Vreemdelingenrecht

RTB Oekraïners, Uitvoeringsbesluit, vovo toegewezen.

Rechtbank Den Haag, 2 november 2026

Zaakgegevens

Op 2 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Amsterdam
Datum uitspraak
2 november 2026
Datum publicatie
3 november 2026
Zaaknummer
NL26.57970
Procedure
Mondelinge uitspraak
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:32274
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

RTB Oekraïners, Uitvoeringsbesluit, vovo toegewezen.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Amsterdam

Bestuursrecht

Zaaknummer: NL26.57970

V-nummer: [V nummer]


proces-verbaal van de mondelinge uitspraak van de voorzieningenrechter van 22 oktober 2026 op het verzoek om voorlopige voorziening in de zaak tussen

[verzoeker] ,

geboren op [geboortedatum] 2003, van Oekraïnse nationaliteit, verzoeker

(gemachtigde: mr. T.E. van Houwelingen-Boer),

en

de minister van Asiel en Migratie, de minister

(gemachtigde: mr. M.J. Vetzo).

Procesverloop

Verzoeker heeft op 17 september 2026 een brief ontvangen van de minister dat hij niet onder de reikwijdte van de RTB valt. Vervolgens heeft verzoeker op 30 september 2026 het besluit van de Gemeente Utrecht ontvangen dat zijn opvang en de daarbij behorende verstrekkingen als gevolg daarvan met ingang van 22 oktober 2026 stopgezet zullen worden.

Verzoeker heeft hiertegen bezwaar gemaakt. Daarnaast heeft hij de voorzieningenrechter verzocht een voorlopige voorziening te treffen in die zin dat hij behandeld wordt als ware hij in het bezit is van tijdelijke bescherming als bedoeld in de RTB tot vier weken nadat op het bezwaar is beslist.

De voorzieningenrechter heeft het verzoek op 22 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben verzoeker, de gemachtigde van verzoeker, A. Avakyan-Goelogan als tolk in de Russische taal en de gemachtigde van de minister deelgenomen.

Na afloop van de zitting heeft de voorzieningenrechter onmiddellijk uitspraak gedaan.

Beslissing

De voorzieningenrechter:

  • wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe;

  • bepaalt dat de rechtsgevolgen van het bestreden besluit worden opgeschort tot vier weken nadat op het bezwaar is beslist;

  • bepaalt dat eiser moet worden behandeld als ware hij in het bezit is van tijdelijke bescherming als bedoeld in de RTB en daarmee het recht behoudt op opvang, leefgeld en alle andere verstrekkingen die bij deze beschermingsstatus horen;

  • bepaalt dat eiser zich voorlopig niet hoeft te melden in Ter Apel teneinde zijn asielverzoek te formaliseren;

  • veroordeeld de minister in de proceskosten van eiser tot een bedrag van € 1.868,-.

Overwegingen

De voorzieningenrechter geeft hiervoor de volgende motivering.

1. Niet in geschil is dat er sprake is van spoedeisend belang omdat verzoeker de gemeentelijke opvang op 22 oktober 2026 dient te verlaten.

2. De redelijke kans van slagen kan het bezwaar naar het oordeel van de voorzieningenrechter niet worden ontzegd. In geschil is namelijk of verzoeker valt onder de Unierechtelijke regelgeving omtrent de tijdelijke bescherming van Oekraïners zoals deze gold voor de inwerkingtreding van het Uitvoeringsbesluit 2026/1912 op 31 juli 2026.

3. De voorzieningenrechter overweegt dat verblijf op grond van de RTB van rechtswege ontstaat indien aan alle materiële vereisten is voldaan. Het ontstaan van het verblijfsrecht is dus niet afhankelijk van een besluit van een bestuursorgaan van de lidstaat of, zoals de minister stelt, het moment van formele registratie van de aanvraag tot bescherming in een lidstaat. Dit zou het nuttig effect van de RTB ook afhankelijk maken van een willekeurige omstandigheid wanneer verzoeker in staat wordt gesteld om zijn aanvraag formeel in te dienen, terwijl verzoeker daar geen invloed op heeft.

4. Niet in geschil is dat verzoeker, inzien zijn aanvraag voor bescherming vóór 30 juli 2026 zou zijn behandeld, onder de werking van de RTB zou vallen.

5. Vaststaat dat verzoeker op 20 juli 2026 de gemeente Utrecht heeft gemaild dat hij in Utrecht is aangekomen. In deze mail heeft verzoeker om registratie en tijdelijke opvang onder de RTB verzocht. Dit verzoek is door de gemeente Utrecht ontvangen, waarbij verzoeker op 20 en 22 juli 2026 is medegedeeld dat hij in de tussentijd zelf voor opvang moet zorgen omdat de gemeente Utrecht geen plek heeft. Deze opvang is uiteindelijk op 10 augustus 2026 beschikbaar geworden voor verzoeker.

6. Naar het voorlopig oordeel van de voorzieningenrechter staat daarmee voldoende vast dat eiser op 20 dan wel 21 juli 2026 het hem toekomende recht om in Nederland te verblijven op grond van de RTB heeft geactiveerd. Daarmee heeft het bezwaar een meer dan gerede kans van slagen.

7. De belangenafweging valt voorts uit in het voordeel van verzoeker. Gelet op het voorgaande, maar ook gelet op het feit dat een recent NOS-bericht van 9 oktober 2026 sprak van het gedwongen buiten slapen van asielzoekers in Ter Apel en de meest recente cijfers nog steeds een overschot laten zien van het aantal mensen dat in het aanmeldcentrum Ter Apel verblijft. Indien verzoeker zich vandaag in Ter Apel zou moeten melden, loopt hij dus een risico dat hij buiten zou moeten overnachten.

8. Gelet op het voorgaande ziet de voorzieningenrechter aanleiding het verzoek toe te wijzen.

9. Omdat het verzoek is toegewezen veroordeelt de voorzieningenrechter de minister in de door verzoeker gemaakte proceskosten. De voorzieningenrechter stelt de proceskostenvergoeding op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 1.868,- (1 punt voor het indienen van het verzoekschrift en 1 punt voor het verschijnen ter zitting, met een waarde per punt van € 934,- en een wegingsfactor van 1).

Deze uitspraak is gedaan en uitgesproken in het openbaar op 22 oktober 2026 door R.H.G. Odink, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. B. Kingma, griffier.

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open

Richtlijn 2001/55/EG van de Raad van 20 juli 2001 betreffende minimumnormen voor het verlenen van tijdelijke bescherming in geval van massale toestroom van ontheemden en maatregelen ter bevordering van een evenwicht tussen de inspanning van de lidstaten voor de opvang en het dragen van de consequenties van de opvang van deze personen (Richtlijn Tijdelijke bescherming).