Vreemdelingenrecht
Spoedvovo, interview Libische autoriteiten, onverwijlde spoed, arrest Gnandi, verzoek toegewezen.
Rechtbank Den Haag, 13 november 2024
ECLI:NL:RBDHA:2024:19005 · Rechtbank Den Haag · 13 november 2024
Zaakgegevens
Op 13 november 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Arnhem
- Datum uitspraak
- 13 november 2024
- Datum publicatie
- 19 november 2024
- Zaaknummer
- NL24.44476
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2024:19005
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Spoedvovo, interview Libische autoriteiten, onverwijlde spoed, arrest Gnandi, verzoek toegewezen.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Arnhem
Bestuursrecht
zaaknummer: NL24.44476
uitspraak van de voorzieningenrechter van 13 november 2024 in de zaak tussen
[verzoeker], v-nummer: [nummer], verzoeker
(gemachtigde: mr. E. Derksen),
en
de Minister van Asiel en Migratie.
Inleiding
1. In het besluit van 1 augustus 2024 (bestreden besluit) heeft de minister de asielaanvraag van verzoeker afgewezen als ongegrond. Verzoeker heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld (NL24.33320). Verzoeker is uitgenodigd voor een interview met de diplomatieke vertegenwoordiger van Libië te Den Haag op 13 november 2024. Verzoeker heeft de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen.
Beoordeling door de voorzieningenrechter
2. De voorzieningenrechter doet op grond van artikel 8:83, vierde lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) uitspraak zonder zitting.
3. Op grond van artikel 8:81, eerste lid, van de Awb kan de voorzieningenrechter van de bestuursrechter die bevoegd is of kan worden in de hoofdzaak op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed dat gelet op de betrokken belangen vereist.
Niet in geschil is dat verzoeker is uitgenodigd voor een interview op de ambassade van Libië te Den Haag op 13 november 2024. De vereiste onverwijlde spoed is daarmee gegeven.
4. Verzoeker stelt dat presentaties zoals deze verwerpelijk zijn omdat van asielzoekers gevraagd wordt om zich tot hun autoriteiten te wenden, terwijl dit op gespannen voet staat met het non-refoulementbeginsel. Ook achtergebleven familieleden kunnen hierdoor gevaar lopen en bovendien kan een dergelijke presentatie psychisch erg zwaar zijn. Verzoeker stelt dat hij bekend is met ernstige psychische en lichamelijke klachten die het gevolg zijn van de door hem ondervonden problemen in Libië van de zijde van de milities. Hij is bijzonder angstig voor de presentatie bij de Libische autoriteiten. Naar de mening van verzoeker is de voorgenomen presentatie een verboden uitzettingshandeling als bedoeld in het arrest Gnandi. Verzoeker vraagt bij wijze van voorlopige voorziening/ordemaatregel te bepalen dat de minister en/of DT&V zich moet onthouden van het in contact treden met de Libische autoriteiten om een presentatie in persoon van verzoeker aan te vragen totdat de rechtbank (eind)uitspraak heeft gedaan in de beroepsprocedure en te bepalen dat verzoeker niet verplicht is om mee te werken aan een presentatie in persoon bij de Libische autoriteiten zolang niet is beslist op het beroep tegen de afwijzing van de asielaanvraag.
5. Uit het arrest Gnandi volgt dat de rechtsgevolgen van het terugkeerbesluit niet intreden zolang een rechter niet heeft beslist op het beroep gericht tegen de afwijzing van de asielaanvraag. Minister heeft ook niet de bevoegdheid verzoeker uit te zetten hangende de beroepsprocedure. Ook volgt uit het arrest dat verzoeker zijn status van asielzoeker hangende de beroepsprocedure behoudt. De beroepsprocedure tegen de afwijzing van de asielvergunning en dus tevens het terugkeerbesluit loopt nog bij deze rechtbank.
De voorzieningenrechter maakt uit het arrest Gnandi op dat hangende het beroep tegen het terugkeerbesluit weliswaar niet alle uitzettingshandelingen door minister zijn verboden, maar dat deze uitzettingshandelingen wel zijn verboden als ze de effectiviteit van het rechtsmiddel aantasten. Een presentatie bij de ambassade van het land waarvoor verzoeker bescherming vraagt, voordat een rechter zich over die geloofwaardigheidsbeoordeling heeft uitgelaten, tast naar het oordeel van de voorzieningenrechter de effectiviteit van (de uitkomst van) het rechtsmiddel aan.
Uit het voorgaande volgt dat de voorzieningenrechter van oordeel is dat presentatie van verzoeker bij de ambassade van zijn land van herkomst moet worden verboden totdat op het beroep in de asielprocedure is beslist.
6. De voorzieningenrechter wijst daarom de gevraagde voorlopige voorziening toe. Nu niet onaannemelijk is dat de minister inmiddels al in contact is getreden zal de voorzieningenrechter in de treffen voorziening bepalen dat (verder) contact niet is toegestaan.
7. De voorzieningenrechter veroordeelt minister in de door verzoeker gemaakte proceskosten. Het bedrag van deze kosten stelt de voorzieningenrechter vast op € 875,- voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand (1 punt voor het verzoekschrift, met een waarde per punt van € 875,- en wegingsfactor 1).
Beslissing
De voorzieningenrechter:
- wijst het verzoek toe;
- treft de voorlopige voorziening dat de minister zich moet onthouden van het (verder) in contact treden met de Libische autoriteiten om een presentatie in persoon van verzoeker aan te vragen totdat de rechtbank uitspraak heeft gedaan in de beroepsprocedure;
- bepaalt dat verzoeker niet verplicht is om mee te werken aan een presentatie in persoon bij de Libische autoriteiten zolang niet is beslist op zijn beroep tegen de afwijzing van de asielaanvraag (zaaknummer NL24.33320).
- veroordeelt de minister in de proceskosten van verzoeker tot een bedrag van € 875,-.
Deze uitspraak is gedaan door mr. G.W.B. Heijmans, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. S.M. Hampsink, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op: