Socialezekerheidsrecht

Rechtbank Zeeland-West-Brabant · Eerste aanleg - enkelvoudig · Socialezekerheidsrecht

Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 30 juni 2026

Samenvatting

ZW - beëindiging

Uitspraak

RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT

Zittingsplaats: Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: BRE 24/4929 ZW

uitspraak van 30 juni 2026 van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiseres] , uit [woonplaats] , eiseres,

(gemachtigde: mr. R.S. Vriend),

en

de Raad van bestuur van het Uitvoeringsinstituut werknemersverzekeringen (UWV; kantoor Breda), verweerder.

Als derde partij heeft aan het geding deelgenomen:

[(ex-)werkgever] B.V., uit [plaats] , (ex-)werkgever van eiseres,

(gemachtigde: mr. D. Coppens-Roks).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over de beëindiging van de uitkering van eiseres op grond van de Ziektewet (ZW). Eiseres is het hier niet mee eens. Zij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank of het UWV terecht de ZW-uitkering heeft beëindigd.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het UWV terecht de ZW-uitkering van eiseres heeft beëindigd. Eiseres krijgt dus geen gelijk en het beroep is daarom ongegrond. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit heeft.

Feiten en omstandigheden

2. Eiseres is via (ex-)werkgever werkzaam geweest als verkoopmedewerker bij [bedrijf] voor 22 uur per week. Voor dat werk is zij op 8 augustus 2022 uitgevallen vanwege belemmerende gezondheidsklachten.

Procesverloop

3. Het UWV heeft met het besluit van 6 oktober 2023 (primair besluit) aan eiseres meegedeeld dat haar ZW-uitkering met ingang van 7 november 2023 wordt beëindigd. Hiertegen heeft eiseres bezwaar gemaakt. Met het bestreden besluit van 25 april 2024 is het bezwaar van eiseres ongegrond verklaard.

3.1.

Eiseres heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

3.2.

Het UWV heeft op het beroep gereageerd met een verweerschrift.

3.3.

Eiseres heeft geen toestemming verleend voor kennisneming van de stukken die medische gegevens bevatten door (ex-)werkgever. In de beslissing van 9 december 2025 heeft de rechtbank, onder toepassing van artikel 8:32, tweede lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb), bepaald dat kennisneming van de in die beslissingen genoemde stukken voorbehouden is aan een gemachtigde die advocaat of arts is dan wel daarvoor bijzondere toestemming heeft gekregen van de rechtbank.

Omdat eiseres geen toestemming heeft gegeven om medische gegevens aan (ex-)werkgever te verstrekken, zal in deze uitspraak geen melding worden gemaakt van specifieke op eiseres betrekking hebbende medische gegevens.

3.4.

De rechtbank heeft het beroep op 15 juni 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiseres, de gemachtigde van eiseres, [gemachtigde] namens het UWV en de gemachtigde van (ex-)werkgever.

Beoordeling door de rechtbank

Grondslag bestreden besluit

4. Aan het bestreden besluit heeft het UWV ten grondslag gelegd dat eiseres minder dan 35% arbeidsongeschikt is.

Wettelijk kader

5. De voor de beoordeling van het beroep belangrijke wet- en regelgeving is te vinden in de bijlage bij deze uitspraak.

Toetsingskader

6. Bij de beoordeling of het bestreden besluit juist is, is van belang of eiseres medische beperkingen heeft en of zij daardoor geheel of gedeeltelijk niet meer in staat is met arbeid inkomsten te verwerven.

6.1.

Niet in geschil is dat eiseres 52 weken arbeidsongeschikt is geweest. Dit betekent dat het UWV terecht ook heeft beoordeeld of eiseres in staat is met algemeen geaccepteerde arbeid meer dan 65% van haar maatmaninkomen te verdienen. Bij een arbeidsongeschiktheid van minder dan 35% bestaat er geen recht meer op een ZW-uitkering.

Zijn de beperkingen juist vastgesteld?

7. Het bestreden besluit, voor zover dit ziet op de medische beoordeling, is gebaseerd op rapporten van een verzekeringsarts en een verzekeringsarts bezwaar en beroep (verzekeringsarts b&b) van het UWV.

7.1.

