Vreemdelingenrecht
Piket, vovo hangende bezwaar tegen de presentatie bij de ambassade, vovo toegewezen.
Rechtbank Den Haag, 9 februari 2021
ECLI:NL:RBDHA:2021:15024 · Rechtbank Den Haag · 9 februari 2021
Zaakgegevens
Op 9 februari 2021 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 9 februari 2021
- Datum publicatie
- 6 januari 2022
- Zaaknummer
- AWB 21/849
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2021:15024
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Piket, vovo hangende bezwaar tegen de presentatie bij de ambassade, vovo toegewezen.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht
Bestuursrecht
zaaknummer: AWB 21/849
uitspraak van de voorzieningenrechter van 9 februari 2021 in de zaak tussen
[verzoekster] , verzoekster,
V-nummer: [V nummer]
(gemachtigde: mr. B.J.P.M. Ficq),
en
de Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder.
Procesverloop
Verzoekster heeft op 9 februari 2021 bezwaar gemaakt tegen de door verweerder voorgenomen presentatie op de Iraanse ambassade op 11 februari 2021.
Op diezelfde datum heeft verzoekster de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen inhoudende dat afgezien wordt van presentatie zolang nog niet op het beroep bij de rechtbank inzake de asielprocedure is beslist.
Op 9 februari 2021 heeft verweerder een schriftelijke reactie ingediend.
Omdat onverwijlde spoed dat vereist, is een zitting achterwege gebleven.
Overwegingen
1. Op grond van artikel 8:81 van de Awb kan de voorzieningenrechter van de rechtbank die bevoegd is of kan worden in de hoofdzaak, indien tegen een besluit bezwaar is gemaakt, op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist.
2. Omdat de presentatie in persoon bij de ambassade staat gepland op 11 februari 2021, is naar het oordeel van de voorzieningenrechter sprake van spoedeisend belang.
3. Verweerder heeft gesteld dat verzoekster geen gevolg hoeft te geven aan de uitnodiging en dat zij daarom geen (spoedeisend) belang heeft bij deze procedure. Dit standpunt volgt de voorzieningenrechter niet. Het gaat hier om een feitelijke handeling ten opzichte van de vreemdeling in haar hoedanigheid als vreemdeling en asielzoeker. Verzoekster verzet zich hiertegen mede gezien haar lopende asielprocedure en heeft daarom belang bij een verbod tegen die handeling.
4. Uit het arrest Gnandi volgt dat de rechtsgevolgen van een terugkeerbesluit niet intreden zolang een rechter niet heeft beslist op het beroep gericht tegen de afwijzing van de asielaanvraag. Verweerder heeft ook niet de bevoegdheid verzoekster uit te zetten hangende de beroepsprocedure. Ook volgt uit het arrest dat verzoekster haar status van asielzoekster hangende de beroepsprocedure behoudt. De beroepsprocedure tegen de afwijzing van de asielvergunning en dus tevens het terugkeerbesluit loopt nog bij deze rechtbank.
5. De voorzieningenrechter maakt uit het arrest Gnandi op, dat hangende het beroep tegen het terugkeerbesluit weliswaar niet alle uitzettingshandelingen door verweerder zijn verboden, maar dat deze uitzettingshandelingen wel zijn verboden als ze de effectiviteit van het rechtsmiddel aantasten. Juist die effectiviteit komt in gevaar als zij zich nog voordat een Nederlandse rechter haar zaak heeft beoordeeld, moet presenteren bij de Iraanse autoriteiten, waartegen zij internationale bescherming heeft ingeroepen.
6. Uit het voorgaande volgt dat de voorzieningenrechter van oordeel is dat presentatie van verzoekster bij de ambassade van haar land van herkomst in beginsel verboden is totdat op het beroep in de asielprocedure is beslist. Overigens is hierbij is ook overwogen dat niet is gebleken van een spoedeisend belang bij verweerder.
7. De verzochte voorlopige voorziening zal daarom worden toegewezen.
8. De voorzieningenrechter veroordeelt verweerder in de door verzoekster gemaakte proceskosten. Het bedrag van deze kosten stelt de voorzieningenrechter vast op € 534,- voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand (1 punt voor het verzoekschrift, met een waarde per punt van € 534,- en wegingsfactor 1).
Beslissing
De voorzieningenrechter:
- wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe;
- treft de voorlopige voorziening dat presentatie bij de Iraanse ambassade achterwege blijft totdat op het beroep in de asielprocedure is beslist;
- veroordeelt verweerder in de proceskosten van verzoekster ten bedrage van € 534, -.
Deze uitspraak is gedaan door mr. P.J.M. Mol, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. L.M. Janssens-Kleijn, griffier. De beslissing is uitgesproken op 9 februari 2021 en zal openbaar worden gemaakt door publicatie op rechtspraak.nl..
griffier voorzieningenrechter
De voorzieningenrechter is verhinderd deze uitspraak mede te ondertekenen
Afschrift verzonden aan partijen op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak staat geen rechtsmiddel open.