Verbintenissenrecht

Gedaagde heeft een zorgverzekering afgesloten bij eiser. Hij heeft de premie niet op tijd betaald, waardoor…

Rechtbank Amsterdam, 10 september 2026

Samenvatting

Gedaagde heeft een zorgverzekering afgesloten bij eiser. Hij heeft de premie niet op tijd betaald, waardoor een betalingsachterstand is ontstaan. Omdat de kantonrechter (nog) niet kan vaststellen of eiser de algemene voorwaarden op de juiste manier aan gedaagde heeft verstrekt, wordt de zaak aangehouden in afwachting van beantwoording van prejudiciële vragen door de Hoge Raad.

Uitspraak

RECHTBANK AMSTERDAM

Civiel recht

Kantonrechter

Zaaknummer: 12133840 \ CV EXPL 26-3561

Vonnis van 10 september 2026

in de zaak van

ZILVEREN KRUIS ZORGVERZEKERINGEN N.V.,

gevestigd te Leiden,

eisende partij,

hierna te noemen: Zilveren Kruis,

gemachtigde: [gemachtigde] (Syncasso Amsterdam B.V.),

tegen

[gedaagde] ,

wonende te [woonplaats],

gedaagde partij,

hierna te noemen: [gedaagde],

procederend in persoon.

1 De procedure

1.1.

Het verloop van de procedure blijkt uit:

- de dagvaarding van 24 februari 2026, met producties,

- het proces-verbaal van mondeling antwoord,

- het instructievonnis van 8 mei 2026, waarbij een mondelinge behandeling is bevolen, waarna daarvoor een dag is bepaald,

- de akte aanvullende producties van Zilveren Kruis.

1.2.

De mondelinge behandeling heeft plaatsgevonden op 11 augustus 2026. Namens Zilveren Kruis is de gemachtigde verschenen. [gedaagde] is in persoon verschenen. Partijen zijn gehoord en hebben vragen van de kantonrechter beantwoord. De griffier heeft aantekeningen gemaakt. Ten slotte is bepaald dat vonnis zal worden gewezen.

2 De kern

2.1.

[gedaagde] heeft bij Zilveren Kruis een basiszorgverzekering afgesloten. De zorgpremiepremie bedraagt € 156,25 per maand. [gedaagde] heeft de premie niet op tijd betaald, waardoor een betalingsachterstand is ontstaan. Zilveren Kruis vordert dat [gedaagde] de achterstallige premie betaalt van € 937,50, berekend tot en met november 2025, met rente en kosten. Omdat de kantonrechter (nog) niet kan vaststellen of Zilveren Kruis de algemene voorwaarden op de juiste manier aan [gedaagde] heeft verstrekt, wordt de zaak aangehouden in afwachting van beantwoording van prejudiciële vragen door de Hoge Raad. Dat wordt hierna uitgelegd.

3 De beoordeling

3.1.

Tussen partijen bestaat een zorgverzekeringsovereenkomst op grond waarvan [gedaagde] volgens de Zorgverzekeringswet verzekerd is. Het gaat om een basisverzekering, zonder aanvullende modules. De polis, op basis waarvan de betalingsachterstand is ontstaan, gold van 1 januari 2025 tot en met 31 december 2025.

Ambtshalve toetsing

3.2.

De overeenkomst is gesloten tussen Zilveren Kruis als handelaar en [gedaagde] als consument. Daarom moet ambtshalve worden getoetst aan het Europese en Nederlandse consumentenrecht. Als onderdeel van die toetst moet beoordeeld worden of Zilveren Kruis aan haar informatieverplichtingen heeft voldaan. Omdat het in dit geval gaat om een financieel product of dienst, zijn slechts een deel van de informatieverplichtingen op de overeenkomst van toepassing.

3.3.

Zilveren Kruis stelt dat haar algemene voorwaarden (die zij bij de rechtbank gedeponeerd heeft en waarin overigens geen bedingen over buitengerechtelijke kosten en rente zijn opgenomen) op de zorgverzekeringsovereenkomst van toepassing zijn, en op de juiste manier aan [gedaagde] zijn verstrekt. Zilveren Kruis voert daartoe aan dat [gedaagde] ruim voor de verlenging (ook wel prolongatie) van de zorgverzekering, in november [toevoeging ktr: 2024], een persoonlijk ‘prolongatiebericht’ heeft gekregen. Volgens Zilveren Kruis is in dit bericht gemeld dat het polisblad binnen enkele dagen beschikbaar zou zijn in de persoonlijke Mijn-omgeving van [gedaagde], die daar voor een lange tijd staan en niet door Zilveren Kruis kunnen worden gewijzigd zonder instemming van de Nederlands Zorgautoriteit. Daarnaast kon [gedaagde] de voorwaarden volgens Zilveren Kruis downloaden en opslaan van de website van Zilveren Kruis.

3.4.