De verzekeringsarts heeft het dossier bestudeerd, een spreekuur met eiseres gehouden en haar psychisch en lichamelijk onderzocht. Gelet op de gestelde diagnose dient zowel te grote psychische als lichamelijke belasting vermeden te worden. Eiseres is aangewezen op een voorspelbare werksituatie, zonder frequente storingen en onderbrekingen. Geen frequente pieken en deadlines en geen hoog handelingstempo. Eiseres is beperkt voor koude. Geen grove schokken op het lichaam. Frequent buigen is licht beperkt. Duwen en trekken is beperkt. Tillen/dragen is licht beperkt. Lopen tijdens het werk is beperkt (tot 2 á 3 uur). Traplopen is licht beperkt. Klimmen is licht beperkt. Staan is licht beperkt. Staan tijdens het werk is beperkt (tot 2 á 3 uur). Gebogen actief zijn is beperkt. Er is energieverlies. Dit kan enerzijds verklaard worden uit de aandoening van eiseres en het feit dat de slaap onder druk staat. Dit dient gecompenseerd te worden met een beperking in duurbelastbaarheid. Eiseres is licht beperkt in uren per dag en uren per week. Geen onregelmatigheid. De belastbaarheid kan in de toekomst nog toenemen.

De beperkingen en de belastbaarheid van eiseres zijn neergelegd in de Functionele Mogelijkheden Lijst (FML) van 31 juli 2023.

7.2.

De verzekeringsarts b&b heeft het dossier bestudeerd, een hoorzitting met eiseres gehouden en medische informatie opgevraagd en ontvangen van de behandeld sector. De verzekeringsarts b&b is van mening dat de belastbaarheid per de datum in geding, 7 november 2023, juist is weergegeven in de FML van 31 juli 2023.

Uit de primaire rapportage en ook de hoorzitting blijkt dat eiseres lichte huishoudelijke

taken doet, af en toe gaat wandelen en ook op de e-bike fietst. Niet is gebleken dat er aandoeningen zijn gemist. De primaire verzekeringsarts heeft rekening gehouden met het feit dat eiseres aangewezen is op fysiek licht arbeid. Daarnaast zijn ook ruim voldoende beperkingen aangenomen in persoonlijk en sociaal functioneren. Verder is er geen aanleiding voor een forsere urenbeperking, getoetst aan de verzekeringsgeneeskundige Standaard Duurbelastbaarheid in Arbeid (Standaard Duurbelastbaarheid). Er is namelijk geen sprake van verminderde beschikbaarheid voor arbeid in verband met opname of deeltijdtherapie. Ook is er geen sprake van een aandoening waarbij een patroon tot grensoverschrijding bestaat of sprake is van zelfoverschatting of beperkt ziektebesef waarmee preventief een urenbeperking zou moeten worden aangenomen. Wanneer rekening wordt gehouden met de reeds gestelde beperkingen en voorwaarden in arbeid wordt voorzien in voldoende lage energetische belasting.

Bij het vaststellen van de belastbaarheid wordt niet alleen afgegaan op de door eiseres aangegeven klachten en ervaren belemmeringen, maar ook op de geobjectiveerde medische afwijkingen die de klachten kunnen verklaren. Eiseres heeft gesteld dat haar klachten niet of onvoldoende zijn meegenomen en dat haar beperkingen zijn onderschat. Hoewel de situatie van eiseres invoelbaar is en zonder haar klachten te bagatelliseren, is het bij het vaststellen van de beperkingen niet doorslaggevend hoe de klachten worden ervaren maar wat medisch objectief is vast te stellen. Bij het invullen van de FML dient te worden uitgegaan van het medisch objectiveerbare deel van de klachten welke leiden tot beperkingen in arbeid. Hierbij moeten ook de invulinstructies van het CBBS-systeem worden gehanteerd.

7.3.

Eiseres heeft tegen het medisch oordeel van het UWV aangevoerd dat de medische rapportages zijn opgesteld op basis van onvolledige en onjuiste informatie. Daarbij is niet of onvoldoende rekening gehouden met de klachten waarmee eiseres kampt. In de FML zijn daarnaast een aantal beperkingen onterecht niet opgenomen of is de beperking niet op een juiste waarde vastgesteld. Gelet op de van belang zijnde aspecten benoemd in de Standaard Duurbelastbaarheid, heeft de verzekeringsarts b&b ook de urenbeperking niet juist vastgesteld. Er wordt voldaan aan meerdere aspecten die maken dat er reden is tot een toegenomen recuperatienoodzaak en verminderde duurbelastbaarheid. De verzekeringsarts b&b heeft ten onrechte gesteld dat met de reeds gestelde beperkingen en voorwaarden in arbeid wordt voorzien in voldoende lage energetische belasting.

