Socialezekerheidsrecht

Aanvraag om zwaarder zorgprofiel voor GGZ wonen terecht afgewezen. Huidige zorgprofiel past bij de actuele…

Rechtbank Overijssel, 27 maart 2025

Samenvatting

Aanvraag om zwaarder zorgprofiel voor GGZ wonen terecht afgewezen. Huidige zorgprofiel past bij de actuele behoefte.

Uitspraak

RECHTBANK OVERIJSSEL

Zittingsplaats Zwolle

Bestuursrecht

zaaknummer: ZWO 24/2164


uitspraak van de enkelvoudige kamer van in de zaak tussen


[eiseres], uit [woonplaats], eiseres,

gemachtigde: mr. M.F. Vermaat,

en

de raad van bestuur van de stichting Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ),

gemachtigde: mr. I.C.J.G van Maris-Kindt.

Inleiding

In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiseres tegen de haar toegekende indicatie op grond van de Wet langdurige zorg (Wlz).

Met het bestreden besluit van 21 februari 2024 op het bezwaar van eiseres is het CIZ bij de toegekende indicatie gebleven.

De rechtbank heeft het beroep op 27 november 2024 op zitting behandeld. Namens eiseres namen deel haar gemachtigde en [naam] (behandelcoördinator). Het CIZ heeft zich laten vertegenwoordigen door gemachtigde.

Beoordeling door de rechtbank

1.1.

Eiseres (geboren [geboortedatum] 2002) is bekend met ADHD, ASS en PTSS en heeft een lange, belaste voorgeschiedenis. Ze heeft regulier en voortgezet onderwijs gevolgd. Eiseres is gestart met een MBO-opleiding niveau 4, maar volgt deze niet actief.

1.2.

Vanwege problemen thuis verblijft eiseres vanaf 13 mei 2019 bij Trias Jeugdzorg en vanaf april 2020 voor overbruggingszorg bij Triasscare te Zwolle. Vanaf juni 2021 woont eiseres in een accommodatie van Wagterveld Zorg, gelegen in het centrum van Kampen. Het gaat om een eengezinswoning met een tuin vanwege de hulphond van eiseres. De woningen van Wagterveld Zorg liggen maximaal 500 meter van de intramurale voorziening.

1.3.

Namens eiseres is een aanvraag om zorg op grond van de Wlz ingediend. Met een besluit van 22 december 2021 heeft het CIZ de aanvraag afgewezen. Deze afwijzing was gebaseerd op een medisch advies van 12 april 2021, waaruit volgde dat weliswaar sprake is van een grondslag psychische stoornis, maar geen blijvende noodzaak voor 24 uur zorg in de nabijheid.

1.4.

Tegen deze afwijzing heeft eiseres bezwaar gemaakt. In de bezwaarprocedure is onder meer een rapportage van psychiater Heinsman, verbonden aan Wagterveld Zorg, van 15 december 2021 ingezonden. De medisch adviseur van het CIZ heeft na de in bezwaar verzamelde informatie alsnog geconcludeerd dat er een noodzaak tot 24 uur zorg in de nabijheid bestaat en dat er geen mogelijkheden meer zijn om het functioneren te verbeteren.

1.5.

Met het besluit op bezwaar van 23 mei 2022 is het bezwaar van eiseres gegrond verklaard. Zij is met ingang van 1 januari 2022 voor onbepaalde tijd in aanmerking gebracht voor een indicatie voor zorgprofiel GGZ Wonen met intensieve begeleiding (GGZ Wonen 1).

1.6.

Op 30 januari 2023 is namens eiseres door de zorginstelling verzocht om verhoging van de indicatie van GGZ Wonen1 naar GGZ Beveiligd wonen vanwege extreme gedragsproblematiek met zeer intensieve begeleiding (GGZ Wonen 5). Volgens eiseres is de huidige indicatie verre van toereikend voor de ondersteuningsbehoefte. In de bijlage bij de aanvraag wordt ter ondersteuning van het verzoek om herziening verwezen naar de rapportage van klinisch neuropsycholoog Bijsterbosch van 19 januari 2023.

1.7.

