Vreemdelingenrecht
Beroep ongegrond. Gestelde minderjarigheid niet met documenten onderbouwd. Verweerder mag ten aanzien van…
Rechtbank Den Haag, 14 juni 2019
ECLI:NL:RBDHA:2019:6480 · Rechtbank Den Haag · 14 juni 2019
Zaakgegevens
Op 14 juni 2019 heeft de Rechtbank Den Haag in een bodemzaak uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 14 juni 2019
- Datum publicatie
- 28 juni 2019
- Zaaknummer
- NL19.11802
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Bodemzaak
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2019:6480
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Beroep ongegrond. Gestelde minderjarigheid niet met documenten onderbouwd. Verweerder mag ten aanzien van Italië uitgaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: NL19.11802
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[naam], eiser
(gemachtigde: mr. M.M. van Woensel),
en
de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder
(gemachtigde: mr. S.H.N. Maas).
Procesverloop
Bij besluit van 20 mei 2019 (het bestreden besluit) heeft verweerder de aanvraag van eiser tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd niet in behandeling genomen op de grond dat Italië verantwoordelijk is voor de behandeling van de aanvraag.
Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.
Het onderzoek ter zitting heeft, tezamen met de behandeling van de zaak NL19.11803, plaatsgevonden op 6 juni 2019. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen L. Totosashvili. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Overwegingen
1. Eiser stelt de Gambiaanse nationaliteit te bezitten en is in Italië geregistreerd met als geboortedatum [geboortedatum].
2. Verweerder heeft eisers asielaanvraag niet in behandeling genomen, omdat op grond van de Dublinverordening is vastgesteld dat een andere lidstaat verantwoordelijk is voor de behandeling van de zijn asielaanvraag.
3. Eiser voert in beroep aan dat verweerder ten onrechte geen gebruik heeft gemaakt van een registertolk. Daarnaast stelt eiser dat het voor hem niet mogelijk is om aan identificerende documenten te komen, waardoor verweerder van zijn gestelde minderjarigheid moet uitgaan. Als laatste stelt eiser dat het “Country Report: Italy – 2018 Update” van AIDA van april 2019 een aanwijzing vormt voor de problemen die eiser verwacht bij terugkeer naar Italië. Eiser meent dan ook dat verweerder eisers asielaanvraag in behandeling moet nemen.
De rechtbank oordeelt als volgt.
4. Tijdens het aanmeldgehoor AMV van 30 januari 2019 en het aanmeldgehoor Dublin van 30 april 2019 heeft verweerder eiser gehoord in de taal Mandinka. Uit de rapporten van deze gehoren blijkt dat er geen tolken met een registervermelding in de taal Mandinka beschikbaar waren voor verweerder, zodat eiser is gehoord met de hulp van een niet-registertolk. Verweerder heeft ter zitting toegelicht dat er voor de taal Mandinka in het geheel geen registertolken beschikbaar zijn en dat verweerder om die reden niet anders kan dan gebruik te maken van een niet-registertolk. Dit heeft verweerder niet in het bestreden besluit weergegeven, zodat sprake is van een motiveringsgebrek op dit punt. De rechtbank ziet in de door verweerder gegeven toelichting ter zitting aanleiding dit gebrek te passeren met toepassing van artikel 6:22 van de Awb.
5. De rechtbank volgt verweerder ook dat uitgegaan kan worden van de meerderjarigheid van eiser. Uit rechtspraak van de Afdeling volgt dat verweerder in beginsel uit mag gaan van de in een andere lidstaat geregistreerde geboortedatum en al om die reden geen aanleiding hoeft te zien om de vreemdeling een leeftijdsonderzoek aan te bieden. Overigens is verweerder overgegaan tot een leeftijdsschouw en hebben zowel AVIM als de gehoormedewerker onafhankelijk van elkaar geoordeeld en geconcludeerd dat eiser evident meerderjarig is. Nu eiser zijn gestelde minderjarigheid niet met originele documenten heeft onderbouwd, mocht verweerder uitgaan van de gegevens zoals die in Italië zijn geregistreerd.
6. Ten aanzien van het interstatelijk vertrouwensbeginsel is het uitgangspunt dat over een (dreigende) schending van verdragsverplichtingen door lidstaten kan worden geklaagd bij de autoriteiten van de verantwoordelijke lidstaat. Van dit uitgangspunt wordt slechts afgeweken als sprake is van ernstige, structurele tekortkomingen in het systeem van de asielprocedure en de opvangvoorzieningen. Met de enkele verwijzing naar het AIDA-rapport van april 2019 heeft eiser niet onderbouwd dat deze situatie voor hem specifiek aan de orde is. Verweerder heeft Italië daarom terecht verantwoordelijk geacht voor de behandeling van eisers asielaanvraag.
7. Het beroep is ongegrond.
8. De rechtbank ziet geen aanleiding over te gaan tot een proceskostenveroordeling.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. K.M. de Jager, rechter, in aanwezigheid van
mr. M. van Andel, griffier.
griffier rechter
Deze uitspraak is in het openbaar gedaan en bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.