Vreemdelingenrecht
VK, Pakistan, vovo getroffen dat de minister geen lp-aanvraag mag indienen zolang beroep tegen afwijzing…
Rechtbank Den Haag, 13 mei 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:12602 · Rechtbank Den Haag · 13 mei 2026
Zaakgegevens
Op 13 mei 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 13 mei 2026
- Datum publicatie
- 19 mei 2026
- Zaaknummer
- NL26.26567
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:12602
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
VK, Pakistan, vovo getroffen dat de minister geen lp-aanvraag mag indienen zolang beroep tegen afwijzing asielaanvraag loopt.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.26567
uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen
[verzoeker] , V-nummer: [V-nummer] , verzoeker
(gemachtigde: mr. L. Sinoo),
en
de minister van Asiel en Migratie,
(gemachtigde: mr. R.P.G. van Bel).
Procesverloop
1. De minister heeft op 11 mei 2026 kenbaar gemaakt dat hij op 18 mei 2026 een aanvraag voor een laissez-passer (LP) zal indienen bij de Pakistaanse autoriteiten.
Verzoeker heeft de voorzieningenrechter op 12 mei 2026 gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen hangende het beroep tegen de afwijzing van zijn asielaanvraag (zaaknummer NL26.12191). Verzoeker wil de indiening van de lp-aanvraag op 18 mei 2026 voorkomen.
De minister heeft op het verzoek gereageerd met een verweerschrift.
De voorzieningenrechter doet uitspraak zonder zitting.
De beslissing is telefonisch aan partijen medegedeeld op 15 mei 2026.
Beoordeling door de voorzieningenrechter
2. De voorzieningenrechter kan op verzoek een voorlopige voorziening treffen als onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist. Het oordeel van de voorzieningenrechter heeft een voorlopig karakter en bindt de rechter in de bodemprocedure niet.
3. De voorzieningenrechter neemt spoedeisend belang aan, omdat de indiening van de LP-aanvraag op 18 mei 2026 is voorzien.
4. Verzoeker voert aan dat de indiening van de LP-aanvraag in strijd is met het beginsel van non-refoulement en de doeltreffendheid van het rechtsmiddel van beroep aantast. De bekendmaking van zijn persoonsgegevens bij de Pakistaanse autoriteiten zorgt voor een verhoogd risico. Hij is in Pakistan namelijk geregistreerd als [naam] . [naam] zijn in Pakistan niet veilig en dat heeft hij ook aan zijn asielaanvraag ten grondslag gelegd. Het indienen van de LP-aanvraag openbaart bij de Pakistaanse autoriteiten dat hij zich in Nederland bevindt en door de Nederlandse autoriteiten als uitzetbaar wordt beschouwd. Dit is een aanwijzing voor een asielachtergrond. Bij terugkeer naar Pakistan zal verzoeker op de luchthaven herkend en ondervraagd worden als [naam] die in Nederland om asiel heeft verzocht. Daarmee loopt hij een verhoogd risico.
Uit de rechtspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (de Afdeling) volgt dat het in beginsel is toegestaan dat de minister hangende beroep een LP-aanvraag indient, waarbij hij de persoonsgegevens van de vreemdeling verstrekt aan de autoriteiten van het land van herkomst. Die persoonsgegevens en het verstrekken daarvan kunnen onder bepaalde omstandigheden echter wel een asielgerelateerde of anderszins schadelijke strekking of betekenis hebben.
In de asielprocedure heeft de minister geloofwaardig geacht dat verzoeker een uit Pakistan afkomstige [naam] is en dat hij in Pakistan problemen heeft ondervonden omdat hij [naam] is. De minister heeft in het beleid [naam] uit Pakistan als risicoprofiel aangemerkt.
Verzoeker heeft, mede onder verwijzing naar het Algemeen ambtsbericht Pakistan van juli 2024, toegelicht en onderbouwd dat hij in Pakistan als [naam] geregistreerd staat. De minister heeft dit niet betwist, zodat de voorzieningenrechter dit als vaststaand aanneemt.
Verder constateert de voorzieningenrechter, op basis van het Thematisch ambtsbericht over de positie van [naam] en christenen in Pakistan 2017-2020, dat de mogelijkheid bestaat dat (het reizen met) een LP, en dus ook de aanvraag van een LP, de aandacht van de autoriteiten trekt.
Gelet op het voorgaande kan niet worden uitgesloten dat de LP-aanvraag van betekenis is in verband met het beginsel van non-refoulement. De voorzieningenrechter treft daarom de voorlopige voorziening dat de minister geen LP-aanvraag mag indienen bij de Pakistaanse autoriteiten, zolang het beroep tegen de afwijzing van de asielaanvraag loopt.
De voorzieningenrechter veroordeelt de minister in de door verzoeker gemaakte proceskosten. Deze kosten stelt de voorzieningenrechter op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 934,-.
Beslissing
De voorzieningenrechter:
- treft de voorlopige voorziening dat de minister geen LP-aanvraag voor verzoeker mag indienen bij de Pakistaanse autoriteiten zolang het beroep loopt;
- veroordeelt de minister tot betaling van een bedrag van € 934,- aan proceskosten aan verzoeker.
Deze uitspraak is gedaan door mr. J.J. Janssen, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. S.J. Valk, griffier. De beslissing is telefonisch aan partijen medegedeeld op 15 mei
2026.
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op 15 mei 2026
Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.