Vreemdelingenrecht
Rechtbank Den Haag · Eerste aanleg - enkelvoudig · Vreemdelingenrecht
Rechtbank Den Haag, 13 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:30203 · Rechtbank Den Haag · 13 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 13 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Amsterdam
- Datum uitspraak
- 13 oktober 2026
- Datum publicatie
- 13 oktober 2026
- Zaaknummer
- NL26.58020
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:30203
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Bewaring, grensdetentie
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Amsterdam
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.58020
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] ,
V-nummer: [V nummer] , eiser,
(gemachtigde: mr. M.S. Dunant Maurits),
en
de minister van Asiel en Migratie, de minister,
(gemachtigde: mr. K. Nunninga).
Procesverloop
Bij besluit van 29 september 2026 (het bestreden besluit) is aan eiser met toepassing van artikel 6, derde lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) een vrijheidsontnemende maatregel opgelegd.
De minister heeft de rechtbank op grond van artikel 94, eerste lid, van de Vw van het besluit tot oplegging van de vrijheidsontnemende maatregel in kennis gesteld. Deze kennisgeving wordt gelijkgesteld met een door eiser ingesteld beroep. Dit beroep moet ook worden aangemerkt als een verzoek om toekenning van schadevergoeding.
De rechtbank heeft het beroep op 6 oktober 2026 op zitting behandeld. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen M. Mardo. De minister heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Overwegingen
1. Op grond van artikel 5.5, tweede lid, van het Vreemdelingenbesluit 2000 (Vb) wordt een vrijheidsontnemende maatregel op grond van artikel 6, derde lid, van de Vw opgelegd in het kader van het grensbewakingsbelang. Deze wordt niet opgelegd of voortgezet indien sprake is van bijzondere individuele omstandigheden die vrijheidsontneming onevenredig bezwarend maken.
2. Deze rechtbank en zittingsplaats heeft in een andere zaak prejudiciële vragen gesteld aan het Hof van Justitie van de Europese Unie over – onder andere – de noodzaak van grensdetentie en toepassen van een lichter middel. In afwachting van de beantwoording van die prejudiciële vragen conformeert de rechtbank zich aan de uitspraak van 2 september 2026 van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (de Afdeling). In die uitspraak heeft de Afdeling geoordeeld dat de minister in het grensbewakingsbelang naar voldoende noodzaak mag zien om een vrijheidsontnemende maatregel overeenkomstig artikel 10, tweede lid, van de Opvangrichtlijn op te leggen. Die noodzaak hoeft volgens de Afdeling niet nader te worden gemotiveerd.
3. In dezelfde uitspraak van de Afdeling is verder overwogen dar de grensprocedure onder meer tot doel heeft verzoeken die waarschijnlijk niet-ontvankelijk of ongegrond zullen zijn, snel kunnen worden beoordeeld, zodat personen zonder verblijfsrecht snel kunnen terugkeren en dat die procedure niet of niet langer mag worden toegepast indien de beslissingsautoriteit van oordeel is dat de gronden om een verzoek als niet-ontvankelijk af te wijzen of de versnelde behandelingsprocedure toe te passen, niet of niet langer van toepassing zijn. De werkwijze van de minister dat hij de asielaanvraag van iedere vreemdeling die niet voldoet aan de toegangsvoorwaarden uit de Schengengrenscode in beginsel in de asielgrensprocedure behandelt en de grensdetentie opheft wanneer hij concludeert dat de aanvraag niet verder kan worden behandeld in de asielgrensprocedure, is daarmee in overeenstemming.
4. Omdat eiser aan de grens een asielaanvraag heeft ingediend en niet voldoet aan de toegangsvoorwaarden mocht de minister dan ook de grensprocedure toepassen en aan eiser een vrijheidsontnemende maatregel opleggen. Dat eiser beschikt over een authentiek paspoort leidt niet tot een ander oordeel.
5. De rechtbank overweegt verder dat het niet aan de bewaringsrechter is om te beoordelen of eisers asielzaak kansrijk moet worden geacht. Dit kan immers aan de orde worden gesteld in het kader van die procedure. Zoals de Afdeling eerder heeft overwogen staat het gesloten rechtsmiddelenstelsel van de Vw eraan in de weg dat de rechtbank bij de toetsing van de rechtmatigheid van de maatregel van bewaring ook de rechtmatigheid van een ander (voorgenomen) besluit kan toetsen.
6. Anders dan eiser is de rechtbank verder van oordeel dat voldoende duidelijk is op welk moment de zogenaamde ‘screening’ is geëindigd. Zoals ook door de minister gezegd op zitting volgt uit artikel 18, lid 5, van de Screeningsverordening dat de screening eindigt op het moment dat onderdanen van derde landen als bedoeld in artikel 5, leden 1 en 2, en artikel 7 van deze Verordening worden doorverwezen naar de passende procedure voor internationale bescherming, een procedure die in overeenstemming is met
Richtlijn 2008/115/EG of naar de bevoegde autoriteiten van een andere lidstaat in verband met te herplaatsen onderdanen van derde landen. In dit geval is de screening dan ook geëindigd op het moment dat de minister heeft besloten de grensprocedure toe te passen en aan eiser de vrijheidsontnemende maatregel op te leggen.
De rechtbank stelt vast dat uit het proces-verbaal van gehoor van 29 september 2026 blijkt dat eiser is gevraagd naar bijzondere of persoonlijke omstandigheden die ertoe kunnen leiden dat wordt afgezien van het behandelen van de asielaanvraag in het detentiecentrum.
Voor zover hier van belang is het volgende besproken:
“V: Lijdt u aan een ernstige ziekte of lichamelijk aandoening waarvoor u direct medische hulp nodig heeft en zo ja, welke en kunt u dit aannemelijk maken?
A: "Nee, ik ben compleet gezond."
V: Heeft u last van ander ziektes, lichamelijk aandoeningen of beperkingen waar u last van heeft en zo ja, welke zijn dat en kunt u dit aannemelijk maken:
A: "Nee, ik ben gezond."
V: Zijn er andere spoedeisende of omstandigheden die aanleiding geven om aan u alsnog toegang te verlenen tot Nederland en u de gelegenheid te stellen uw asielaanvraag in vrijheid te doorlopen?
A: "Nee".”
De verklaring van eiser bevat geen aanwijzingen dat sprake was van een situatie waarbij onmiddellijke medische zorg noodzakelijk was of dat eiser psychische problemen had. De minister kon zich daarom op het standpunt stellen dat er geen feiten en omstandigheden zijn aangevoerd die aanleiding zijn voor de conclusie dat de maatregel voor eiser onevenredig bezwarend is.
8. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank:
- verklaart het beroep ongegrond;
- wijst het verzoek om schadevergoeding af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. J.C.E. Krikke, rechter, in aanwezigheid van
M.R. van Kerkwijk, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.