Socialezekerheidsrecht

Afwijzing aanvraag om zorg op grond van de Wlz. Er is geen blijvende noodzaak voor permanent toezicht op 24…

Rechtbank Rotterdam, 14 december 2023

Samenvatting

Afwijzing aanvraag om zorg op grond van de Wlz. Er is geen blijvende noodzaak voor permanent toezicht op 24 uur per dag zorg in de nabijheid om ernstig nadeel te voorkomen. Beroep ongegrond.

Procesgang

  1. Rechtbank Rotterdam · 14 december 2023deze uitspraak

    ECLI:NL:RBROT:2023:11702

  2. Centrale Raad van Beroep · 4 september 2025

    ECLI:NL:CRVB:2025:1308

    Bekrachtiging/bevestiging

Uitspraak

RECHTBANK ROTTERDAM

Bestuursrecht

zaaknummer: ROT 23/1967


uitspraak van de enkelvoudige kamer van 14 december 2023 in de zaak tussen


[eiser], uit [plaatsnaam], eiser,

(gemachtigde: mr. P. van Baaren),

en

Centrum Indicatiestelling Zorg, (CIZ),

(gemachtigde: mr. L.M.R. Kater).

Inleiding

In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen de afwijzing van de aanvraag van eiser om zorg op grond van de Wet langdurige zorg (Wlz).

Het CIZ heeft deze aanvraag met het besluit van 16 augustus 2022 afgewezen. Met het bestreden besluit van 28 februari 2023 op het bezwaar van eiser is het CIZ bij de afwijzing van de aanvraag gebleven. Tegen dit besluit heeft eiser beroep ingesteld.

Het CIZ heeft op het beroep gereageerd met een verweerschrift.

De rechtbank heeft het beroep op 6 december 2023 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser en de gemachtigde van het CIZ.

Totstandkoming van het besluit

1. Eiser is bekend met knieklachten (meerdere platen en een knieprothese), beenklachten met neuromusculaire beperkingen en een dysthyme stoornis.

In verband met deze beperkingen heeft eiser op 21 juli 2022 het CIZ verzocht hem in aanmerking te laten komen voor zorg op grond van de Wlz.

2. Het CIZ heeft aan het bestreden besluit ten grondslag gelegd dat de bij eiser vastgestelde grondslagen somatische aandoening, lichamelijke handicap en psychische stoornis, geen toegang geven tot de Wlz. Niet kan worden vastgesteld dat er sprake is van een noodzaak tot 24-uurs zorg in de nabijheid om ernstig nadeel te voorkomen. Daarnaast kan op sommige gebieden door middel van behandeling nog mogelijk verbetering optreden.

Standpunt eiser

3. Eiser voert in beroep aan dat zijn aanvraag om zorg op grond van de Wlz is afgewezen omdat 24-uurs zorg niet noodzakelijk zou zijn, maar dat dat is gebaseerd op het feit dat dat niet beoordeeld kan worden. Eiser heeft een zware psychische stoornis en heeft blijvend 24-uurs zorg nodig, hetgeen ook uit zijn onderbouwing blijkt.

Beoordeling door de rechtbank

4. Het regelgevend kader is opgenomen in de bijlage die bij deze uitspraak hoort.

5. Niet in geschil is dat voor eiser de grondslagen somatische aandoening, lichamelijke handicap en psychische stoornis zijn vastgesteld en dat hij zorg nodig heeft. De vastgestelde grondslagen kunnen toegang geven tot Wlz-zorg indien aan de voorwaarden van artikel 3.2.1. van de Wlz is voldaan.

6. Het CIZ heeft aan het bestreden besluit een medisch advies van 26 januari 2023 ten grondslag gelegd. De medisch adviseur komt in dit advies tot de conclusie dat eiser medisch gezien op basis van de vastgesteld Wlz-grondslagen niet blijvend is aangewezen op 24 uur per dag zorg in de nabijheid om ernstig nadeel te voorkomen. Er is vanwege de psychische en somatische klachten sprake van enige regieproblemen en beperkingen in de zelfredzaamheid, maar lijkt er bij eiser geen sprake te zijn van dusdanige zware regieproblemen dat er voortdurend begeleiding of overname van taken nodig is om ernstig nadeel te voorkomen. De somatische problematiek is niet dusdanig dat er op elk moment ernstig nadeel kan ontstaan voor eiser en hij zorg niet kan afwachten. De zorg valt onder planbare zorg, zoals hulp bij de ADL/HDL (persoonlijke verzorging, hulp bij boodschappen). Er blijkt ook niet uit de medische stukken dat er sprake is van dusdanige cognitieve problematiek, en daardoor ernstig regieverlies, waardoor eiser niet goed zou kunnen beoordelen wat hij moet doen of laten in verschillende dagelijkse situaties, zoals adequaat alarmeren. Voorts kan voor de psychosociale problematiek de planbare zorg nog uitgebreid worden om ernstig nadeel zoals maatschappelijke teloorgang te voorkomen. Hiermee zal de balans in belasting en belastbaarheid, die vaak indisbalans is bij psychosociale problematiek, weer in evenwicht gebracht kunnen worden. Op dit moment is er geen ambulante zorg ingezet om eiser te begeleiden bij bijvoorbeeld afspraken en de administratie. Ook zou dagbesteding in een passende setting (qua cultuur en taal) nog tot de mogelijkheden behoren.

