Vreemdelingenrecht

Visum kort verblijf; ongegrond; corona; volksgezondheid; algemene beginselen van behoorlijk bestuur.

Rechtbank Den Haag, 31 augustus 2021

Zaakgegevens

Op 31 augustus 2021 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Utrecht
Datum uitspraak
31 augustus 2021
Datum publicatie
17 september 2021
Zaaknummer
AWB 20/5609
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2021:10139
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Visum kort verblijf; ongegrond; corona; volksgezondheid; algemene beginselen van behoorlijk bestuur.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Utrecht

Bestuursrecht

zaaknummer: AWB 20/5609

uitspraak van de enkelvoudige kamer van 31 augustus 2021 in de zaak tussen

[eiser] , geboren op [1990] , van Iraanse nationaliteit, eiser

V-nummer: [V-nummer]

[eiseres] , geboren op [1992] , van Iraanse nationaliteit, eiseres

V-nummer: [V-nummer]

tezamen: eisers

(gemachtigde: mr. V. Sarkisian),

en

de Minister van Buitenlandse Zaken, verweerder

(gemachtigde: mr. I.E. Lemmers).

Procesverloop

Bij besluit van 19 maart 2020 (het primaire besluit) heeft verweerder de aanvraag van eisers van 2 maart 2020 tot afgifte van een visum kort verblijf afgewezen.

Bij besluit van 17 juni 2020 (het bestreden besluit) heeft verweerder het bezwaar van eisers ongegrond verklaard.

Eisers hebben tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.

Verweerder heeft op 23 november 2020 een verweerschrift ingediend en op 22 januari 2021 een aanvulling op het verweerschrift ingediend.

Het onderzoek ter zitting heeft plaatsgevonden op 15 juli 2021. Partijen hebben zich laten vertegenwoordigen door hun respectieve gemachtigden. De rechtbank heeft het onderzoek ter zitting geschorst om verweerder in de gelegenheid te stellen een standpunt in te nemen over de aangevoerde bezwaargronden betreffende de afwijzingsgronden ‘doel en omstandigheden van het verblijf’ en ‘redelijke twijfel om het grondgebied te verlaten’. Verweerder heeft op 23 juli 2021 een nader standpunt ingebracht. Eisers hebben niet gereageerd op het standpunt van verweerder.

De rechtbank heeft partijen telefonisch geïnformeerd over haar voornemen om de zaak zonder (nadere) zitting af te doen. Eisers hebben op 23 augustus 2021 toestemming gegeven om het onderzoek te sluiten zonder nadere zitting. Verweerder heeft op 24 augustus 2021 toestemming gegeven om het onderzoek te sluiten zonder nadere zitting. Op

24 augustus 2021 heeft de rechtbank het onderzoek gesloten.

Overwegingen

1. Eisers hebben op 2 maart 2020 een visum voor kort verblijf aangevraagd om

dhr. [referent] en mevr. [referente] (referenten) te bezoeken. Eiseres is een zus van referente.

2. Verweerder heeft de aanvraag getoetst aan en afwezen op grond van artikel 32, eerste lid, onder a, aanhef onder ii, en onder b, van de Visumcode. Volgens verweerder hebben eisers het doel en de omstandigheden van het voorgenomen verblijf onvoldoende aangetoond. Verder bestaat er redelijke twijfel over het voornemen van eisers om het grondgebied van de lidstaten te verlaten vóór het verstrijken van de geldigheid van het aangevraagde visum, omdat niet is gebleken van sociale en economische binding met Iran.

3. In het bestreden besluit heeft verweerder het bezwaar van eisers ongegrond verklaard. Verweerder heeft de aanvraag op afgewezen op de in rechtsoverweging 2 genoemde gronden. Tevens heeft verweerder de aanvraag afgewezen op grond van artikel 32, eerste lid, onder a, aanhef en onder vi, van de Visumcode. Volgens verweerder worden eisers namelijk beschouwd als een bedreiging voor de volksgezondheid. In verband met de COVID-19-pandemie gelden er tijdelijke beperkingen ten aanzien van niet-essentiële reizen naar de Europese Unie ter bescherming van de volksgezondheid.

4. Eisers voeren aan dat het bestreden besluit is gebaseerd op een andere juridische grondslag, zodat het besluit niet meer te beschouwen is als het resultaat van de heroverweging van het primaire besluit.

