Vreemdelingenrecht

Voorlopige voorziening; medische redenen; BMA-advies; afgewezen.

Rechtbank Den Haag, 11 november 2026

Zaakgegevens

Op 11 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
11 november 2026
Datum publicatie
11 november 2026
Zaaknummer
NL26.58118
Procedure
Voorlopige voorziening
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33235
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Voorlopige voorziening; medische redenen; BMA-advies; afgewezen.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.58118


uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen

[verzoekster] , verzoekster

V-nummer: [V-nummer]

(gemachtigde: mr. P.H. Hillen),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder

(gemachtigde: mr. F. Schoot).

Procesverloop

Verzoekster heeft op 24 april 2025 een aanvraag ingediend voor uitstel van

vertrek op grond van atike1 64 van de Vw. Bij besluit van 30 juni 2025 is aan verzoekster voorlopig uitstel van vertrek verleend. Bij besluit van 7 juli 2025 is uitstel van vertrek verleend voor de periode van 3 juni 2025 tot 3 juni 2026.

Op 21 mei 2026 heeft verzoekster een aanvraag ingediend voor een verblijfsvergunning regulier voor bepaalde tijd met als doel verblijf als familie- of gezinslid. Met het primaire besluit van 15 september 2026 heeft verweerder deze aanvraag afgewezen.

Verzoekster heeft bij verweerder bezwaar gemaakt tegen het primaire besluit. Zij heeft verder de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen.

Verweerder heeft op 4 november 2026 schriftelijk gereageerd op de gronden van het verzoek.

De voorzieningenrechter doet uitspraak buiten zitting op grond van artikel 8:83, derde lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb).

Overwegingen

1. De voorzieningenrechter wijst het verzoek af. Hierna wordt uitgelegd waarom.

2. Op grond van artikel 8:81, eerste lid, van de Awb kan de voorzieningenrechter een voorlopige voorziening treffen als onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist. Bij deze beoordeling kan de voorzieningenrechter ook betrekken of het bezwaar een redelijke kans van slagen heeft. Het oordeel hierover heeft een voorlopig karakter.

3. Op grond van artikel 16, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vw kan een aanvraag om een verblijfsvergunning regulier voor bepaalde tijd worden afgewezen als de vreemdeling niet beschikt over een geldige machtiging tot voorlopig verblijf (mvv). Op grond van artikel 17, eerste lid, aanhef en onder c, van de Vw geldt een vrijstelling van het mvv-vereiste voor de vreemdeling voor wie het, gelet op diens gezondheidstoestand, niet verantwoord is om te reizen.

4. In het primaire besluit heeft verweerder de aanvraag afgewezen omdat verzoekster niet beschikt over een geldige mvv. Volgens verweerder komt verzoekster niet in aanmerking voor vrijstelling van het mvv-vereiste, omdat niet is gebleken dat zij vanwege haar medische situatie niet in staat is om te reizen.

5. Verzoekster bestrijdt dit in bezwaar en vindt dat zij vanwege haar gezondheidssituatie van het mvv-vereiste moet worden vrijgesteld. Zij verwijst daarbij naar haar chemotherapeutische behandeling en het BMA-advies van 4 juli 2025. Ter onderbouwing van haar medische situatie heeft zij afspraken voor een MRI-onderzoek en een consult bij de oncoloog overgelegd. Verder stelt verzoekster dat de ziektekosten en toeslagen van haar partner zijn stopgezet. Volgens verzoekster bestaat daarom aanleiding om een voorlopige voorziening te treffen.

6. In de schriftelijke reactie van 4 november 2026 stelt verweerder zich op het standpunt dat het bezwaar geen redelijke kans van slagen heeft. Hoewel uit het BMA-advies van 4 juli 2025 volgt dat verzoekster tijdens haar chemotherapeutische behandeling niet kon reizen, heeft zij niet met recente medische gegevens onderbouwd dat deze reisbelemmering nog steeds bestaat. De overgelegde afspraken voor een MRI-onderzoek en een consult bij de oncoloog zijn daarvoor onvoldoende. Volgens verweerder bestaat daarom geen aanleiding om verzoekster van het mvv-vereiste vrij te stellen.

De rechtbank oordeelt als volgt.

7. De voorzieningenrechter is van oordeel dat verzoekster het belang bij het treffen van een voorlopige voorziening onvoldoende heeft onderbouwd. Uit het BMA-advies van 4 juli 2025 volgt dat verzoekster gedurende haar chemotherapeutische behandeling niet in staat was om te reizen. Volgens dit advies bestond de behandeling uit negen driewekelijkse kuren en zou het totale behandeltraject naar verwachting één tot anderhalf jaar duren. De behandeling was al vóór 4 juli 2025 aangevangen.

8. Verzoekster heeft geen recente medische gegevens overgelegd waaruit blijkt dat zij nog steeds chemotherapie ondergaat of dat haar medische situatie momenteel aan reizen in de weg staat. De overgelegde afspraken voor een MRI-onderzoek en een consult bij de oncoloog zijn daarvoor onvoldoende. Hieruit blijkt immers niet dat verzoekster nog een behandeling ondergaat die haar verhindert te reizen. Dit maakt dat verweerder vooralsnog op goede gronden heeft overwogen dat verzoekster niet wordt vrijgesteld van het mvv-vereiste vanwege haar medische situatie en het bezwaar geen redelijke kans van slagen heeft.

9. De voorzieningenrechter ziet daarom in de aangevoerde medische omstandigheden geen aanleiding om een voorlopige voorziening te treffen. Het verzoek dient daarom als kennelijk ongegrond te worden afgewezen.

10. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De voorzieningenrechter wijst het verzoek om een voorlopige voorziening af.

Deze uitspraak is gedaan op 11 november 2026 door mr. M.L. Weerkamp, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. M. Gasi, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

Deze uitspraak is bekendgemaakt op:

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.

Vreemdelingewet 2000. Bureau Medische Advisering. Magnetic Resonance Imaging.