Vreemdelingenrecht

Vervolgberoep, bewaring, gewijzigde identiteitsgegevens, Laissez-passer, Congo, ambtshalve toetsing, beroep…

Rechtbank Den Haag, 24 december 2024

Zaakgegevens

Op 24 december 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
24 december 2024
Datum publicatie
24 december 2024
Zaaknummer
NL24.50329
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2024:22059
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Vervolgberoep, bewaring, gewijzigde identiteitsgegevens, Laissez-passer, Congo, ambtshalve toetsing, beroep ongegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL24.50329


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser], eiser

V-nummer: [V-nummer]

(gemachtigde: mr. F.W. Verweij),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder

(gemachtigde: mr. R. Hopman).

Procesverloop

Verweerder heeft op 31 juli 2024 aan eiser de maatregel van bewaring op grond van artikel 59, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) opgelegd. Deze maatregel duurt nog voort.

Eiser heeft tegen het voortduren van de maatregel van bewaring beroep ingesteld. Daarbij heeft hij verzocht om schadevergoeding.

Verweerder heeft een voortgangsrapportage overgelegd. Eiser heeft hierop gereageerd. Verweerder heeft een verweerschrift ingediend.

De rechtbank heeft bepaald dat een onderzoek ter zitting achterwege blijft en heeft het onderzoek op 24 december 2024 gesloten.

Overwegingen

1. Eiser stelt [naam 1] te heten, de Congolese nationaliteit te hebben en te zijn geboren op [datum 1] 1989.

2. Indien de rechtbank van oordeel is dat de toepassing of tenuitvoerlegging van de maatregel van bewaring in strijd is met de Vw dan wel bij afweging van alle daarbij betrokken belangen in redelijkheid niet gerechtvaardigd is, verklaart zij op grond van artikel 96, derde lid, van de Vw het beroep gegrond en beveelt zij de opheffing van de maatregel of een wijziging van de wijze van tenuitvoerlegging daarvan.

3. De rechtbank stelt voorop dat zij deze maatregel van bewaring al eerder heeft getoetst. Uit de uitspraken van deze rechtbank en zittingsplaats van 19 augustus 2024, 16 september 2024 en 11 november 2024 volgt dat de maatregel van bewaring tot het moment van het sluiten van het onderzoek dat aan die uitspraak ten grondslag ligt, rechtmatig was. Daarom is bij de beoordeling van de rechtmatigheid van het voortduren van de maatregel van bewaring slechts de periode van belang sinds het moment van het sluiten van het onderzoek in het laatste vervolgberoep. Dat is 1 november 2024.

4. Eiser stelt dat het onduidelijk is op basis waarvan zijn naam en geboortedatum zijn gewijzigd naar [naam 2], geboren op [datum 2] 1981. Hij is namelijk niet in persoon gepresenteerd bij de Congolese autoriteiten. Het dossier biedt geen inzicht in de totstandkoming van de LP-toezegging die is gedaan door de Congolese autoriteiten. Verweerder had, gelet op de onduidelijkheden over eisers persoonsgegevens, de vluchtaanvraag voor eisers uitzetting op 7 januari 2025 niet kunnen accepteren.

5. In zijn verweerschrift heeft verweerder meegedeeld dat eiser in 2021 een asielaanvraag in Nederland heeft ingediend. Bij deze asielaanvraag heeft eiser documenten ingediend waaruit volgt dat hij [naam 2] heet, de Congolese nationaliteit heeft en is geboren op [datum 2] 1981. De door eiser overgelegde geboorteakte is door Bureau Documenten echt bevonden. Bij de verzending van de LP-aanvraag naar de Congolese autoriteiten, is de door eiser overgelegde geboorteakte ook verzonden. Op 6 december 2024 hebben de Congolese autoriteiten kenbaar gemaakt een LP te zullen verstrekken op basis van de door eiser zelf verstrekte gegevens ten tijde van zijn in 2021 ingediende asielaanvraag.

De rechtbank oordeelt als volgt.

6. Er bestaat geen aanleiding voor de conclusie dat verweerder de vluchtaanzegging niet kon accepteren vanwege de gewijzigde persoonsgegevens van eiser. Verweerder heeft in zijn verweerschrift voldoende toegelicht dat de LP is verstrekt op basis van door eiser in het verleden verstrekte informatie en documenten. Met de vluchtaanzegging en uitzetting van eiser op 7 januari 2025 bestaat er daarnaast een concreet zicht op uitzetting naar Congo binnen een redelijke termijn. Eveneens heeft verweerder sinds 1 november 2024 voldoende voortvarend aan eisers uitzetting naar Congo gewerkt.

7. Ook overigens is er geen aanleiding voor het oordeel dat het voortduren van de maatregel van bewaring onrechtmatig is.

8. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen.

9. Verweerder hoeft geen proceskosten te vergoeden.

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep ongegrond;

- wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Deze uitspraak is gedaan op 24 december 2024 door mr. M.L. Weerkamp, rechter, in aanwezigheid van mr. R. de Mul, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

De uitspraak is bekendgemaakt op:

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak staat geen rechtsmiddel open.

Met de kenmerken: ECLI:NL:RBDHA:2024:13269, ECLI:NL:RBDHA:2024:14913 en ECLI:NL:RBDHA:2024:17924. Laissez-passer.