Ter onderbouwing van haar standpunt heeft Zilveren Kruis een polisblad ingediend. Uit de achterzijde van dit polisblad volgt dat de polisvoorwaarden geraadpleegd kunnen worden via de daarin genoemde link ‘[internetsite]’. In eerdere vergelijkbare zaken is geoordeeld dat voldoende aannemelijk was dat – zoals in die zaken door Zilveren Kruis is gesteld – de consument met behulp van deze link, zonder zoektocht, de op de overeenkomst van toepassing zijnde voorwaarden kon opslaan en dat Zilveren Kruis de inhoud daarna niet kon wijzigen. Echter, inmiddels is in zaken die daarop volgden duidelijk geworden dat de link ‘[internetsite]’ niet rechtstreeks verwijst naar de voorwaarden die voor de consument van toepassing zijn. Daarnaast biedt Zilveren Kruis meerdere varianten van de basisverzekering aan, waarbij zij verschillende handelsnamen gebruikt, en zijn de voorwaarden van de drie aangeboden verschillende basisverzekeringen in één document opgenomen. Er kan gelet daarop niet langer van uit worden gegaan dat een verzekeringsnemer, voordat hij de overeenkomst aanging of deze prolongeerde, op eenvoudige wijze en zonder zoeken, de voor hem geldende voorwaarden heeft kunnen inzien en opslaan. In deze zaak is niet gesteld of gebleken dat dit niet voor [gedaagde] geldt. Om die reden kan niet worden vastgesteld dat Zilveren Kruis de voorwaarden op de juiste manier aan [gedaagde] heeft verstrekt.

3.5.

Zilveren Kruis heeft nog gesteld dat de voorwaarden en andere relevante stukken ook in de Mijn-omgeving zijn in te zien en te printen of downloaden, maar dat is niet in de bijlage bij het polisblad vermeld. Daarin wordt alleen verwezen naar de Mijn-omgeving in verband met het polisblad. Bovendien heeft Zilveren Kruis niet toegelicht hoe de Mijn-omgeving is ingericht en of de toepasselijke voorwaarden daar eenvoudig te vinden en op te slaan zijn, zonder dat Zilveren Kruis de mogelijkheid heeft de voorwaarden te wijzigen.

3.6.

Bovengenoemde nieuwe inzichten geven aanleiding deze zaak (en soortgelijke zaken) aan te houden in afwachting van de beantwoording van de prejudiciële vragen door de Hoge Raad. Ook spelen deze nieuwe inzichten een rol bij de toetsing aan de richtlijn oneerlijke bedingen (93/13/EEG).


Betalingsregeling

3.7.

De kantonrechter is zich ervan bewust dat beantwoording van de prejudiciële vragen door de Hoge Raad enige tijd kan duren, terwijl het voor beide partijen van belang is dat zo snel mogelijk een eind komt aan hun geschil. Mede omdat [gedaagde] vanwege de betalingsachterstand door Zilveren Kruis is aangemeld bij het CAK, waardoor hij maandelijks een hogere zorgpremie betaalt.

3.8.

De kantonrechter heeft partijen tijdens de mondelinge behandeling voorgehouden dat zij, ter voorkoming van deze hogere premie, een betalingsregeling kunnen afspreken. [gedaagde] kan door de betalingsregeling namelijk bij het CAK worden afgemeld en weer direct aan Zilveren Kruis gaan betalen. Zilveren Kruis heeft zich bereid getoond om een betalingsregeling te treffen, maar omdat ter zitting is gebleken dat [gedaagde] op dat moment onvoldoende inzicht had in zijn inkomsten, is er geen regeling tot stand gekomen. [gedaagde] heeft ter zitting desgevraagd verklaard dat hij, onder begeleiding van het Buurtteam, een afbetaalplan aan het maken is. Daarnaast heeft Zilveren Kruis aangegeven dat het treffen van een regeling ook op een later moment, na de mondelinge behandeling, mogelijk is. Gelet daarop geeft de kantonrechter aan partijen mee dat het hen, ondanks de af te wachten beantwoording van de prejudiciële vragen, vrij staat om alsnog een betalings-regeling af te spreken. Daarmee kan voorkomen worden dat [gedaagde] de hogere premie moet blijven betalen aan het CAK.

3.9.

Iedere verdere beslissing wordt aangehouden.

4 De beslissing

De kantonrechter

4.1.

bepaalt dat de zaak weer op de rol zal komen van donderdag 10 december 2026 voor (tussen)vonnis,

4.2.

houdt iedere verdere beslissing aan.

Dit vonnis is gewezen door mr. J.F. Kuiken, kantonrechter, en in het openbaar uitgesproken in aanwezigheid van mr. M.E. Zwart da Silva Palma, griffier, op 10 september 2026.

64183

In artikel 6:230h lid 2 Burgerlijk Wetboek (BW) is bepaald dat op overeenkomsten betreffende financiële producten en diensten en fondsvorming, alleen paragrafen 1 en 6 van Afdeling 2b van Titel 5 van Boek 6 BW van toepassing zijn. Om die reden zijn op de zorgverzekeringsovereenkomst alleen de artikelen 6:230g tot en met 6:230k en de artikelen 6:230w tot en met 6:230z BW van toepassing. Zie Rechtbank Amsterdam 25 oktober 2024, ECLI:NL:RBAMS:2024:6633.