7. Naar het oordeel van de rechtbank heeft het CIZ op zorgvuldige en toereikende wijze gemotiveerd dat er geen blijvende noodzaak bestaat voor permanent toezicht op

24 uur per dag zorg in de nabijheid om ernstig nadeel te voorkomen. Het CIZ heeft zich hierbij mogen baseren op het advies van zijn medisch adviseur, omdat dit advies op zorgvuldige wijze tot stand is gekomen. Hierbij is van belang dat de medisch adviseur dossierstudie heeft verricht en onder meer de beschikbare medische informatie van de behandelend sector bij de beoordeling heeft betrokken, waaronder de stukken van radiologie, urologie, fysiotherapie en de stukken van MiSi NeuroPsy. Door eiser zijn voorts geen medische stukken ingediend die doen twijfelen aan de zorgvuldige totstandkoming van de rapportage en conclusie van de medisch adviseur. De enkele stelling dat ‘omdat ze het eigenlijk niet weten, omdat ze het niet kunnen beoordelen’ is daarvoor onvoldoende.

8. Dat eiser veel zorg nodig heeft vanwege zijn medische aandoeningen, maakt op zichzelf niet dat er een noodzaak bestaat voor 24-uurs zorg in de nabijheid of permanent toezicht. Eiser heeft niet met medische stukken onderbouwd dat hij niet in staat is om op de relevante momenten hulp in te roepen. Dat eiser niet naar de Koerdische kerk wil om nieuwe contacten te ontmoeten die hem kunnen ondersteunen, is onvoldoende om aan te nemen dat hij feitelijk niet in staat is om hulp te roepen en te vinden. Naast dat er geen toegang is omdat de behoefte aan 24 uurs zorg niet vastgesteld kan worden, is er ook geen sprake van blijvendheid van de problematiek. Hoewel er sprake is van een persisterende depressieve stoornis kan door middel van behandeling van de stoornissen en beperkingen die hieruit voortkomen het functioneren en de zelfredzaamheid verbeterd worden.

Conclusie en gevolgen

9. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat het CIZ de aanvraag van eiser om zorg op grond van de Wlz terecht heeft afgewezen. Eiser krijgt daarom het griffierecht niet terug. Hij krijgt ook geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. P. Vrolijk, rechter, in aanwezigheid van mr. M. Damen, griffier. De uitspraak is uitgesproken in het openbaar op 14 december 2023.

griffier

rechter

Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Centrale Raad van Beroep waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Centrale Raad van Beroep vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

BIJLAGE

Op grond van artikel 3.2.1, eerste lid, van de Wlz heeft een verzekerde recht op zorg die op zijn behoeften, persoonskenmerken en mogelijkheden is afgestemd voor zover hij naar aard, inhoud en omvang en uit een oogpunt van doelmatige zorgverlening redelijkerwijs op die zorg is aangewezen omdat hij, vanwege een somatische of psychogeriatrische aandoening of beperking of een verstandelijke, lichamelijke of zintuiglijke handicap, een blijvende behoefte heeft aan:

a. permanent toezicht ter voorkoming van escalatie of ernstig nadeel voor de verzekerde, of

b. 24 uur per dag zorg in de nabijheid, omdat hij zelf niet in staat is om op relevante momenten hulp in te roepen en hij, om ernstig nadeel voor hem zelf te voorkomen,

1°. door fysieke problemen voortdurend begeleiding, verpleging of overname van zelfzorg nodig heeft, of

2°. door zware regieproblemen voortdurend begeleiding of overname van taken nodig heeft.

In het tweede lid van dit artikel is bepaald dat in het eerste lid wordt verstaan onder:

a. blijvend: van niet voorbijgaande aard;

b. permanent toezicht: onafgebroken toezicht en actieve observatie gedurende het gehele etmaal, waardoor tijdig kan worden ingegrepen;

c. ernstig nadeel voor de verzekerde: een situatie waarin de verzekerde:

1°. zich maatschappelijk te gronde richt of dreigt te richten;

2°. zichzelf in ernstige mate verwaarloost of dreigt te verwaarlozen;

3°. ernstig lichamelijk letsel oploopt of dreigt op te lopen dan wel zichzelf ernstig lichamelijk letsel toebrengt of dreigt toe te brengen;

4°. ernstig in zijn ontwikkeling wordt geschaad of dreigt te worden geschaad of dat zijn veiligheid ernstig wordt bedreigd, al dan niet doordat hij onder de invloed van een ander raakt;

d. zelfzorg: de uitvoering van algemene dagelijkse levensverrichtingen waaronder de persoonlijke verzorging en hygiëne en, zo nodig, de verpleegkundige zorg;

e. regieproblemen: beperkingen in het vermogen om een adequaat oordeel te vormen over dagelijks voorkomende situaties op het gebied van sociale redzaamheid, probleemgedrag, psychisch functioneren of geheugen en oriëntatie.