Civiel recht overig
Verzoek handlichting ex artikel 1:235 BW toegewezen door kantonrechter. Zelfstandig zakelijke verplichtingen…
Rechtbank Den Haag, 14 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:30467 · Rechtbank Den Haag · 14 oktober 2026
https://www.uitspraken.nl/uitspraak/rechtbank-den-haag/civiel-recht/civiel-recht-overig/beschikking/ecli-nl-rbdha-2026-30467
Zaakgegevens
Op 14 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag uitspraak gedaan in een zaak over civiel recht.
- Instantie
- Rechtbank Den HaagRechtbankDe rechter die de meeste zaken als eerste behandelt: civiele zaken, strafzaken en bestuurszaken.Meer uitleg
- Zittingsplaats
- Den Haag
- Datum uitspraak
- 14 oktober 2026
- Datum publicatie
- 16 oktober 2026
- Zaaknummer
- VB 12150 Zaaknr.: 12331638 EJ VERZ 26-74688
- Rechtsgebied
- Civiel recht » Civiel recht overig
- Procedure
- BeschikkingBeschikkingEen beslissing van de rechter in een zaak die met een verzoekschrift is begonnen, zoals een echtscheiding of faillissement.Meer uitleg
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:30467
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Verzoek handlichting ex artikel 1:235 BW toegewezen door kantonrechter. Zelfstandig zakelijke verplichtingen aangaan, waaronder het sluiten van overeenkomsten, het verrichten van financiële transacties en het openen van een zakelijke bankrekening.
Uitspraak
Rechtbank DEN HAAG
Locatie Den Haag
VB 12150
Zaaknr.: 12331638 EJ VERZ 26-74688
Datum: 14 oktober 2026
Beschikking van de kantonrechter
in de zaak van:
Cihan Kuivenhoven,
geboren op 30 december 2008 te Den Haag,
wonende te Leidschendam,
hierna te noemen: Cihan,
met als belanghebbende, zijn moeder:
Suzanne Petronella Johanna Kuivenhoven,
wonende te Leidschendam.
1 Het verzoek
Cihan is minderjarig en verzoekt de kantonrechter om hem zogenoemde handlichting te verlenen. De bedoeling van het verzoek is dat Cihan als minderjarige door middel van handlichting de bevoegdheid krijgt om zelfstandig zakelijke verplichtingen ten behoeve van zijn onderneming aan te gaan.
Het verzoek is besproken tijdens de mondelinge behandeling (zitting) van
7 oktober 2026. Daarbij waren Cihan en zijn moeder aanwezig.
2 De beoordeling
De kantonrechter zal het verzoek van Cihan om hem handlichting te verlenen, toewijzen, om de volgende redenen.
Handlichting betekent dat aan een minderjarige bepaalde bevoegdheden van een meerderjarige worden toegekend (artikel 1:235 van het Burgerlijk Wetboek). Handlichting kan, wanneer de minderjarige de leeftijd van zestien jaren heeft bereikt, op zijn verzoek door de kantonrechter worden verleend.
Handlichting kan niet worden verleend tegen de wil van de ouders. Bij het verlenen van handlichting moet de kantonrechter bepalen welke bevoegdheden van een meerderjarige aan de minderjarige worden toegekend.
Bij de beoordeling van het verzoek om handlichting moet de kantonrechter zich laten leiden door het belang van de minderjarige en beoordelen of de gevraagde handlichting verantwoord is.
Cihan heeft tijdens de zitting toegelicht dat hij een onderneming heeft die zich richt op het leggen van vloeren. Hij is al aan het werk en staat ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Cihan heeft zijn opleiding afgerond, zodat hij zich volledig op zijn onderneming kan richten. Hij werkt samen met zijn broer, die hem waar nodig kan helpen. Daarnaast heeft Cihan een boekhouder die hem ondersteunt.
De kantonrechter is van oordeel dat Cihan goed heeft uitgelegd waarom hij de handlichting nodig heeft. De kantonrechter heeft ook vastgesteld dat Cihan de leeftijd van zestien jaar heeft bereikt en dat zijn moeder met het verzoek heeft ingestemd. De kantonrechter vindt het, net als de gezaghebbende ouder, verantwoord om het verzoek toe te wijzen. De handlichting zal worden verleend zoals hieronder bij de beslissing staat.
De bij deze uitspraak (beschikking) verleende handlichting werkt niet meteen vanaf de datum van de uitspraak. De handlichting werkt volgens de wet pas vanaf de datum van publicatie van deze uitspraak in de Staatscourant (artikel 1:237 van het Burgerlijk Wetboek). Zo kunnen derden daarvan kennisnemen. De kantonrechter zal bepalen dat de griffier voor publicatie in de Staatscourant zal zorgdragen. Daarnaast zal de uitspraak niet-geanonimiseerd door de griffier worden gepubliceerd op de website www.rechtspraak.nl, zodat de inhoud daarvan ook via die weg kenbaar is voor derden.
Cihan moet zelf nog zorgen voor inschrijving van de handlichting in het handelsregister van de Kamer van Koophandel. Daartoe is Cihan wettelijk verplicht (artikel 36 van het Handelsregisterbesluit 2008).
3 Beslissing
De kantonrechter:
verleent Cihan Kuivenhoven, geboren op 30 december 2008 te Den Haag, handlichting, zodat hij overeenkomsten met derden kan sluiten, bankrekeningen kan beheren, financiële transacties kan verrichten en verplichtingen voor bedrijfsmiddelen kan aangaan ten behoeve van zijn onderneming;
bepaalt dat de griffier zorg zal dragen voor publicatie in de Staatscourant en op de website van de Rechtspraak (www.rechtspraak.nl).
Deze beschikking is gegeven door kantonrechter mr. S.M. de Bruijn, in samenwerking met mr. T.R.C. van der Linde, griffier, en in het openbaar uitgesproken op 14 oktober 2026.