5. De rechtbank overweegt dat uit vaste rechtspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (ABRvS) blijkt dat er op grond van artikel 7:11, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) een volledige heroverweging plaatsvindt in bezwaar. Dat betekent dat verweerder nieuwe relevante feiten en omstandigheden bij zijn beoordeling moet betrekken en argumenten kan hanteren die niet eerder in de procedure zijn ingeroepen. Verweerder heeft een andere weigeringsgrond gehanteerd. Deze wijziging is te beschouwen als het resultaat van de heroverweging van het primaire besluit. Verweerder heeft namelijk de coronapandemie en daarbij horende reisbeperkingen als nieuwe relevante omstandigheid in zijn beoordeling meegenomen. De verwijzingen van eisers naar de uitspraak van de ABRvS van 10 september 2003 en de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep van 28 maart 2006 gaan niet op. In die zaken was namelijk geen sprake van een heroverweging van het primaire besluit, maar van een nieuw besluit op een andere grondslag. De beroepsgrond faalt.

6. Eisers voeren verder aan dat het bestreden besluit in strijd is met het evenredigheidsbeginsel. Verweerder had kunnen wachten met het nemen van een beslissing totdat de tijdelijke beperkingen waren opgeheven. Nu worden eisers onevenredig geraakt, omdat de afwijzingsgronden in het primaire besluit in rechte vast zijn komen te staan. Eventuele vervolgaanvragen kunnen mogelijk op dezelfde gronden worden afgewezen.

7. De rechtbank is van oordeel dat het bestreden besluit niet in strijd is met het evenredigheidsbeginsel. Een visumaanvraag wordt in het licht van de op dat moment bekende feiten en omstandigheden getoetst. Ten tijde van het bestreden besluit was er geen zicht op beëindiging van de genoemde reisbeperkingen. Die omstandigheid mocht verweerder betrekken bij zijn besluit. Verweerder heeft geen aanleiding hoeven zien om het besluit aan te houden. Dat verweerder had kunnen wachten met het nemen van een beslissing, betekent niet dat het bestreden besluit onrechtmatig is. De beroepsgrond faalt.

8. Eisers voeren ook aan dat het bestreden besluit in strijd is met het fair play beginsel. Eisers vermoeden dat verweerder de reisbeperkingen, ingevoerd op 19 maart 2020, heeft gebruikt om hun bezwaarschrift ongegrond te verklaren. Verweerder had namelijk kunnen wachten met het nemen van een beslissing.

9. De rechtbank is van oordeel dat het bestreden besluit niet in strijd is met het fair play beginsel. Eisers hebben hun vermoeden dat verweerder bewust het besluit op bezwaar heeft genomen omdat de reisbeperkingen golden niet onderbouwd. Dat verweerder had kunnen wachten met het nemen van het bestreden besluit betekent niet dat dat het bestreden besluit onrechtmatig is. De verwijzing naar de uitspraak van de rechtbank Roermond van

23 april 2010 gaat dan ook niet op. In die zaak is namelijk sprake van andere omstandigheden dan in de onderhavige zaak. De beroepsgrond faalt.

10. Eisers beroepen zich verder op het gelijkheidsbeginsel. Zij verwijzen naar de situatie die is ontstaan naar aanleiding van de uitspraak van deze rechtbank en zittingsplaats van

1 april 2020. In deze zaak heeft verweerder gewacht met het nemen van een nieuw besluit op bezwaar totdat de maatregelen rondom het coronavirus zijn opgeheven. Verder verwijzen eisers naar uitspraken van deze rechtbank, zittingsplaats Zwolle, van 21 december 2020 en

23 december 2020. Ook wijzen eisers op het vervolg op een uitspraak van 24 december 2020 van deze rechtbank, zittingsplaats Haarlem. Daarbij heeft verweerder, na vernietiging van de beslissing op bezwaar, niet alsnog het bezwaar ongegrond verklaard met toepassing van de afwijzingsgrond die ziet op het gevaar voor de volksgezondheid.

11. Verweerder heeft zich naar het oordeel van de rechtbank terecht op het standpunt gesteld dat de zaak van eisers niet gelijk is aan de in 10. genoemde uitspraak van 1 april 2020. In die zaak heeft verweerder na de gegrondverklaring van het beroep de opdracht gekregen om een nieuw besluit te nemen. Verweerder is toen tot de conclusie gekomen dat de oorspronkelijke afwijzingsgronden geen stand konden houden en dat het visum alsnog moest worden verleend. Tegen die specifieke achtergrond heeft verweerder toen aanvankelijk gewacht met het nemen van een nieuw besluit op bezwaar, omdat inmiddels de reisbeperkingen waren ingesteld. Van een dergelijke specifieke omstandigheid is in de zaak van eisers geen sprake. In zoverre gaat het beroep op het gelijkheidsbeginsel dan ook niet op.