Met het primaire besluit van 9 maart 2023 is eiseres alsnog in aanmerking gebracht voor zorgprofiel GGZ Wonen met intensieve begeleiding en gedragsregulering (GGZ Wonen 3). Volgens het CIZ blijkt uit de uitgebreide profielvergelijking en ook uit de opmerkingen van de zorgaanbieder dat GGZ Wonen 3 het best passend is.

Het standpunt van eiseres

2.Volgens eiseres heeft het CIZ haar niet het best passende zorgprofiel toegekend. Het CIZ heeft zich geconcentreerd op de huidige situatie van eiseres, maar miskend dat om deze relatief gunstige situatie te bereiken een zorginzet nodig was als beschreven in het zorgprofiel GGZ Wonen 5. De daarbij behorende zorginzet kan niet worden afgeschaald naar GGZ Wonen 3, maar deze zorginzet was, is en blijft nodig om eiseres te houden op het niveau waar zij nu is. Eiseres heeft gewezen op de informatie van haar behandelaar, waaruit (samengevat) volgt dat intensieve inzet aan de voorkant nodig is, om ernstig nadeel aan de achterkant te voorkomen.

Overwegingen

3.1.

In geschil is de vraag of het zorgprofiel GGZ Wonen 3 (Wonen met intensieve begeleiding en gedragsregulering) of het zorgprofiel GGZ Wonen 5 (Beveiligd wonen vanwege extreme gedragsproblematiek met zeer intensieve begeleiding) voor eiseres het best passende zorgprofiel is. Voor het antwoord op deze vraag is bepalend welk zorgprofiel, gelet op de daarbij behorende samenhangende zorg, het best aansluit bij haar geobjectiveerde zorgbehoefte.

3.2.

Het zorgprofiel GGZ Wonen 3 (Wonen met intensieve begeleiding en gedragsregulering) is gericht op cliënten met een psychiatrische aandoening, psychische stoornis (waartoe ook verslaving behoort), mogelijk in combinatie met een somatische aandoening, een lichamelijke en/of (lichte) verstandelijke handicap. Deze cliënten hebben intensieve zorg en intensieve begeleiding nodig. Ze kunnen – onder meer – hun hulpvraag niet uitstellen en/of verwoorden en/of zijn niet in staat om tijdig hulp te vragen. De woonomgeving moet veel structuur, veiligheid en bescherming bieden, die deels een besloten karakter kan hebben. Er is ondersteuning en overname van taken op alle levensterreinen nodig.

3.3.

Het zorgprofiel GGZ Wonen 5 (Beveiligd wonen vanwege extreme gedragsproblematiek met zeer intensieve begeleiding) is voor de cliëntgroep die vanwege een zeer ernstige psychiatrische aandoening zeer intensieve begeleiding nodig heeft met daarnaast intensieve verzorging, een buitengewoon gestructureerd klimaat en een grote mate van beveiliging en bescherming. De verblijfsomgeving moet hier op zijn afgestemd, bijvoorbeeld door prikkelarm te zijn. Er is een specifieke bouwkundige setting en specifieke beveiligingsklimaat nodig met bijvoorbeeld een gecontroleerde in- en uitgang. Er is ondersteuning en overname van taken op alle levensterreinen nodig. De psychiatrische problematiek is bij deze cliënten over het algemeen actief van aard. De psychiatrische symptomen zijn moeilijk onder controle te krijgen. Er is regelmatig sprake van intensivering van de psychiatrische verpleging, behandeling en begeleiding en er is regelmatige bijstelling van de medicatie nodig.

3.4.

