Vreemdelingenrecht
Asiel. Dublin Kroatië. Beroepen ongegrond.
Rechtbank Den Haag, 8 mei 2024
ECLI:NL:RBDHA:2024:7253 · Rechtbank Den Haag · 8 mei 2024
Zaakgegevens
Op 8 mei 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 8 mei 2024
- Datum publicatie
- 14 mei 2024
- Zaaknummer
- NL24.16248, NL24.16250 en NL24.16252
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2024:7253
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Asiel. Dublin Kroatië. Beroepen ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummers: NL24.16248, NL24.16250 en NL24.16252
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaken tussen
[naam eiser] , eiser 1, V-nummer: [V-nr.]
[naam eiseres] , eiseres, V-nummer: [V-nr.]
mede namens hun minderjarige kinderen [naam kind 1] en [naam kind 2]
[naam eiser 2] , eiser 2, V-nummer: [V-nr.]
hierna gezamenlijk te noemen: eisers
(gemachtigde: mr. F.J.M. Schonkeren),
en
de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder
(gemachtigde: mr. R.A. Mandersloot).
Inleiding
In drie besluiten van 12 april 2024 (de bestreden besluiten) heeft verweerder de asielaanvragen van eisers niet in behandeling genomen omdat Kroatië daarvoor verantwoordelijk is.
Eisers hebben beroep ingesteld tegen de bestreden besluiten.
De rechtbank heeft de beroepen op 2 mei 2024 op een zitting behandeld in Breda. Eisers zijn verschenen, bijgestaan door hun gemachtigde. Als tolk is verschenen G. Ahmed. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Beoordeling door de rechtbank
1. Eisers stellen te zijn geboren op respectievelijk [geboortedata] en de Syrische nationaliteit te hebben. Zij hebben op 18 december 2023 asiel aangevraagd in Nederland.
2. In de bestreden besluiten heeft verweerder de asielaanvragen van eisers niet in behandeling genomen. Uit het Eurodac-systeem is namelijk gebleken dat eisers eerder asiel hebben aangevraagd in Kroatië. De autoriteiten van Kroatië hebben het verzoek van verweerder om eisers terug te nemen geaccepteerd. Daarom is Kroatië volgens verweerder verantwoordelijk voor het behandelen van de asielaanvragen van eisers.
3. Eisers zijn het niet eens met de bestreden besluiten. Zij voeren aan dat de Kroatische autoriteiten niet hebben erkend dat zij hun asielaanvragen inhoudelijk moeten behandelen. Daarom is er volgens eisers een risico dat zij door Kroatië worden teruggestuurd naar Syrië, of naar Bosnië omdat zij daar eerder zijn geweest, terwijl het daar niet veilig is. Daarnaast voeren eisers aan dat er systematische tekortkomingen zijn in de Kroatische asielprocedure, omdat asielaanvragen van terugkerende asielzoekers worden behandeld als opvolgende asielaanvragen en daarom niet volledig worden beoordeeld. Eisers wijzen hierbij op het AIDA-rapport. Ten slotte voeren eisers aan dat zij gedurende hun eerdere verblijf in Kroatië onvriendelijk zijn behandeld, dat de kwaliteit van de opvangvoorzieningen erg slecht was en dat zij uit de opvang werden weggestuurd. Dit zijn volgens eisers bijzondere omstandigheden op grond waarvan verweerder hun asielaanvragen alsnog in behandeling moet nemen. Ook is terugkeer naar Kroatië volgens eisers niet in het belang van de minderjarige kinderen.
De rechtbank oordeelt als volgt.
4. De Kroatische autoriteiten hebben de terugname van eisers expliciet geaccepteerd onder verwijzing naar artikel 20, vijfde lid, van de Dublinverordening. Deze bepaling beschrijft de procedure voor gevallen waarin de eerdere asielaanvraag in de ontvangende lidstaat is ingetrokken (of als ingetrokken is beschouwd). Dit betekent niet dat er aanleiding bestaat om aan te nemen dat Kroatië eisers gaat terugsturen naar Syrië of Bosnië terwijl het daar voor hen niet veilig is. Hierbij is van belang dat volgens de recente rechtspraak ten aanzien van Kroatië kan worden uitgegaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel. Dit brengt mee dat ervan moet worden uitgegaan dat Kroatië eisers volgens de geldende internationale wet- en regelgeving zal behandelen.
5. Dit is pas anders als eisers aannemelijk maken dat er in Kroatië sprake is van systematische tekortkomingen in de asielprocedure. Hierin zijn eisers met de verwijzing naar het AIDA-rapport niet geslaagd. Dit rapport is namelijk al betrokken bij de hiervoor genoemde recente rechtspraak. Uit dit rapport volgt niet dat asielaanvragen van terugkerende asielzoekers stelselmatig niet inhoudelijk worden behandeld. Ook volgt uit dit rapport niet dat Kroatië stelselmatig terugkerende asielzoekers uitzet naar gebieden waar het niet veilig is.
6. Verweerder mag asielaanvragen in behandeling nemen terwijl hij daartoe niet verplicht is. Volgens het beleid van verweerder wordt van deze mogelijkheid terughoudend gebruik gemaakt, onder meer in gevallen waarin bijzondere individuele omstandigheden maken dat overdracht van onevenredige hardheid zou getuigen. Gelet hierop heeft verweerder geen aanleiding hoeven zien om van deze mogelijkheid gebruik te maken op basis van de verklaringen van eisers dat zij gedurende hun eerdere verblijf in Kroatië onvriendelijk zijn behandeld en dat de kwaliteit van de opvangvoorzieningen te wensen overliet. Hieruit blijkt namelijk geen onevenredige hardheid. In het bestreden besluit ten aanzien van eiseres heeft verweerder uitdrukkelijk ook aandacht besteed aan de minderjarige kinderen. Er is dan ook geen sprake van de situatie dat overdracht in strijd zou zijn met de belangen van het kind. Verweerder heeft in dit kader ter zitting kunnen wijzen op de vaste rechtspraak waaruit volgt dat de belangen van het kind voldoende zijn gewaarborgd als de Dublinverordening op een juiste manier wordt toegepast.
Conclusie en gevolgen
7. De beroepen zijn ongegrond. Dit betekent dat eisers geen gelijk krijgen. De bestreden besluiten blijven in stand. Eisers krijgen daarom geen vergoeding van hun proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart de beroepen ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. M.L. Weerkamp, rechter, in aanwezigheid van mr. A.S. Hamans, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
Deze uitspraak is bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 1 week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.