12. Overigens heeft verweerder naar aanleiding van de uitspraak van 1 april 2020 op

16 oktober 2020 alsnog een besluit genomen. Daarbij heeft hij het bezwaar ongegrond verklaard op grond van de reisbeperkingen. Anders dan de zittingsplaats Zwolle verondersteld heeft, is de zittingsplaats Utrecht niet gebleken dat verweerder daarbij het bezwaarschrift inhoudelijk heeft beoordeeld. Hoe dan ook volgt de zittingsplaats Utrecht de onder 10. genoemde uitspraken van de zittingsplaats Zwolle niet. In deze uitspraken is de zittingsplaats Zwolle voorbijgegaan aan de specifieke omstandigheden waaronder verweerder aanvankelijk heeft gewacht met het nemen van een nieuwe beslissing op bezwaar naar aanleiding van de genoemde uitspraak van 1 april 2020. De zittingsplaats Utrecht hecht wél belang aan die specifieke omstandigheden, zoals is overwogen onder 11. Ook in zoverre faalt het beroep op het gelijkheidsbeginsel.

13. De rechtbank gaat niet in op hetgeen eisers hebben gesteld over wat verweerder heeft gedaan naar aanleiding van de onder 10. genoemde uitspraak van 24 december 2020 van de zittingsplaats Haarlem. Eisers hebben dienaangaande geen stukken ingebracht. Al hierom is hun stelling onvoldoende onderbouwd.

14. Tot slot voeren eisers aan dat verweerder hen ten onrechte niet hebben gehoord in de bezwaarprocedure. Volgens eisers was het niet op voorhand duidelijk dat zij niet tot een uitzonderingscategorie behoorden.

15. De rechtbank overweegt dat eisers niet behoren tot de uitzonderingscategorieën van reizigers met een essentiële functie of reizigers aan wiens aanwezigheid een wezenlijk belang wordt gehecht en om die reden wel toegang tot het grondgebied krijgen. Dit was voor verweerder duidelijk op het moment waarop het bestreden besluit werd genomen. Uit de aanvraag van 2 maart 2020 blijkt dat eisers de bevalling van referente wilden bijwonen. Eiser hebben in het bezwaarschrift van 5 juni 2020 aangegeven het inmiddels geboren kind te willen bezoeken en kennis willen maken met de woonomgeving van referente. Op voorhand was dus duidelijk dat eisers niet onder een uitzonderingscategorie vallen. Een hoorzitting zou niet tot een ander besluit hebben kunnen leiden. Verweerder heeft daarom met toepassing van artikel 7:3, aanhef en onder b, van de Awb van het horen kunnen afzien. De beroepsgrond faalt.

16. De rechtbank stelt vast dat de in artikel 32, eerste lid, van de Visumcode genoemde redenen ieder afzonderlijk voldoende zijn om een visum te weigeren. De door verweerder toegepaste afwijzingsgrond draagt de beslissing tot afwijzing van de aanvraag zelfstandig, waardoor de andere door verweerder toegepaste afwijzingsgronden en de daartegen gerichte beroepsgronden niet meer besproken hoeven te worden.

17. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eisers geen gelijk krijgen.

18. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. R.J.A. Schaaf, rechter, in aanwezigheid van mr. L.L. Hol, griffier. De uitspraak is uitgesproken en bekendgemaakt op 31 augustus 2021 en zal openbaar worden gemaakt door publicatie op rechtspraak.nl.

griffier rechter

Afschrift verzonden aan partijen op:

Rechtsmiddel

Op grond van artikel 84, onder b, van de Vw staat tegen deze uitspraak geen hoger beroep open.

Verordening (EG) Nr. 810/2009 van het Europees Parlement en de Raad van 13 juli 2009 tot vaststelling van een gemeenschappelijke visumcode. Zie bijvoorbeeld de uitspraak van 13 september 2017, ECLI:NL:RVS:2017:2483. Idem. ECLI:NL:RVS:2003:AJ3369. ECLI:NL:CRVB:2006:AV7791. Zie bijvoorbeeld de uitspraak van deze rechtbank, zittingsplaats Haarlem van 2 april 2021 (ECLI:NL:RBNHO:2021:3739). Uitspraak van rechtbank Roermond van 23 april 2010 (ECLI:NL:RBROE:2010:BM2835). ECLI:NL:RBMNE:2020:1821. ECLI:NL:RBOVE:2020:4458. ECLI:NL:RBOVE:2020:4486 en ECLI:NL:RBOVE:2020:4487. Zaaknummer AWB 20/2749 (niet gepubliceerd).