Het CIZ heeft voldoende zorgvuldig onderzoek gedaan naar de specifieke situatie van eiseres en voor de rechtbank overtuigend en inzichtelijk gemotiveerd dat het zorgprofiel GGZ Wonen 3 het meest aansluit bij haar geobjectiveerde zorgbehoefte. Allereerst wijst de rechtbank erop dat tussen partijen niet in geschil is dat eiseres 24 uur zorg in de nabijheid nodig heeft ter voorkoming van escalatie of ernstig nadeel en dat ook binnen zorgprofiel GGZ Wonen 3 de vereiste intensieve begeleiding en intensieve zorg wordt verleend. Kenmerkend voor zorgprofiel GGZ Wonen 5 is een specifiek beveiligingsklimaat en continue monitoring. Het is niet gebleken dat dit voor eiseres op dit moment wenselijk of noodzakelijk is. Uit de stukken, waaronder een door het CIZ opgestelde uitgebreide profielvergelijking, en de toelichting van partijen op de zitting, blijkt dat eiseres een eigen woning heeft, waar zij niet permanent aanwezig is. Zij verplaatst zich zelfstandig buitenshuis. In de nacht is er een slaapdienst, die op afroep naar eiseres toekomt. Er zijn dagelijks meerdere contactmomenten met eiseres, zowel gevraagd als ongevraagd. Het gaat niet om een situatie waarin continu en actief gemonitord moet worden wat eiseres nodig heeft. De medicatie wordt aangereikt, maar regelmatige bijstelling is niet (meer) nodig. De rechtbank begrijpt dat eiseres ernstige problematiek heeft en intensief moet worden begeleid, maar is er niet van overtuigd dat de zorg die eiseres ontvangt en waarop zij aangewezen is niet past binnen het toegekende zorgprofiel. Uit het oogpunt van preventie een intensiever zorgprofiel indiceren dan waarop eiseres nu aangewezen is past niet in de systematiek van de Wlz.

Conclusie en gevolgen

4. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiseres geen gelijk krijgt. Eiseres krijgt daarom het griffierecht niet terug. Zij krijgt ook geen vergoeding van haar proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. F. Koster, rechter, in aanwezigheid van mr. F. Ernens, griffier. De uitspraak is uitgesproken in het openbaar op

griffier

rechter

Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Centrale Raad van Beroep waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Centrale Raad van Beroep vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Het indienen van een hogerberoepschrift kan hetzij digitaal via “Formulieren en inloggen” op www.rechtspraak.nl hetzij door verzending per post aan de Centrale Raad van Beroep.

Bijlage: voor deze uitspraak belangrijke regelingen

Wet langdurige zorg (Wlz)

Artikel 3.2.1, eerste lid, van de Wlz bepaalt dat een verzekerde recht heeft op zorg die op zijn behoeften, persoonskenmerken en mogelijkheden is afgestemd voor zover hij naar aard, inhoud en omvang en uit een oogpunt van doelmatige zorgverlening redelijkerwijs op die zorg is aangewezen omdat hij, vanwege een somatische of psychogeriatrische aandoening of beperking of een verstandelijke, lichamelijke of zintuiglijke handicap, een blijvende behoefte heeft aan:

a. permanent toezicht ter voorkoming van escalatie of ernstig nadeel voor de verzekerde, of

b. 24 uur per dag zorg in de nabijheid, omdat hij zelf niet in staat is om op relevante momenten hulp in te roepen en hij, om ernstig nadeel voor hem zelf te voorkomen,

1°. door fysieke problemen voortdurend begeleiding, verpleging of overname van zelfzorg nodig heeft, of

2°. door zware regieproblemen voortdurend begeleiding of overname van taken nodig heeft.

Artikel 3.2.3, eerste lid, van de Wlz bepaalt dat het recht op zorg op aanvraag van de verzekerde in een indicatiebesluit wordt vastgesteld door het CIZ. Het recht op zorg dat wordt vastgesteld in het indicatiebesluit sluit aan bij de behoefte van de verzekerde.

Besluit langdurige zorg (Blz)

Artikel 3.1.1, eerste lid, van het Blz bepaalt dat de verzekerde die is aangewezen op zorg recht heeft op samenhangende zorg behorende bij het bij de verzekerde best passende zorgprofiel. Bij ministeriële regeling worden zorgprofielen vastgesteld.

Regeling langdurige zorg (Rlz)

In bijlage A bij de Rlz zijn de verschillende zorgprofielen beschreven, waaronder de zorgprofielen GGZ Wonen met intensieve begeleiding en gedragsregulering en GGZ Beveiligd wonen vanwege extreme gedragsproblematiek met zeer intensieve begeleiding.

Beleidsregels Indicatiestelling Wlz 2021 (Beleidsregels)

In paragraaf 2.1.6.1 van de Beleidsregels wordt een toelichting over het best passende zorgprofiel gegeven.

Bijlage A bij de Regeling langdurige zorg