Vreemdelingenrecht
Nigeria, de Black Axe, beroep ongegrond.
Rechtbank Den Haag, 17 februari 2022
ECLI:NL:RBDHA:2022:1397 · Rechtbank Den Haag · 17 februari 2022
Zaakgegevens
Op 17 februari 2022 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 17 februari 2022
- Datum publicatie
- 23 februari 2022
- Zaaknummer
- NL21.17772
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2022:1397
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Nigeria, de Black Axe, beroep ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: NL21.17772
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[naam], eiser
v-nummer: [V-nummer]
(gemachtigde: mr. T. Volckmann),
en
de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder
(gemachtigde: mr. F.F.M. van de Kamp).
Procesverloop
Bij besluit van 10 november 2021 (het bestreden besluit) heeft verweerder de asielaanvraag van eiser in de algemene procedure afgewezen als ongegrond.
Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.
De rechtbank heeft het beroep op 3 februari 2022 op zitting behandeld. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen K. Mensah. Verweerder heeft zich via een beeldverbinding laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Overwegingen
1. Eiser stelt te zijn geboren op [geboortedatum] en de Nigeriaanse nationaliteit te bezitten. Eiser heeft op 7 november 2020 asiel aangevraagd in Nederland.
2. Eiser heeft aan zijn asielaanvraag ten grondslag gelegd dat hij zich in 2005 onder dwang heeft aangesloten bij een sekte (‘cult’) genaamd ‘Black Axe Genootschap’ (hierna: de Black Axe). Eiser heeft vanaf 2008 geleidelijk afstand genomen van het genootschap. Omdat eiser geen betrokkenheid meer toonde en werd benaderd door rivaliserende groepen, hebben zes leden van het genootschap eiser op enig moment thuis opgezocht. Eiser is tijdens deze aanval ontsnapt maar zijn moeder is wel bij de aanval omgekomen. In 2016 is eiser Nigeria ontvlucht. Eiser vreest bij terugkeer gedood te worden door leden van de Black Axe. Hij vreest daarnaast voor de Nigeriaanse autoriteiten vanwege zijn eerdere betrokkenheid bij deze groepering.
3. Bij het bestreden besluit heeft verweerder de aanvraag afgewezen als ongegrond op grond van artikel 31, eerste lid van de Vw. Verweerder heeft de identiteit, nationaliteit en herkomst van eiser geloofwaardig geacht. Verweerder heeft het lidmaatschap van eiser van de Black Axe niet geloofwaardig geacht omdat eiser hierover, tegenstrijdig, vaag en summier heeft verklaard.
4. Eiser heeft hiertegen aangevoerd dat zijn relaas in overeenstemming is met de verschillende rapporten die hij over de Black Axe in Nigeria heeft overgelegd. Verweerder heeft deze externe geloofwaardigheidsindicator ten onrechte niet bij de geloofwaardigheidsbeoordeling betrokken. Daarnaast werpt verweerder ten onrechte aan eiser tegen dat hij niet weet wanneer het inwijdingsritueel heeft plaatsgevonden. Eiser was bij dat ritueel geblinddoekt en er zijn hem substanties toegediend waarvan hij nog enkele dagen ziek is geweest. Het is gebruikelijk dat aspirant-leden van groeperingen als de Black Axe gedrogeerd worden. Eiser heeft niet tegenstrijdig verklaard over de gevolgen van zijn weigering om niet langer deel te nemen aan de activiteiten van het genootschap. Eiser heeft in dat verband immers gesproken over verschillende incidenten.
De rechtbank oordeelt als volgt.
5. Eiser verzoekt om wat hij in de zienswijze heeft aangevoerd als herhaald en ingelast in de gronden van beroep te beschouwen. Verweerder is in het bestreden besluit gemotiveerd ingegaan op wat eiser in de zienwijze heeft aangevoerd. Nu eiser deze grond in beroep niet nader heeft onderbouwd en evenmin heeft aangegeven waarom de motivering van het bestreden besluit op deze punten onjuist is, kan de enkele verwijzing daarnaar niet leiden tot het daarmee door eiser beoogde resultaat.
6. Verweerder heeft terecht overwogen dat het in de eerste plaats aan eiser is om zijn asielrelaas aannemelijk te maken. De door eiser overgelegde rapporten hebben geen betrekking op eiser zelf. De omstandigheid dat het relaas van eiser past bij algemene informatie over de situatie in Nigeria, ontslaat hem niet van de verplichting om consistent, gedetailleerd en geloofwaardig te verklaren. De beroepsgrond dat verweerder de door eiser overgelegde rapporten onvoldoende in de beoordeling van de geloofwaardigheid van het asielrelaas heeft betrokken, slaagt daarom niet.
