Vreemdelingenrecht

Bij besluit van 7 mei 2018 heeft de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid het Nederlanderschap van…

Raad van State, 20 december 2019

Zaakgegevens

Op 20 december 2019 heeft de Raad van State in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Raad van State
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
20 december 2019
Datum publicatie
20 december 2019
Zaaknummer
201907849/2/V6
Procedure
Voorlopige voorziening
ECLI
ECLI:NL:RVS:2019:4371

Samenvatting

Bij besluit van 7 mei 2018 heeft de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid het Nederlanderschap van [verzoeker] ingetrokken. Het verzoek van [verzoeker] strekt ertoe dat bij wijze van voorlopige voorziening wordt bepaald dat de rechtsgevolgen van het besluit tot intrekking van het Nederlanderschap worden opgeschort totdat op het hoger beroep is beslist. Hij heeft hieraan ten grondslag gelegd dat de intrekking van het Nederlanderschap tot gevolg heeft dat hij geen Unierechtelijk verblijfsrecht in België meer heeft op grond van zijn Nederlanderschap. Hierdoor komen zijn verblijf, werk en inkomen in België in gevaar, alsmede het contact met zijn in Nederland wonende kinderen.

Uitspraak

201907849/2/V6.

Datum uitspraak: 20 december 2019

AFDELING

BESTUURSRECHTSPRAAK

Uitspraak van de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State op een verzoek om het treffen van een voorlopige voorziening (artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht) hangende het hoger beroep van:

[verzoeker], wonend te [woonplaats],

tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag van 16 september 2019 in zaak nr. 18/8211 in het geding tussen:

[verzoeker]

en

de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid.

Procesverloop

Bij besluit van 7 mei 2018 heeft de staatssecretaris het Nederlanderschap van [verzoeker] ingetrokken.

Bij besluit van 5 november 2018 heeft de staatssecretaris het door [verzoeker] daartegen gemaakte bezwaar ongegrond verklaard.

Bij uitspraak van 16 september 2019 heeft de rechtbank het door [verzoeker] daartegen ingestelde beroep ongegrond verklaard.

Tegen deze uitspraak heeft [verzoeker] hoger beroep ingesteld.

Ook heeft hij de voorzieningenrechter verzocht een voorlopige voorziening te treffen.

De voorzieningenrechter heeft het verzoek ter zitting behandeld op 10 december 2019, waar [verzoeker], vertegenwoordigd door mr. P.J. Schüller, advocaat te Amsterdam, en de staatssecretaris, vertegenwoordigd door mr. M.M. van Asperen, advocaat te Den Haag, en H. Heinink, zijn verschenen.

Overwegingen

1.    Het verzoek van [verzoeker] strekt ertoe dat bij wijze van voorlopige voorziening wordt bepaald dat de rechtsgevolgen van het besluit tot intrekking van het Nederlanderschap worden opgeschort totdat op het hoger beroep is beslist. Hij heeft hieraan ten grondslag gelegd dat de intrekking van het Nederlanderschap tot gevolg heeft dat hij geen Unierechtelijk verblijfsrecht in België meer heeft op grond van zijn Nederlanderschap. Hierdoor komen zijn verblijf, werk en inkomen in België in gevaar, alsmede het contact met zijn in Nederland wonende kinderen.

2.    De staatssecretaris stelt zich op het standpunt dat [verzoeker] een actuele bedreiging voor de openbare orde vormt. Ter onderbouwing van dit standpunt verwijst hij naar het arrest van het Gerechtshof Den Haag van 7 juli 2016, ECLI:NL:GHDHA:2016:1978, in de strafzaak tegen [verzoeker], waarin het hof [verzoeker] heeft veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaren, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaren, op grond van de artikelen 83 en 134a van het Wetboek van Strafrecht. Het hof heeft onder meer overwogen dat er ernstig rekening mee moet worden gehouden dat [verzoeker] wederom een misdrijf zal begaan dat is gericht tegen of gevaar veroorzaakt voor de onaantastbaarheid van het lichaam van een of meer personen. De staatssecretaris voert aan dat hij er derhalve een zwaarwegend belang bij heeft dat de intrekking van het Nederlanderschap niet wordt geschorst.

3.    Het door [verzoeker] voorgedragen belang bij het opschorten van de rechtsgevolgen van de intrekking van het Nederlanderschap weegt reeds in het licht van het hiervoor, onder 2, omschreven belang van de staatssecretaris, niet zodanig zwaar dat dit noopt tot schorsing van de intrekking.

4.    Voor zover [verzoeker] betoogt dat de staatssecretaris zijn Nederlanderschap ten onrechte heeft ingetrokken, overweegt de voorzieningenrechter dat de voorlopige voorzieningprocedure zich niet leent voor de beoordeling van dit betoog. Dit betoog zal aan de orde komen bij de behandeling van het hoger beroep, die binnen niet al te lange tijd zal plaatsvinden.

5.    Het verzoek om het treffen van een voorlopige voorziening wordt afgewezen. De staatssecretaris hoeft geen proceskosten te vergoeden.

Beslissing

De voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State:

wijst het verzoek af.

Aldus vastgesteld door mr. A.W.M. Bijloos, voorzieningenrechter, in tegenwoordigheid van mr. L. Groenendijk, griffier.

w.g. Bijloos    w.g. Groenendijk

voorzieningenrechter    griffier

Uitgesproken in het openbaar op 20 december 2019

164.