7.4.

Naar het oordeel van de rechtbank hebben de onderzoeken van de verzekeringsartsen op een voldoende zorgvuldige wijze plaatsgevonden. Niet gebleken is dat de verzekeringsartsen de beperkingen van eiseres hebben miskend. Blijkens de rapportages hebben de verzekeringsartsen het dossier en de aanwezige medische informatie bestudeerd en betrokken bij de beoordeling. De verzekeringsarts b&b heeft bovendien aanvullende informatie opgevraagd bij de behandelde sector. De verzekeringsartsen hebben eiseres daarnaast gezien en de primaire verzekeringsarts heeft haar medisch onderzocht. Uit de rapportages blijkt niet dat zij een onjuist of onvolledig beeld hadden van de klachten en belastbaarheid van eiseres.

Bij de opstelling van de FML is met het geobjectiveerde deel van de klachten van eiseres rekening gehouden. Aan de subjectieve beleving van eiseres, dat haar klachten ernstiger zijn dan de verzekeringsartsen hebben aangenomen, kan geen doorslaggevende betekenis gegeven worden. Eiseres heeft geen gegevens overgelegd waaruit blijkt dat zij zwaarder beperkt moet worden. Op grond van de Standaard Duurbelasting heeft de verzekeringsarts b&b evenmin aanleiding hoeven zien om een verdergaande urenbeperking dan maximaal 6 uur per dag en 30 uur per week aan te nemen. Met wat eiseres heeft aangevoerd hebben de verzekeringsartsen blijkens de medische rapportage al rekening gehouden. Bovendien is vaste rechtspraak van de Centrale Raad van Beroep (CRvB) dat voor een urenbeperking pas aanleiding bestaat indien met het stellen van beperkingen op andere onderdelen van de FML niet op voldoende wijze aan de door het UWV erkende problemen van de betrokkene kan worden tegemoet gekomen.

De rechtbank concludeert dat niet is gebleken dat in de FML de beperkingen van eiseres zijn onderschat. De beroepsgrond dat eiseres meer beperkt moet worden, slaagt niet. Voor de verdere beoordeling gaat de rechtbank dan ook uit van de belastbaarheid die is neergelegd in die FML van 31 juli 2023.

Zijn de aan de schatting ten grondslag gelegde functies geschikt?

8. Een arbeidsdeskundige bezwaar en beroep (arbeidsdeskundige b&b) van het UWV heeft, rekening houdend met de vastgestelde FML, de volgende functies ten grondslag gelegd aan de berekening van de mate van arbeidsongeschiktheid: Huishoudelijk medewerker gebouwen (SBC-code 111334), Productiemedewerker industrie (samenstellen van producten) (SBC-code 111180) en Productiemedewerker textiel, geen kleding (SBC-code 272043). Als reservefunctie wordt geduid Medewerker tuinbouw (planten, bloemen en vruchten) (SBC-code 111010).

8.1.

De arbeidsdeskundige b&b heeft overwogen dat eiseres niet wordt gevolgd in haar stelling in bezwaar dat de geduide functies ongeschikt zijn voor haar.

In de functie huishoudelijk medewerker gebouwen wordt er in totaal 60 minuten gelopen terwijl eiseres 180 minuten kan lopen. Ook wordt in totaal 180 minuten gestaan. Eiseres kan 180 minuten staan. Hierdoor is er geen sprake van een overschrijding op de belastbaarheid. Daarnaast zijn er geen beperkingen aangenomen voor vroeg opstaan of de handgrepen. Tevens wordt er in de functie niet meer dan 150 N (15 kgf) geduwd of getrokken. Tevens vinden er geen overschrijdingen plaats op tillen, hurken of knielen.

Met betrekking tot de functie productiemedewerker industrie wordt overwogen dat de Engelstalige opleiding het niveau basisonderwijs vraagt. Dit heeft eiseres doorlopen. Het gaat hier om Engelse vaktaal/terminologie. Daarnaast heeft zij nog een aantal jaren VMBO doorlopen. Het gaat hier om basale Engelse taal zoals je deze ook gebruikt op vakantie.

