Verbintenissenrecht
Achterstand in de betaling van de premie voor de zorgverzekering. Zorgverzekeraar heeft voldaan aan haar…
Rechtbank Noord-Holland, 12 januari 2022
ECLI:NL:RBNHO:2022:940 · Rechtbank Noord-Holland · 12 januari 2022
Samenvatting
Achterstand in de betaling van de premie voor de zorgverzekering. Zorgverzekeraar heeft voldaan aan haar verplichtingen uit de Zorgverzekeringswet met betrekking tot het treffen van een betalingsregeling.
Uitspraak
RECHTBANK NOORD-HOLLAND
Handel, Kanton en Insolventie
locatie Haarlem
Zaaknr./rolnr.: 9434281 \ CV EXPL 21-6176
Uitspraakdatum: 12 januari 2022 (bij vervroeging)
Vonnis van de kantonrechter in de zaak van:
de naamloze vennootschap Zilveren Kruis Zorgverzekeringen N.V.
als rechtsopvolgster van Agis Zorgverzekeringen N.V.
gevestigd te Utrecht
eiseres
verder te noemen: Zilveren Kruis
gemachtigde: drs. M.D. Brouwer Msc (Syncasso)
tegen
[gedaagde]
wonende te [woonplaats]
gedaagde
verder te noemen: [gedaagde]
procederend in persoon
1 Het procesverloop
Zilveren Kruis heeft bij dagvaarding van 6 september 2021 een vordering tegen [gedaagde] ingesteld. [gedaagde] heeft schriftelijk geantwoord.
Zilveren Kruis heeft hierop schriftelijk gereageerd (repliek), waarna [gedaagde] een schriftelijke reactie heeft gegeven (dupliek).
2 De feiten
Tussen Zilveren Kruis en [gedaagde] bestaat een ziektekostenverzekeringsovereenkomst met polisnummer [polisnummer] (verder: de verzekeringsovereenkomst) op grond waarvan [gedaagde] verplicht is een maandelijkse premie te betalen van € 119,18.
3 De vordering
Zilveren Kruis vordert dat de kantonrechter [gedaagde] veroordeelt tot betaling van € 679,89, te vermeerderen met de wettelijke rente over € 616,17 en met de proceskosten.
Zilveren Kruis legt aan de vordering ten grondslag – kort weergegeven – dat [gedaagde] gedurende zes maanden de verschuldigde premie niet heeft betaald. [gedaagde] is ingebreke gebleven met de betaling en in verzuim. Na het verzuim is [gedaagde] nog een keer per brief aangemaand tot betaling van de vordering binnen een termijn van vijftien dagen nadat de brief bij hem was bezorgd. In deze brief zijn de gevolgen van het uitblijven van betaling en de hoogte van de buitengerechtelijke kosten aan [gedaagde] meegedeeld. Een deelbetaling van [gedaagde] van € 98,91 is op de vordering in mindering gebracht.
4 Het verweer
[gedaagde] betwist de vordering. Hij voert aan – samengevat – dat hij eerst door Zilveren Kruis in de gelegenheid moet worden gesteld om een betalingsregeling te treffen. Daarvoor heeft hij geprobeerd om contact te krijgen met Syncasso, maar dat is steeds niet gelukt. [gedaagde] is het er niet mee eens dat er beslag is gelegd op zijn loon en dat niet eerst is geprobeerd om een regeling te treffen.
5 De beoordeling
[gedaagde] heeft zich op het standpunt gesteld dat hij eerst de mogelijkheid moet krijgen om met Zilveren Kruis een betalingsregeling te treffen. Dit verweer slaagt niet. Uit de stukken die Zilveren Kruis bij repliek heeft overgelegd blijkt dat zij voor de betalingsachterstand van [gedaagde] met hem een betalingsregeling is overeengekomen. Zilveren Kruis heeft gesteld dat [gedaagde] alleen de eerste termijn van deze regeling heeft betaald. De regeling is vervolgens komen te vervallen, omdat [gedaagde] de lopende betalingsverplichting over de maand juli 2020 niet is nagekomen. Zilveren Kruis heeft gesteld dat een nieuwe regeling daarom alleen kan worden getroffen onder verband van een vonnis. De kantonrechter stelt vast dat Zilveren Kruis hiermee heeft voldaan aan haar verplichtingen uit de Zorgverzekeringswet met betrekking tot het treffen van een betalingsregeling.
De conclusie is dat de kantonrechter de vordering van Zilveren Kruis zal toewijzen.
Zilveren Kruis maakt ook aanspraak op de vergoeding van buitengerechtelijke incassokosten. De kantonrechter stelt vast dat het Besluit vergoeding voor buitengerechtelijke incassokosten (hierna: het Besluit) van toepassing is. Het gevorderde bedrag aan buitengerechtelijke incassokosten komt overeen met het in het Besluit bepaalde tarief en zal worden toegewezen.
De proceskosten komen voor rekening van [gedaagde] , omdat hij ongelijk krijgt.
Zilveren Kruis heeft verklaard dat [gedaagde] met dit vonnis alsnog een betalingsregeling kan treffen door het als productie 4 overgelegde formulier ingevuld te retourneren. Aangezien [gedaagde] het betreffende formulier bij wijze van dupliek heeft ingediend, houdt de kantonrechter het ervoor dat Zilveren Kruis, dan wel haar gemachtigde op het voorstel van [gedaagde] voor een betalingsregeling zal reageren.
6 De beslissing
De kantonrechter:
veroordeelt [gedaagde] tot betaling aan Zilveren Kruis van € 679,89, te vermeerderen met de wettelijke rente over € 616,17 vanaf 6 september 2021 tot aan de dag van de gehele betaling;
veroordeelt [gedaagde] tot betaling van de proceskosten, die de kantonrechter aan de kant van Zilveren Kruis tot en met vandaag vaststelt op:
dagvaarding € 123,60
griffierecht € 507,00
salaris gemachtigde € 284,00 ;
verklaart dit vonnis uitvoerbaar bij voorraad;
wijst de vordering voor het overige af.
Dit vonnis is gewezen door mr. W.S.J. Thijs, kantonrechter, en op bovengenoemde datum in het openbaar uitgesproken in aanwezigheid van de griffier.
De griffier De kantonrechter