Vreemdelingenrecht
PKV-verzoek na het intrekken van een beroep niet-tijdig beslissen, geldigheid igs betwist door verweerder…
Rechtbank Den Haag, 20 maart 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:8885 · Rechtbank Den Haag · 20 maart 2026
Zaakgegevens
Op 20 maart 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 20 maart 2026
- Datum publicatie
- 13 april 2026
- Zaaknummer
- NL25.44692
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:8885
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
PKV-verzoek na het intrekken van een beroep niet-tijdig beslissen, geldigheid igs betwist door verweerder, verzoek toegewezen.
Uitspraak
uitspraak
[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL25.44692
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[verzoeker] , V-nummer: [V-nummer] , verzoeker (gemachtigde: mr. J.W. Aartsen),
en
de minister van Asiel en Migratie, de minister.
Procesverloop
Deze uitspraak gaat over het verzoek van verzoeker om vergoeding van zijn proceskosten.
Verzoeker heeft een beroep ingediend, omdat de minister niet op tijd heeft beslist op de aanvraag van verzoeker voor een machtiging tot voorlopig verblijf (hierna: de aanvraag). De aanvraag is ingediend door [Referente] . Verzoeker beoogt, samen met zijn zus, verblijf bij [Referente] . Dit is de moeder van verzoeker.
Op 27 oktober 2025 heeft de minister alsnog een besluit genomen op de aanvraag. Hij heeft hierbij de aanvraag afgewezen, in zoverre deze toeziet op verzoeker en zijn zus.
Naar aanleiding hiervan heeft verzoeker zijn beroep ingetrokken. Hij heeft daarbij het verzoek gedaan om de minister te veroordelen tot vergoeding van de proceskosten. De minister heeft op het verzoek gereageerd, waarin hij geen aanleiding ziet voor een veroordeling van de proceskosten, gezien hij van mening is dat de ingebrekestelling prematuur is ingediend.
Overwegingen
1. De rechtbank vindt het in deze zaak niet nodig om partijen uit te nodigen voor een zitting.1
2. Verzoeker heeft zijn beroep tegen het niet-tijdig beslissen ingetrokken, omdat de minister door het nemen van een besluit tegemoet is gekomen aan zijn verzoek. Verzoeker heeft daarbij gevraagd om de minister te veroordelen in de vergoeding van de proceskosten.2
[afbeelding niet beschikbaar]1. Artikel 8:54, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb).
2 Artikel 8:75 en 8:75a van de Awb, nader uitgewerkt in het Besluit proceskosten bestuursrecht (Bpb).
3. Als niet is voldaan aan de voorwaarden voor het instellen van beroep tegen het niet-tijdig nemen van het besluit, bestaat geen recht op een vergoeding van de proceskosten.
Voldoet het beroep van verzoeker aan de voorwaarden?
4. De minister heeft de aanvraag op 28 oktober 2024 ontvangen. De minister stelt in zijn reactie op het verzoek in een veroordeling van de proceskosten dat het – inmiddels ingetrokken - beroep niet-ontvankelijk had moeten worden verklaard. Volgens de minister was de ingebrekestelling te vroeg ingediend ten tijde van het indienen van het beroep door verzoeker. In dat verband stelt de minister dat artikel 2u, vierde lid, van de Vreemdelingenwet 2000 van toepassing is op reeds ingediende aanvragen zoals de aanvraag in deze procedure.
5. De rechtbank volgt de minister hierin niet. De minister moet uiterlijk binnen 90 dagen, verlengd met ten hoogste drie maanden nadien, op de aanvraag beslissen.3 Verzoeker heeft de minister op 11 juni 2025 in gebreke gesteld. Dit is na het verstrijken van de beslistermijn. Ook heeft verzoeker meer dan twee weken na de ingebrekestelling beroep ingesteld. Dit betekent dat het beroep terecht was ingediend.
Veroordeelt de rechtbank de minister in de proceskosten van verzoeker?
6. Over de vergoeding van de proceskosten die verzoeker vraagt, overweegt de rechtbank het volgende. De rechtbank kan een partij de proceskosten van de andere partij laten betalen.4 De rechtbank ziet aanleiding om de minister te veroordelen in de kosten die verzoeker redelijkerwijs heeft moeten maken. Dit omdat de minister het besluit van
27 oktober 2025 te laat heeft genomen en verzoeker terecht beroep heeft ingesteld tegen het niet tijdig nemen van dat besluit.
7. Het verzoek wordt als kennelijk gegrond toegewezen. De rechtbank veroordeelt de minister in de door verzoeker gemaakte proceskosten. De rechtbank stelt de proceskosten van verzoeker vast op € 467,-. Volgens het Bpb is dit een vast bedrag, omdat verzoeker een professionele (juridische) hulpverlener heeft ingeschakeld om voor hem een beroepschrift in te dienen. Omdat de zaak alleen gaat over de vraag of de beslistermijn is overschreden, wordt een lager bedrag toegekend (wegingsfactor 0,5). Toegekend wordt € 467,- (1 punt voor het indienen van het beroepschrift, met een waarde per punt van € 934,- en een wegingsfactor 0,5). Ook moet de minister het door verzoeker betaalde griffierecht vergoeden.5
[afbeelding niet beschikbaar]4 Artikel 8:75, eerste lid, van de Awb en het Bpb.
Beslissing
De rechtbank veroordeelt de minister in de proceskosten van verzoeker tot een bedrag van
€ 467,-.
Deze uitspraak is gedaan door mr. R.J.A. Schaaf, rechter, in aanwezigheid van
J.M. Pattynama, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
20 maart 2026
Documentcode: [Documentcode]
Bent u het niet eens met deze uitspraak?
Als u het niet eens bent met deze uitspraak kunt een brief sturen naar de rechtbank waarin u uitlegt waarom u het er niet mee eens bent. Dit heet een verzetschrift. U moet dit verzetschrift indienen binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Als u graag een zitting wilt waarbij u persoonlijk uw mening aan de rechter kunt geven, kunt u dit in uw verzetschrift aangeven.