Ook motiveert de arbeidsdeskundige waarom het aspect gebogen en/of getordeerd actief zijn passend is. Weliswaar wordt de frequentie overschreden maar er is sprake van een kortere duur aaneengesloten. Tevens vindt dit plaats in een minder belastende houding namelijk

zittend. Er is in de functie geen sprake van een hoog handelingstempo zoals bedoeld in het Claimbeoordelings- en Borgingssysteem (CBBS). Aspect 1.8.5 handelingstempo bevat geen

kenmerkende belasting. Daarnaast vinden er geen overschrijdingen plaats op de handgrepen, zitten tijdens het werk, uren per dag en uren per week.

Met betrekking tot de functie productiemedewerker textiel heeft de arbeidsdeskundige b&b overwogen dat sprake is van voorspelbaar werk, dat de werkdag van tevoren vaststaat. Daarnaast kent de taakinhoud geen grote diversiteit en is dit van tevoren goed in

te schatten. Dat er wordt samengewerkt wil niet zeggen dat er sprake is van storingen en

onderbrekingen zoals bedoeld in het CBBS. In deze functie is er sprake van geen kenmerkende belasting op storingen en onderbrekingen. Daarnaast vinden er geen overschrijdingen plaats op de door eiseres aangedragen aspecten, zoals op handgrepen, tillen, dragen etc.

Met betrekking tot de reservefunctie medewerker tuinbouw heeft de arbeidsdeskundige b&b overwogen dat er geen kenmerkende belasting is op het aspect 1.8.5 handelingstempo. Daarnaast vinden er geen overschrijdingen plaats op de aangedragen aspecten door eiseres.

De arbeidsdeskundige b&b heeft ter onderbouwing verder verwezen naar het resultaat functiebeoordeling van 12 september 2023.

8.2.

Eiseres heeft aangevoerd dat deze functies ten onrechte geschikt worden geacht. Hiertoe heeft eiseres aangevoerd dat bij de geduide functies onvoldoende rekening wordt gehouden met haar beperkingen. De arbeidsdeskundigen hebben hun onderzoek onvolledig en niet juist uitgevoerd. De ingebrachte bezwaren en beperkingen zijn door de arbeidsdeskundige b&b niet op de juiste waarde vastgesteld en daarbij wordt uitgegaan van een onjuiste en onvolledige medische rapportage.

Met betrekking tot de huishoudelijk medewerker gebouwen wordt ten onrechte gesteld

dat er geen sprake is van overschrijding van de belastbaarheid. Hierbij wordt eraan voorbij gegaan dat er verdergaande beperking in het aantal uren per dag en per week moet worden aangeboden. Er wordt verder gesteld dat eiseres slechts 60 minuten zou moeten lopen, maar

in de praktijk zal zij de gehele dag op haar benen staan, wat met de klachten van eiseres niet mogelijk is. Daarnaast wordt voorbij gegaan aan de beperkingen die eiseres aan haar handen en vingers heeft.

Met betrekking tot de productiemedewerker industrie wordt ten onrechte gesteld dat eiseres de Engelstalige opleiding zou kunnen voltooien. In de rapportage van de primaire arbeidsdeskundige is opgenomen dat eiseres de Engelse taal niet machtig is. Daarnaast heeft eiseres de opleiding VMBO horeca gevolgd, maar geen diploma behaald. Er vindt daarnaast een overschrijding plaats ten aanzien van het getordeerd en/of gebogen actief zijn. Dit wordt om onduidelijke redenen toch passend verklaard door te stellen dat het in kortere duur toch passend zou zijn.

Met betrekking tot de productiemedewerker textiel wordt door de arbeidsdeskundige b&b ten onrechte gesteld dat er sprake is van voorspelbaar werk en dat er geen grote diversiteit zou zijn. Uit de functiebeschrijving volgt dit echter wel.

Met betrekking tot de medewerker tuinbouw wordt door de arbeidsdeskundige b&b ten onrechte gesteld dat er geen overschrijdingen zouden plaatsvinden.

8.3.

De beroepsgronden van eiseres geven de rechtbank geen aanleiding om te twijfelen aan de medische geschiktheid van de geselecteerde functies. Het standpunt van eiseres dat zij niet in staat is de geduide functies te verrichten, vloeit voort uit haar opvatting dat haar medische beperkingen zijn onderschat. Zoals de rechtbank in overweging 7.4 heeft geconcludeerd is die opvatting niet juist.