7. Verweerder heeft verder niet ten onrechte aan eiser tegengeworpen dat hij weinig gedetailleerd kan verklaren over zijn toetreding tot de Black Axe en het daaropvolgende inwijdingsritueel. Zo weet eiser niet precies wanneer hij tot het genootschap is toegetreden. Dat eiser zelfs niet bij benadering kan aangeven wanneer hij lid is geworden, doet afbreuk aan de geloofwaardigheid van zijn asielrelaas. Ook kan eiser niet vertellen waar en wanneer het inwijdingsritueel plaatsvond. Ook als moet worden aangenomen dat eiser tijdens zijn inwijding is gedrogeerd, mag van hem verwacht worden dat hij hierover meer kan vertellen, met name nu eiser het ritueel - naar hij stelt - als zeer ingrijpend heeft ervaren. De stelling van eiser dat hij als gevolg van de behandeling tijdens het ritueel geheugenproblemen ondervindt, is niet onderbouwd. De rechtbank neemt hierbij verder in aanmerking dat uit het advies van MediFirst van 23 april 2021 blijkt dat er geen beperkingen zijn die een gehoor met eiser zullen belemmeren.
8. Verweerder heeft zich voorts terecht op het standpunt gesteld dat eiser tegenstrijdig heeft verklaard over het verlaten van de Black Axe in 2008 en de gevolgen daarvan. Enerzijds heeft hij verklaard dat de leden van de Black Axe hem vriendelijk benaderden om deel te nemen aan de bijeenkomsten, terwijl hij anderzijds heeft verklaard dat hij zwaar werd mishandeld wanneer hij dat weigerde. De uitleg van eiser dat hij daarbij doelt op verschillende incidenten volgt de rechtbank niet. De verklaringen van eiser rijmen op dit punt immers niet met zijn verklaring dat hij een bevel van de Black Axe niet kon weigeren of negeren, wat vervolgens weer niet rijmt met zijn verklaring dat hij, ondanks het bevel daartoe, niet heeft deelgenomen aan gevechten en dat niemand van het genootschap dit controleerde.
9. Verweerder heeft verder aan eiser tegengeworpen dat van iemand die stelt dat hij tien jaar lid is geweest van de Black Axe verwacht mag worden dat hij meer over deze beweging kan vertellen. Ook werpt verweerder tegen dat eisers verklaring dat het genootschap in heel Nigeria actief is niet rijmt met de informatie die eiser zelf heeft ingebracht en waaruit blijkt dat de Black Axe in slechts acht staten actief is. Verweerder overweegt verder dat eiser tegenstrijdig heeft verklaard over de reden van het bezoek van de Black Axe bij eiser thuis. Ook heeft eiser met zijn verklaringen niet aannemelijk gemaakt hoe hij uit de handen van zes mannen heeft weten te ontsnappen. Bovendien is het volgens verweerder niet aannemelijk dat eiser zijn moeder gewond heeft achtergelaten en na het incident niet is teruggekeerd of heeft geïnformeerd naar zijn moeder. Eiser kan voorts weinig vertellen over de arrestaties door de politie vanwege zijn betrokkenheid bij het genootschap. Ook kan eiser niet uitleggen waarom hij geen documenten van de gestelde arrestaties kan overleggen. Dat zijn moeder de politie omkocht en dat corruptie in Nigeria wijdverspreid is, onderbouwt de individuele situatie van eiser niet, aldus verweerder.
10. De rechtbank stelt vast dat deze tegenwerpingen betrekking hebben op de kern van het vluchtverhaal dat eiser naar voren heeft gebracht. Nu eiser deze tegenwerpingen noch in de zienswijze op het voornemen, noch in beroep heeft betwist, heeft verweerder zich niet ten onrechte op het standpunt gesteld dat de verklaringen van eiser over zijn lidmaatschap van de Black Axe en de problemen die hij als gevolg daarvan heeft ondervonden, niet geloofwaardig zijn. Eiser heeft evenmin aannemelijk gemaakt dat hij om die reden moet vrezen voor de Nigeriaanse autoriteiten.
11. De aanvraag is terecht afgewezen als ongegrond. Het beroep is ongegrond.
12. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. W. Anker, rechter, in aanwezigheid van mr.S.D.C.J. Verheezen, griffier en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
De uitspraak is bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.