Vreemdelingenrecht
Verzet en beroep. Niet tijdig beslissen. Proceskosten.
Rechtbank Den Haag, 4 juli 2024
ECLI:NL:RBDHA:2024:10320 · Rechtbank Den Haag · 4 juli 2024
Zaakgegevens
Op 4 juli 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 4 juli 2024
- Datum publicatie
- 4 juli 2024
- Zaaknummer
- NL 20 12307
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2024:10320
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Verzet en beroep. Niet tijdig beslissen. Proceskosten.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: NL20.12307 V
uitspraak van de enkelvoudige kamer op het verzet van
[opposant], opposant
V-nummer: [V-nummer]
(gemachtigde: mr. A.A. Agayev),
en uitspraak in de beroepszaak tussen
opposant, tevens eiser
(gemachtigde: mr. A.A. Agayev),
en
de minister van Asiel en Migratie, daaronder mede begrepen haar rechtsvoorgangers, verweerder.
Inleiding
In de uitspraak van 9 oktober 2020 (zaaknummer NL20.12307, niet gepubliceerd) heeft deze rechtbank en zittingsplaats het beroep van opposant tegen het niet tijdig nemen van een besluit op zijn asielaanvraag kennelijk gegrond verklaard.
Opposant heeft verzet gedaan tegen deze uitspraak.
In het besluit van 16 mei 2024 heeft verweerder de asielaanvraag van opposant ingewilligd.
De rechtbank heeft het voornemen geuit om buiten zitting uitspraak te doen op het verzet en voor zover nodig tevens op het beroep. Partijen hebben hierop niet binnen de gestelde termijn gereageerd. De rechtbank doet uitspraak buiten zitting op grond van artikel 8:55, vierde en tiende lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb).
Beoordeling door de rechtbank
1. In verzet wordt beoordeeld of de rechtbank terecht buiten zitting uitspraak heeft gedaan met toepassing van artikel 8:54, eerste lid, van de Awb. Dit is mogelijk als de uitkomst buiten redelijke twijfel staat.
2. Opposant betwist niet dat zijn beroep tegen het niet tijdig nemen van een besluit kennelijk gegrond was. Wel voert hij aan dat de rechtbank er daarbij ten onrechte van uit is gegaan dat verweerder sinds 16 maart 2020 vanwege overmacht door de coronapandemie niet in staat was om te beslissen. Dit is terecht aangevoerd. Uit de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (Afdeling) van 16 december 2020, ECLI:NL:RVS:2020:2949, volgt namelijk dat slechts in de periode van 16 maart 2020 tot 16 mei 2020 sprake was van overmacht. Het verzet is in zoverre gegrond.
3. Verder voert opposant aan dat de rechtbank de hoogte van de rechterlijke dwangsommen te laag heeft vastgesteld. De bestuursrechter is echter niet bevoegd om hier een oordeel over te geven. Dit volgt uit de uitspraak van de Afdeling van 29 april 2020, ECLI:NL:RVS:2020:1152.
4. Omdat het verzet slaagt, moet er opnieuw worden geoordeeld over het beroep. De rechtbank stelt in dat kader vast dat de asielaanvraag van opposant inmiddels is ingewilligd. Opposant kan dan ook niet meer in een gunstigere positie geraken met een beroep tegen het niet tijdig nemen van een besluit. Het beroep is daarom niet-ontvankelijk.
5. In de gegrondverklaring van het verzet en in de overschrijding van de beslistermijn ziet de rechtbank aanleiding om verweerder te veroordelen in de door opposant gemaakte proceskosten in verzet en in beroep. Deze kosten worden op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor een door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vastgesteld op € 656,25 bestaande uit een half punt voor het indienen van het verzetschrift en een punt voor het indienen van het beroepschrift met een waarde per punt van € 875 en vermenigvuldigd met wegingsfactor 0,5 (licht). De rechtbank is van oordeel dat de wegingsfactor ‘licht’ van toepassing is omdat het geschil enkel betrekking heeft op niet tijdig beslissen.
Beslissing
De rechtbank:
? verklaart het verzet gegrond;
? verklaart het beroep niet-ontvankelijk;
? veroordeelt verweerder tot betaling van € 656,25 (zeshonderdzesenvijftig euro en vijfentwintig cent) aan proceskosten aan opposant.
Deze uitspraak is gedaan op 4 juli 2024 door mr. B.F.Th. de Roos, rechter, in aanwezigheid van mr. A.S. Hamans, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
Deze uitspraak is bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Tegen deze uitspraak staat voor zover daarbij is beslist op het verzet geen hoger beroep of verzet open. Een partij die het niet eens is met deze uitspraak voor zover daarbij is beslist op het beroep, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.