Met betrekking tot de stelling van eiseres dat zij in de functie Huishoudelijk medewerker gebouwen in de praktijk de gehele dag op haar benen zal staan, overweegt de rechtbank dat de beperkingen in de FML niet worden overschreden. Weliswaar wordt op sommige punten meer gevraagd dan bij de in bezwaar vervallen functie Medewerker beddenbediening, bijvoorbeeld vaker (kortere momenten) staan per werkuur, of bijvoorbeeld langere periodes achtereen staan in de (reserve)functie Medewerker tuinbouw (30 minuten in plaats van 10 minuten), maar dit resulteert niet in een overschrijding van de vastgestelde beperkingen; bij de functie Medewerker beddenbediening ging het (alleen) om een overschrijding van het aantal minuten per dag en in de andere functies vindt geen overschrijding op dit item plaats, al zit de belasting bij de functies Huishoudelijk medewerker gebouwen en Medewerker tuinbouw daarbij wel tegen de grens van de aangenomen beperking aan.

Verder overweegt de rechtbank dat in het midden kan blijven of de functie Productiemedewerker industrie geschikt is, omdat daarvoor een interne Engelse opleiding moet worden gevolgd. Zelfs als die functie zou komen te vervallen leiden de twee overgebleven functies en de reservefunctie namelijk tot een arbeidsongeschiktheids-percentage van minder dan 35%. Het uurloon van de functie productiemedewerker textiel van € 13,09 wordt dan immers de mediaan, maar dit is nog steeds meer dan het uurloon dat eiseres verdiende als verkoopmedewerker.

Naar het oordeel van de rechtbank heeft de arbeidsdeskundige b&b verder inzichtelijk gemotiveerd dat, uitgaande van de vastgestelde beperkingen, eiseres de werkzaamheden kan verrichten die verbonden zijn aan deze functies. De functies Huishoudelijk medewerker gebouwen, Productiemedewerker textiel en Medewerker tuinbouw mogen dan ook worden gebruikt voor de berekening van de mate van arbeidsongeschiktheid.

Is de mate van arbeidsongeschiktheid juist vastgesteld?

9. Op basis van de inkomsten die eiseres met voorgenoemde functies zou kunnen verdienen, wordt geconcludeerd dat eiseres minder dan 35% arbeidsongeschikt is.

Omdat pas recht bestaat op een ZW-uitkering bij een mate van arbeidsongeschiktheid van 35% of meer, heeft het UWV de ZW-uitkering terecht beëindigd per 7 november 2023.

Conclusie en gevolgen

10. Het beroep is ongegrond. Omdat het beroep ongegrond wordt verklaard, krijgt eiseres geen proceskostenvergoeding. Ook krijgt eiseres het griffierecht niet vergoed.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J.W. Ponds, rechter, in aanwezigheid van C.M.A. Groenendaal, griffier, op 30 juni 2026 en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

griffier rechter

Afschrift verzonden aan partijen op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Centrale Raad van Beroep waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden.

Digitaal hoger beroep instellen kan via “Formulieren en inloggen” op www.rechtspraak.nl. Hoger beroep instellen kan eventueel ook nog steeds door verzending van een brief aan de Centrale Raad van Beroep, Postbus 16002, 3500 DA Utrecht.

Bijlage wettelijk kader

De verzekerde die ongeschikt is tot het verrichten van zijn arbeid als rechtstreeks en objectief medisch vast te stellen gevolg van ziekte of gebrek heeft recht op ziekengeld (artikel 19, eerste en vierde lid, van de ZW).

Naar vaste rechtspraak wordt onder het begrip ‘zijn arbeid’ verstaan de arbeid die de verzekerde het laatst voor het intreden van de arbeidsongeschiktheid heeft verricht.

Als een verzekerde geen werkgever (meer) heeft en 52 weken arbeidsongeschikt is geweest heeft deze recht op ziekengeld als hij:

- ongeschikt is tot het verrichten van zijn arbeid, als bedoeld in artikel 19 én

- slechts in staat is ten hoogste 65% te verdienen van het maatmaninkomen per uur met algemeen geaccepteerde arbeid waartoe hij met zijn krachten en bekwaamheden in staat is (artikel 19aa, eerste lid, en artikel 19ab, derde lid, van de ZW).

De mate van arbeidsongeschiktheid wordt vastgesteld op basis van een verzekeringsgeneeskundig en een arbeidskundig onderzoek (artikel 19ab, eerste lid, van de ZW).

Bijvoorbeeld de uitspraak van de CRvB van 9 januari 2009, ECLI:NL:CRVB:2009:BG9617.