Vreemdelingenrecht

Beroep niet ontvankelijk want eiser is met onbekende bestemming

Rechtbank Den Haag, 9 november 2026

Zaakgegevens

Op 9 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in een bodemzaak uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Groningen
Datum uitspraak
9 november 2026
Datum publicatie
9 november 2026
Zaaknummer
NL25.57475
Procedure
Bodemzaak
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33034
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Beroep niet ontvankelijk want eiser is met onbekende bestemming

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Groningen

Bestuursrecht

zaaknummer: NL25.57475


proces-verbaal van de mondelinge uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen


[eiser] ,

v-nummer: [v-nummer] , eiser

(gemachtigde: mr. M. Pater),

en

de minister van Asiel en Migratie, de minister

(gemachtigde: mr. S.H. de Vries).

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen het besluit van 29 oktober 2025 waarbij de minister zijn asielaanvraag van 19 september 2022 heeft afgewezen als ongegrond. Ook is aan eiser een terugkeerbesluit opgelegd. Hiertegen heeft eiser beroep ingesteld op 24 november 2025.

2. De rechtbank heeft het beroep op 5 november 2026 op zitting behandeld. Hieraan heeft deelgenomen de gemachtigde van de minister. De gemachtigde van eiser is met bericht niet verschenen.

3. Na afloop van de behandeling van de zaak op de zitting is onmiddellijk uitspraak gedaan.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep niet-ontvankelijk.

Motivering van de beslissing

4. De rechtbank ziet zich voor de vraag gesteld of eiser een actueel en reëel belang heeft bij een inhoudelijke beoordeling van zijn beroep. Dat is volgens de rechtbank niet het geval. Daartoe overweegt zij als volgt.

5. De minister heeft de rechtbank op 31 juli 2026 bericht dat eiser met onbekende bestemming (MOB) vertrokken is gemeld op 24 juli 2026 omdat eiser zelfstandig zijn woonruimte heeft verlaten.

6. De gemachtigde van eiser heeft desgevraagd op 14 augustus 2026 laten weten dat zij momenteel geen contact met eiser heeft en dat zij ook niet weet waar eiser verblijft. Volgens de gemachtigde is het echter nog te vroeg om te concluderen dat geen sprake meer is van procesbelang, omdat niet duidelijk is waarom geregistreerd staat dat eiser met onbekende bestemming is vertrokken. Niet gebleken is dat de minister deugdelijk onderzoek heeft gedaan, bijvoorbeeld naar de vraag of eiser misschien in detentie verblijft.

7. Op 16 oktober 2026 heeft de minister de rechtbank bericht dat de situatie ongewijzigd is. De mogelijkheid van verblijf in detentie zou moeten blijken uit de Basis Voorziening Vreemdelingen. Dat is echter niet het geval.

8. De rechtbank overweegt als volgt. Volgens rechtspraak van de Afdeling moet er in beginsel vanuit worden gegaan dat een vreemdeling die in Nederland bescherming heeft gevraagd daarop geen prijs meer stelt als die vreemdeling met onbekende bestemming vertrekt zonder de minister te laten weten waar hij verblijft. Dit is anders als een vreemdeling na die melding nog contact met zijn gemachtigde onderhoudt over de procedure, tenzij er andere concrete aanknopingspunten zijn dat een vreemdeling geen prijs meer stelt op bescherming in Nederland of dat hij anderszins geen actueel en reëel belang meer heeft.

9. De rechtbank is van oordeel dat eiser geen procesbelang heeft bij het beroep. Uit de gegevens van het COa blijkt dat eiser op 24 juli 2026 met onbekende bestemming is vertrokken. Uit het bericht van de gemachtigde van 14 augustus 2026 blijkt niet dat de gemachtigde nog contact met eiser onderhoudt over de procedure. Daarom is niet gebleken dat eiser nog prijs stelt op de door hem gezochte bescherming in Nederland en dat hij een rechtens te beschermen belang heeft bij het beroep. De stelling van de gemachtigde dat de minister geen deugdelijk onderzoek heeft gedaan naar de reden van de MOB-melding leidt niet tot een ander oordeel. Het ligt immers op de weg van eiser om, nadat hij met onbekende bestemming is vertrokken, kenbaar te maken dat hij nog prijs stelt op bescherming. Niet is gebleken dat eiser dit heeft gedaan en dat hij contact heeft onderhouden met zijn gemachtigde. Bovendien heeft de minister volgens de brief van 16 oktober 2026 wel onderzoek gedaan en daaruit is niet gebleken dat eiser gedetineerd is. Verder heeft de gemachtigde van eiser naar aanleiding van deze brief niet aan de minister dan wel de rechtbank laten weten dat zij weer contact heeft met eiser. Daarbij is ten slotte van belang dat eiser ook niet ter zitting is verschenen.

10. Het beroep is niet-ontvankelijk. De rechtbank beoordeelt de zaak dus niet inhoudelijk. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

11. Partijen zijn gewezen op het rechtsmiddel dat tegen deze uitspraak openstaat, op de hieronder omschreven wijze.

Deze uitspraak is gedaan en uitgesproken in het openbaar op 5 november 2026 door

mr. L.J. van der Veen, rechter, in aanwezigheid van mr. S. Derks, griffier en gepseudonimiseerd gepubliceerd op rechtspraak.nl.

Dit proces-verbaal is bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen vier weken na de dag van bekendmaking van dit proces-verbaal.

Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Zie bijvoorbeeld de uitspraken van de Afdeling van 22 februari 2019, ECLI:NL:RVS:2019:579 en 1 juli 2024, ECLI:NL:RVS:2024:2662.