Vreemdelingenrecht
Vovo, overplaatsing minderjarige naar meerderjarige opvang, verzoek afgewezen.
Rechtbank Den Haag, 8 augustus 2024
ECLI:NL:RBDHA:2024:12748 · Rechtbank Den Haag · 8 augustus 2024
Zaakgegevens
Op 8 augustus 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 8 augustus 2024
- Datum publicatie
- 13 augustus 2024
- Zaaknummer
- AWB 24-11563
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2024:12748
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Vovo, overplaatsing minderjarige naar meerderjarige opvang, verzoek afgewezen.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: AWB 24/11563
uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen
[verzoeker] , verzoeker
V-nummer: [V-nummer]
(gemachtigde: mr. P.H. Hillen),
en
het Centraal Orgaan opvang asielzoekers, verweerder
(gemachtigde: mr. D. van den Braak - Lensen).
Inleiding
Verzoeker heeft beroep ingesteld tegen het besluit op bezwaar van de minister over de wijziging van zijn leeftijdsregistratie in de asielprocedure.
Tegelijkertijd heeft verzoeker de voorzieningenrechter verzocht bedoeld besluit te schorsen en verweerder te gelasten dat hij wordt behandeld als een minderjarige.
Verzoeker heeft daarnaast beroep ingesteld tegen het besluit van verweerder om hem over te plaatsen naar een opvanglocatie voor volwassenen. Tevens heeft hij de voorzieningenrechter verzocht om verweerder te gelasten om verzoeker te behandelen als minderjarige en hem niet over te plaatsen naar de volwassenenopvang.
Verweerder heeft op verzoek van de voorzieningenrechter een verweerschrift ingediend.
De voorzieningenrechter is van oordeel dat in dit geval geen zitting nodig is om op het verzoek te beslissen.
Beoordeling door de voorzieningenrechter
1. Indien tegen een besluit bij de bestuursrechter beroep is ingesteld dan wel, voorafgaand aan een mogelijk beroep bij de bestuursrechter, bezwaar is gemaakt of administratief beroep is ingesteld, kan de voorzieningenrechter van de bestuursrechter die bevoegd is of kan worden in de hoofdzaak, op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist.
2. Uit de stukken blijkt dat verzoeker bij zijn asielaanvraag heeft gesteld minderjarig te zijn en dat hij sindsdien door verweerder wordt opgevangen op een locatie voor minderjarigen. Naar aanleiding van de op 31 januari 2024 door de IND gewijzigde leeftijdsregistratie heeft op verweerder op 15 juli 2024 besloten om verzoeker over te plaatsen naar een reguliere (volwassenen)opvanglocatie. De bedoeling was om hier per 29 juli 2024 uitvoering aan te geven. In reactie op het verzoek om voorlopige voorziening heeft verweerder aan de rechtbank bericht verzoeker in afwachting van de uitspraak van de voorzieningenrechter niet te zullen overplaatsen.
3. Op grond van artikel 3a van de Wet COa bepaalt verweerder in welke opvangvoorziening een asielzoeker wordt geplaatst en is verweerder bevoegd een asielzoeker over te plaatsen. De rechtbank is gelet op artikel 7:1, eerste lid, onder g, van de Awb en de bijlage 1 bij die wet (Regeling rechtstreeks beroep) bevoegd om kennis te nemen van een beroep tegen een besluit tot overplaatsing.
4. Gelet op de voorgenomen overplaatsing van verzoeker moet naar het oordeel van de voorzieningenrechter de voor het treffen van een voorziening vereiste spoedeisendheid worden aangenomen.
5. Meerderjarige asielzoekers worden volgens verweerder niet opgevangen op een opvanglocatie voor minderjarigen. Verweerder mag bij de plaatsing en overplaatsing van asielzoekers uitgaan van de leeftijdsbepaling zoals die is uitgevoerd door de IND. In de uitspraak van de Afdeling van 15 mei 2024 is overwogen dat dit anders is als “een vreemdeling concrete aanknopingspunten naar voren heeft gebracht waaruit blijkt dat reden voor twijfel bestaat over zijn leeftijd, bijvoorbeeld als een vreemdeling te kennen heeft gegeven dat hij bij de staatssecretaris (thans: minister) is opgekomen tegen de leeftijdsbepaling en op welke gronden hij dat heeft gedaan. In dat geval moet verweerder navraag doen bij de minister over de leeftijdsbepaling en daarover in samenspraak met de minister zelf een standpunt vormen in het kader van de opvangbehoeften van de vreemdeling.”
6. Verweerder heeft in het verweerschrift toegelicht dat zij naar aanleiding van de bezwaren van verzoeker tegen zijn gewijzigde leeftijdsregistratie en de mededeling dat hij in het bezit is van een geboorteakte om zijn identiteit te onderbouwen contact heeft gezocht met de IND over de aan te houden leeftijd van verzoeker. Verweerder heeft vervolgens van de IND vernomen dat het door verzoeker overgelegde document een indicatief karakter heeft en voor de IND niet van invloed is op de registratie van verzoeker als meerderjarig. Ook heeft de IND gemeld dat verzoeker geen identificerende documenten heeft overgelegd en geen leeftijdsonderzoek is gestart.
7. Verder erkent het verweerder dat zij onderzoek moet doen naar de bijzondere opvangbehoeften van verzoeker en dat zij daarbij indien nodig dient te zorgen voor begeleiding en ondersteuning. Verweerder stelt dat de mogelijkheden daarvoor niet zijn beperkt tot de opvanglocaties voor minderjarigen.
8. Naar het oordeel van de voorzieningenrechter geeft verweerder hiermee voldoende invulling aan de op haar rustende verantwoordelijkheid. Gelet op de uitkomsten van het contact met de IND heeft verweerder geen aanleiding hoeven zien om te twijfelen aan de leeftijdsbepaling. Uit de gronden van het verzoek blijkt verder niet van een bijzondere opvangbehoefte van verzoeker waarin mogelijk niet in de reguliere opvang in zou kunnen worden voorzien.
Conclusie en gevolgen
9. Het verzoek is naar het oordeel van de voorzieningenrechter kennelijk ongegrond en zal daarom worden afgewezen. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De voorzieningenrechter wijst het verzoek om voorlopige voorziening af.
Deze uitspraak is gedaan op 8 augustus 2024 door mr. J.F.I. Sinack, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. S.D.C.J. Verheezen, griffier. en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
|
griffier |
voorzieningenrechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op: