Vreemdelingenrecht
Asiel, geloofwaardigheid, verklaringen geen samenhangend en aannemelijk geheel, problemen met Al-Shabaab…
Rechtbank Den Haag, 24 februari 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:8119 · Rechtbank Den Haag · 24 februari 2026
Zaakgegevens
Op 24 februari 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 24 februari 2026
- Datum publicatie
- 7 april 2026
- Zaaknummer
- NL25.23429
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:8119
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Asiel, geloofwaardigheid, verklaringen geen samenhangend en aannemelijk geheel, problemen met Al-Shabaab, vrouwenvoetbalteam, beroep ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht
Bestuursrecht
zaaknummer: NL25.23429
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] , V-nummer: [V-nummer] , eiser
(gemachtigde: mr. B. Snoeij),
en
de minister van Asiel en Migratie, verweerder
(gemachtigde: S. Kuster).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiser als bedoeld in artikel 28 van de Vw 2000. Eiser is het hier niet mee eens. Hij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de afwijzing van de asielaanvraag in stand kan blijven. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
2. Eiser is van Somalische nationaliteit en heeft een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 6 mei 2025 deze aanvraag afgewezen als ongegrond.
Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit. De minister heeft op het beroep gereageerd met een verweerschrift.
De rechtbank heeft het beroep op 11 februari 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser, L. Sharaf-Hasmem als tolk en de gemachtigde van de minister.
Beoordeling door de rechtbank
Het asielrelaas
3. Eiser legt aan zijn asielaanvraag het volgende ten grondslag. Eiser was in Somalië bezig met het organiseren van vrouwenvoetbal. De taak van eiser was het maken van foto’s van een vrouwenvoetbalteam en deze in het geheim opsturen naar de FIFA. Naar aanleiding van deze werkzaamheden is eiser telefonisch met de dood bedreigd door Al-Shabaab, omdat vrouwenvoetbal volgens Al-Shabaab in strijd is met de cultuur en het geloof. Na deze bedreigingen is eiser doorgegaan met zijn werkzaamheden. Leden van Al-Shabaab zijn bij het huis van eiser langsgegaan en hebben daar per vergissing zijn broer doodgeschoten, omdat ze dachten dat het eiser betrof. Eiser vreest voor Al-Shabaab bij terugkeer naar Somalië.
Het bestreden besluit
4. Het asielrelaas van eiser bevat volgens de minister de volgende relevante asielmotieven:
-
identiteit, nationaliteit en herkomst; en
-
werkzaamheden voor een vrouwenvoetbalteam en de daaruit ontplooide problemen.
De minister beoordeelt de geloofwaardigheid van de asielmotieven aan de hand van Werkinstructie (WI) 2024/6. De minister acht de identiteit, nationaliteit en herkomst van eiser geloofwaardig. De werkzaamheden voor een vrouwenvoetbalteam en de daaruit voortgekomen problemen acht de minister niet geloofwaardig. Eiser heeft zijn verklaringen hierover niet volledig met objectieve documenten onderbouwd. De minister heeft daarom beoordeeld of het asielmotief alsnog geloofwaardig moet worden geacht op basis van stap 2b van de geloofwaardigheidsbeoordeling, zoals neergelegd in WI 2024/6.
De minister stelt zich op het standpunt dat niet is voldaan aan de voorwaarden van artikel 31, zesde lid, aanhef en onder b en c, van de Vw 2000. De minister werpt tegen dat eiser onvoldoende documenten heeft overgelegd en hier geen goede verklaring voor heeft en/of dat hij geen goede verklaring heeft voor het pas laat indienen van bepaalde documenten. Eiser heeft bij zijn nader gehoor een aantal stukken overgelegd, namelijk: een perskaart, foto’s van nieuwsartikelen van de International Sports Press Assocation (AIPS) en een brief van de Somali Sports Press Association (SSPA). Eiser heeft vervolgens bij de zienswijze nog een aantal stukken overgelegd, namelijk: een kopie van de overlijdensakte van zijn broer, foto’s van een vrouwenvoetbalteam, foto’s van vliegtickets, een document van de Somali Football Federation (SFF) en een document van de SSPA. De minister concludeert dat de overgelegde stukken de geloofwaardigheid van het asielmotief van eiser niet voldoende onderbouwen. Daarnaast vormen de verklaringen van eiser over zijn werkzaamheden voor het vrouwenvoetbal en de daaruit ontstane problemen met Al-Shabaab volgens de minister geen samenhangend en aannemelijk geheel. Eiser heeft namelijk niet inzichtelijk gemaakt waarom hij ondanks de bedreigingen doorging met zijn werkzaamheden voor het vrouwenvoetbalteam. Ook weet eiser niet of zijn collega’s of anderen van zijn team ooit zijn bedreigd en heeft eiser vaag en summier verklaard over het incident waarbij zijn broer is overleden. Verder heeft eiser vaag en onlogisch verklaard over waarom hij vermoord zal worden bij terugkeer naar Somalië. Daarnaast heeft eiser wisselend verklaard over het opsturen van foto’s naar de FIFA en heeft hij vaag en summier verklaard over het verbreken van contact met zijn familie. Ten slotte heeft eiser niet kunnen toelichten waarom hij denkt dat [naam] , door wie eiser stelt telefonisch bedreigd te zijn, bij Al-Shabaab hoorde.
Oordeel van de rechtbank
Verwijzing naar zienswijze
5. Eiser verwijst allereerst naar wat hij in zijn zienswijze heeft aangevoerd.
6. De minister is in het bestreden besluit gemotiveerd ingegaan op de zienswijze van eiser. Het is daarom aan eiser om concreet toe te lichten waarom hij het daarmee niet eens is. Nu eiser dat niet heeft gedaan, gaat de rechtbank voorbij aan eisers verwijzing naar de zienswijze.
Verklaringen vormen geen samenhangend en aannemelijk geheel
7. De rechtbank stelt vast dat eiser zich in het aanvullend beroepschrift heeft beperkt tot het aanvoeren van gronden over de ingebrachte documenten, en niet is ingegaan op de conclusie van de minister dat eisers verklaringen geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Er is daarom geen reden om te oordelen dat die conclusie van de minister onjuist is en de rechtbank zal daarvan uitgaan.
Overlijdensakte broer
8. Eiser voert vervolgens aan dat hij het origineel van de overlijdensakte van zijn broer inmiddels heeft ontvangen en dat hij dit origineel aan de minister zal toezenden. De vertaling is al op 27 maart 2025 aan de minister toegezonden. Eiser voert aan dat de reden dat de originele overlijdensakte niet eerder is overgelegd ligt in de grote afstand ten opzichte van Somalië en de beperkte communicatie die met dat land mogelijk is. Ter zitting heeft eiser zijn beroepsgrond aldus toegelicht dat hij over het origineel van de overlijdensakte beschikt, maar dat hij deze niet aan de minister heeft toegezonden. Eiser geeft hiervoor als reden dat hij veronderstelde dat het overleggen van het origineel van de overlijdensakte weinig verschil had gemaakt, omdat de minister alle stukken uit Somalië als makkelijk vals te verkrijgen acht. Eiser stelt ter zitting voor om het origineel van de overlijdensakte alsnog aan de minister toe te zenden.
9. De minister heeft eiser in het nader gehoor meermaals gewezen op het belang van het overleggen van documenten. Ook heeft de minister in het voornemen nog eens specifiek gewezen op het belang van het overleggen van documenten die de dood van de broer van eiser onderbouwen. De rechtbank stelt vast dat eiser het origineel van de overlijdensakte niet heeft overgelegd, ondanks dat hij in zijn aanvullend beroepschrift van 23 juni 2025 heeft aangekondigd dat hij het origineel heeft ontvangen en zal toezenden. Bovendien heeft de gemachtigde van eiser ter zitting bevestigd dat hij over het origineel beschikt. De rechtbank is van oordeel dat het origineel had moeten worden ingebracht, zodat de minister het op echtheid had kunnen (laten) onderzoeken. De stelling van eiser ter zitting dat het overleggen van het document geen verschil had gemaakt voor de beoordeling van het asielrelaas, volgt de rechtbank niet. Weliswaar blijkt uit het Algemeen Ambtsbericht (AAB) Somalië 2023 dat het betrekkelijk eenvoudig is om aan vervalste documenten te komen, maar de minister heeft ter zitting toegelicht dat de eventuele vaststelling van de authenticiteit van een document door Bureau Documenten desondanks relevant kan zijn. De minister werpt dan ook terecht aan eiser tegen dat hij het origineel niet heeft ingebracht, terwijl hij daarover wel beschikt. Er bestaat geen aanleiding eiser in de gelegenheid te stellen dat document alsnog te laten inbrengen. De beroepsgrond slaagt niet.
Foto’s vrouwenvoetbalteam
10. Eiser voert met betrekking tot de foto’s van het vrouwenvoetbalteam aan dat het van algemene bekendheid is dat de positie van vrouwen in Somalië zeer slecht is en dat het vrouwen niet is toegestaan zich bezig te houden met voetbal. Duidelijk is dat eiser, doordat hij deze foto’s heeft genomen, problemen heeft gekregen met Al-Shabaab.
11. Niet in geschil is dat eiser, op basis van de overgelegde perskaart en nieuwsartikelen bij het nader gehoor, zijn werkzaamheden als sportfotograaf heeft onderbouwd. Ook is niet in geschil dat de positie van vrouwen in Somalië zorgelijk is. De minister werpt in het bestreden besluit tegen dat eiser de foto’s van het vrouwenvoetbal pas bij de zienswijze heeft ingediend, zonder toe te lichten waarom hij deze eerder niet kon indienen en waarom hij deze nu wél kan indienen. Eiser heeft deze tegenwerping in beroep niet gemotiveerd betwist en heeft op dit punt geen bevredigende verklaring gegeven. Verder werpt de minister in het bestreden besluit tegen dat uit de foto’s op zichzelf niet kan worden opgemaakt dat eiser deze heeft gemaakt en dat de enkele omstandigheid dat eiser de foto’s heeft ingediend, niet opweegt tegen het standpunt van de minister dat eiser geen samenhangende en aannemelijke verklaringen heeft afgelegd over zijn werkzaamheden voor het vrouwenvoetbalteam en de gestelde problemen met Al-Shabaab. Met de enkele stelling van eiser in beroep dát hij de foto’s heeft genomen, zonder daarbij in te gaan op het standpunt van de minister met betrekking tot zijn verklaringen, heeft eiser deze tegenwerping van de minister niet gemotiveerd betwist. De beroepsgrond slaagt niet.
Foto’s vliegtickets
12. Wat partijen hebben aangevoerd over de vliegtickets, behoeft geen verdere bespreking. Eiser kan met de vliegtickets immers hoe dan ook niet onderbouwen dat hij bij terugkeer naar Somalië problemen heeft ondervonden met Al-Shabaab door zijn werkzaamheden voor een vrouwenvoetbalteam. De vliegtickets kunnen de uitkomst van de geloofwaardigheidsbeoordeling van het tweede asielmotief van eiser dan ook niet anders maken, mede gelet op wat is overwogen over de overlijdensakte van de broer, de foto’s van het vrouwenvoetbalteam en het gegeven dat eiser niet heeft betwist dat zijn verklaringen geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen.
Conclusie en gevolgen
13. De minister heeft de aanvraag terecht afgewezen als ongegrond.
Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiser geen gelijk krijgt. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. J.J. Janssen, rechter, in aanwezigheid van mr. R.R. Nortier, griffier.
Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
24 februari 2026
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 4 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.