden in het standpunt van verweerder dat voor het omgaan met psychische problematiek behandeling via de huisarts en de reguliere GGZ een voorliggende voorziening is. Verweerder is dus terecht uitgegaan van het advies van Argonaut en heeft dit advies ten grondslag mogen leggen aan de bestreden besluitvorming.
Conclusie en gevolgen
8. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiseres geen gelijk krijgt. Eiseres krijgt daarom het griffierecht niet terug. Zij krijgt ook geen vergoeding van haar proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. L.H. Waller, rechter, in aanwezigheid van
mr.W.L. van der Pijl, griffier.
Uitgesproken in het openbaar op 27 mei 2026.
|
griffier |
rechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Centrale Raad van Beroep waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden.
Digitaal hoger beroep instellen kan via “Formulieren en inloggen” op www.rechtspraak.nl. Hoger beroep instellen kan eventueel ook nog steeds door verzending van een brief aan de Centrale Raad van Beroep, Postbus 16002, 3500 DA Utrecht.
Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Centrale Raad van Beroep vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.