Vreemdelingenrecht
Bewaring, vervolgberoep, geen zitting, zicht op uitzetting naar Marokko en Algerije ontbreekt niet…
Rechtbank Den Haag, 12 september 2023
ECLI:NL:RBDHA:2023:13760 · Rechtbank Den Haag · 12 september 2023
Zaakgegevens
Op 12 september 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Arnhem
- Datum uitspraak
- 12 september 2023
- Datum publicatie
- 13 september 2023
- Zaaknummer
- NL23.25143
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2023:13760
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Bewaring, vervolgberoep, geen zitting, zicht op uitzetting naar Marokko en Algerije ontbreekt niet, meewerkplicht, ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Arnhem
Bestuursrecht
zaaknummer: NL23.25143
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 12 september 2023 in de zaak tussen
[eiser] , v-nummer: [nummer] , eiser
(gemachtigde: mr. P.L.E.M. Krauth),
en
de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid
Inleiding
1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen het voortduren van de aan hem opgelegde maatregel van bewaring op grond van artikel 59, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw 2000) en het verzoek om schadevergoeding. Deze maatregel is opgelegd op 12 april 2023.
2. De rechtbank stelt voorop dat zij deze maatregel van bewaring al eerder heeft getoetst. Op het eerste beroep is beslist bij uitspraak van 28 april 2023. Op het eerste vervolgberoep is beslist bij uitspraak van 16 juni 2023. Op het tweede vervolgberoep is beslist bij uitspraak van 24 juli 2023.
3. De staatssecretaris heeft een voortgangsrapportage overgelegd. Eiser heeft hierop gereageerd.
4. De rechtbank heeft bepaald dat het onderzoek ter zitting verder achterwege blijft en het onderzoek gesloten op 6 september 2023.
Beoordeling door de rechtbank
5. De rechtbank beoordeelt of het voortduren van de maatregel van bewaring rechtmatig is. Zij doet dat onder meer aan de hand van de beroepsgronden van eiser.
6. Het beroep is ongegrond. Het voortduren van de maatregel van bewaring is niet onrechtmatig. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Toetsingskader
7. Als de rechtbank van oordeel is dat de toepassing van tenuitvoerlegging van de maatregel van bewaring in strijd is met de Vw 2000 of bij de afweging van alle daarbij betrokken belangen in redelijkheid niet gerechtvaardigd is, dan verklaart zij het beroep gegrond en beveelt zij de opheffing van de maatregel of een wijziging van de wijze van tenuitvoerlegging daarvan.
Uit de uitspraak van 24 juli 2023 volgt dat de maatregel van bewaring tot het moment van het sluiten van het onderzoek dat aan die uitspraak ten grondslag ligt, rechtmatig was. Daarom beoordeelt de rechtbank nu alleen of de maatregel van bewaring sinds het moment van het sluiten van dat onderzoek (op 18 juli 2023) rechtmatig was.
Ontbreekt het zicht op uitzetting?
8. Eiser voert aan dat er geen zicht op uitzetting is, omdat uit de voortgangsrapportage geen reactie blijkt van de Algerijnse of Marokkaanse autoriteiten.
Deze beroepsgrond slaagt niet. De rechtbank stelt voorop dat zij in haar eerdere uitspraak van 28 april 2023 heeft geoordeeld dat de bewaring is opgelegd met het oog op uitzetting naar Marokko, en dat in haar uitspraak van 16 juni 2023 is vastgesteld dat de laissez-passer aanvraag naar Marokko is verzonden op 1 maart 2023. Uit het voortgangsrapport volgt dat sinds het sluiten van het onderzoek in de laatste beroepszaak van eiser het volgende is gebeurd. Op 18 juli 2023 is de door eiser overgelegde kopie van zijn gestelde Algerijnse identiteitskaart (carte national) vertaald en heeft de staatssecretaris aanleiding gezien om een lp-traject voor Algerije op te starten, naast het huidige lp-traject van Marokko. Uit het voortgangsrapport blijkt dat op 19 juli 2023 de landverantwoordelijke van Marokko heeft verklaard dat de lp-aanvraag voor Marokko door kan lopen totdat er of een antwoord binnenkomt van de Marokkaanse autoriteiten of een eventuele nationaliteitsvaststelling van Algerije. Verder blijkt uit de voortgangsrapportage dat op
15 augustus 2023 de staatssecretaris op 5 juli 2023 aandacht heeft gevraagd voor eiser zijn zaak. Aanvullend hierop is op 12 juli 2023 eveneens aandacht gevraagd voor eiser zijn zaak. Uit de voortgangsrapportage blijkt verder dat op 23 augustus 2023 er telefonisch is gerappelleerd in alle lopende lp-aanvragen bij het Marokkaanse consulaat in Amsterdam. Eisers zaak valt hier ook onder. Wat eiser heeft aangevoerd leidt niet tot de conclusie dat het zicht op uitzetting binnen een redelijke termijn ontbreekt. De enkele omstandigheid dat op dit moment nog geen lp voor hem is verstrekt door zowel Algerije als Marokko, is daarvoor onvoldoende. Daarbij betrekt de rechtbank dat de Algerijnse of de Marokkaanse autoriteiten niet hebben aangegeven dat zij geen lp voor eiser zullen afgeven. Het is de rechtbank ook niet gebleken dat zicht op uitzetting naar deze landen in het algemeen ontbreekt. Verder blijkt uit het voortgangsrapport dat eiser op 26 april 2023 op de vraag of hij zijn Algerijnse nationaliteit kan aantonen, heeft verklaard dat zijn documenten in beheer zijn bij zijn advocaat. Pas op 12 juli 2023 heeft hij volgens het voortgangsrapport een kopie van een document overgelegd, waarvan hij stelt dat het een Algerijnse identiteitskaart is. De vertraging die daardoor bij de indiening van de lp-aanvraag is ontstaan valt de staatssecretaris niet te verwijten. De rechtbank wijst eiser er op dat van hem een actieve meewerkende houding wordt verwacht bij het mogelijk maken van zijn uitzetting.
Beslissing
De rechtbank:
- verklaart het beroep ongegrond;
- wijst het verzoek om schadevergoeding af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. G.W.B. Heijmans, rechter, in aanwezigheid van
mr.S.M. Hampsink, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak staat geen rechtsmiddel open.