Vreemdelingenrecht
bewaring; vervolgberoep; zicht op uitzetting; Algerije; ABRvS; Afdeling; presentatie in persoon; eiser heeft…
Rechtbank Den Haag, 4 juni 2024
ECLI:NL:RBDHA:2024:9628 · Rechtbank Den Haag · 4 juni 2024
Zaakgegevens
Op 4 juni 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 4 juni 2024
- Datum publicatie
- 20 juni 2024
- Zaaknummer
- NL24.22066
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2024:9628
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
bewaring; vervolgberoep; zicht op uitzetting; Algerije; ABRvS; Afdeling; presentatie in persoon; eiser heeft geweigerd te verschijnen; desondanks aanvraag in onderzoek genomen; onderzoek loopt en de Algerijnse autroiteiten hebben niet kenbaar gemaakt geen lp te zullen afgeven; rechtsplicht
Uitspraak
uitspraak
[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL24.22066
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] , eiser V-nummer: [V-nummer]
(gemachtigde: mr. S. Ben Ahmed), en
de Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, (gemachtigde: L. Verhaegh).
Procesverloop
De staatssecretaris heeft op 8 maart 2024 aan eiser de maatregel van bewaring op grond van artikel 59, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) opgelegd.
Deze maatregel duurt nog voort.
Eiser heeft tegen het voortduren van de maatregel van bewaring beroep ingesteld. Daarbij heeft hij verzocht om schadevergoeding.
De staatssecretaris heeft een voortgangsrapportage overgelegd. Eiser heeft hierop gereageerd. Vervolgens heeft de staatssecretaris een verweerschrift ingediend.
De rechtbank heeft bepaald dat een onderzoek ter zitting achterwege blijft.
Overwegingen
1. Eiser stelt van Algerijnse nationaliteit te zijn en te zijn geboren op [geboortedatum] 2002.
2. De rechtbank stelt voorop dat zij deze maatregel van bewaring al eerder heeft getoetst. Uit de uitspraak van 22 maart 2024 (ECLI:NL:RBDHA:2024:6744) volgt dat de maatregel van bewaring tot het moment van het sluiten van het onderzoek dat aan die uitspraak ten grondslag ligt, rechtmatig was. Daarom is bij de beoordeling van de rechtmatigheid van het voortduren van de maatregel van bewaring slechts de periode van belang sinds het moment van het sluiten van dat onderzoek.
3. Eiser meent dat er geen concreet zich bestaat op uitzetting binnen een redelijke termijn en dat de staatssecretaris onvoldoende voortvarend handelt. Hij voert daartoe aan dat de Algerijnse autoriteiten, ondanks herhaalde verzoeken van de staatssecretaris, ten behoeve
van zijn verwijdering nog steeds geen laissez passer (lp) hebben afgegeven. Tevens heeft de staatssecretaris tot op heden ook nog geen vlucht geboekt naar Algerije. Eiser voert verder aan dat zijn identiteit en nationaliteit niet zijn vastgesteld. Dit maakt dat er een gerede kans bestaat dat de Algerijnse autoriteiten voor hem geen lp zullen afgeven. Eiser verwijst verder op enkele uitspraken van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (ABRvS), waarin de ABRvS heeft geoordeeld dat er geen zicht op uitzetting naar Algerije is. Volgens eiser heeft de ABRvS dat oordeel in haar uitspraak van 6 mei 2024 (ECLI:NL:RVS:2024:1892) bevestigd.
4. De rechtbank volgt eiser niet. In haar genoemde uitspraak van 6 mei 2024, rechtsoverweging 7 en 7.1, heeft de ABRvS geoordeeld dat het zicht op uitzetting naar Algerije in beginsel aanwezig is. In het geval van eiser blijkt uit de voortgangsgegevens dat op 16 mei 2024 een presentatie in persoon stond gepland bij de Algerijnse autoriteiten. Eiser heeft geweigerd om daar toen te verschijnen. Desondanks hebben de Algerijnse autoriteiten de lp-aanvraag in onderzoek genomen. Dit onderzoek loopt nog en de Algerijnse autoriteiten hebben in ieder geval niet kenbaar gemaakt dat niet tot lp-afgifte voor eiser zullen overgaan. Verder geldt dat op eiser de plicht rust om zijn actieve en volledige medewerking te verlenen aan het verkrijgen van concrete en verifieerbare gegevens, waaronder documenten, die nodig zijn om de beoogde uitzetting te bewerkstelligen. Niet gebleken is dat eiser hieraan in voldoende mate invulling heeft gegeven. Gelet al hierop, is naar het oordeel van de rechtbank het zicht op de uitzetting van eiser naar Algerije vooralsnog aanwezig.
5. De rechtbank moet ook ambtshalve toetsen of de maatregel van bewaring tot het moment van sluiten van het onderzoek op enig moment onrechtmatig was. Op grond van de stukken en wat op zitting is besproken, is de rechtbank van oordeel dat dit niet het geval is.
Conclusie
6. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank:
-
verklaart het beroep ongegrond;
-
wijst het verzoek om schadevergoeding af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. R.J.A. Schaaf, rechter, in aanwezigheid van
N. Dayerizadeh, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
04 juni 2024
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak staat geen rechtsmiddel open.