Vreemdelingenrecht
Voorlopige voorziening, beroep niet tijdig ingediend, beroep op Bahaddar, Griekse statushouder.
Rechtbank Den Haag, 2 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32349 · Rechtbank Den Haag · 2 november 2026
Zaakgegevens
Op 2 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Groningen
- Datum uitspraak
- 2 november 2026
- Datum publicatie
- 4 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.51459
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32349
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Voorlopige voorziening, beroep niet tijdig ingediend, beroep op Bahaddar, Griekse statushouder.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Groningen
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.51459
uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen
[naam] , verzoeker,
V-nummer: [nummer] ,
(gemachtigde: mr. B. de Haan),
en
de minister van Asiel en Migratie, de minister.
Samenvatting
1. Deze uitspraak op het verzoek om een voorlopige voorziening gaat over de niet-ontvankelijkverklaring van de asielaanvraag van verzoeker. Verzoeker is het hier niet mee eens. Hij verzoekt daarom om een voorlopige voorziening en voert daartoe een aantal gronden aan. Hij heeft daartegen ook beroep ingesteld.
De voorzieningenrechter wijst in deze uitspraak het verzoek af. Hierna legt de voorzieningenrechter uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
2. Verzoeker heeft een asielaanvraag ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 24 augustus 2026 deze aanvraag in de versnelde asielprocedure niet-ontvankelijk verklaard. Verzoeker heeft hiertegen beroep ingesteld en de voorzieningenrechter gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen.
Op 30 oktober 2026 is verzoeker geïnformeerd dat hij op 3 november 2026 om 08:30 uur met vluchtnummer KL1953 zal uitreizen naar Athene.
De voorzieningenrechter doet uitspraak zonder zitting.
Beoordeling door de voorzieningenrechter
3. Verzoeker heeft op 3 september 2026 beroep ingesteld tegen het bestreden besluit van 24 augustus 2026. Verzoeker had één week om tegen het bestreden besluit in beroep te gaan. Omdat het bestreden besluit op 25 augustus 2026 aan de gemachtigde van verzoeker is verzonden, betekent dit dat verzoeker uiterlijk op 1 september 2026 beroep had moeten instellen.
4. Op grond van artikel 6:6 van de Awb wordt het beroep niet-ontvankelijk verklaard als het niet tijdig is ingediend. Op grond van artikel 6:11 van de Awb blijft een niet-ontvankelijkverklaring achterwege als redelijkerwijs niet geoordeeld kan worden dat de indiener in verzuim is geweest.
5. Verzoeker heeft aangevoerd dat de documenten in het IND-portaal standaard alfabetisch worden gesorteerd en dat het bestreden besluit niet als meest recente stuk is herkend en daardoor door de gemachtigde van verzoeker aanvankelijk over het hoofd is gezien. Voorts is de overschrijding van de beroepstermijn maar gering. Ten slotte staat in het bestreden besluit een onjuiste datum in de beroepsclausule.
Naar het oordeel van de voorzieningenrechter zijn de door verzoeker genoemde redenen niet zodanig dat niet-ontvankelijkverklaring achterwege dient te blijven. Daartoe acht de voorzieningenrechter van belang dat de gemachtigde van verzoeker heeft aangegeven dat het bestreden besluit per e-mail en via het IND-portaal is verzonden. In het door de gemachtigde van verzoeker overgelegde e-mailbericht van 25 augustus 2026 staat duidelijk dat er een nieuw bericht klaarstaat in de persoonlijke omgeving met als onderwerp “Besluit niet-ontvankelijk” en met als datum 25 augustus 2026. De gemachtigde van verzoeker had naar het oordeel van de voorzieningenrechter kunnen weten dat het om een besluit ging waartegen rechtsmiddelen ingesteld konden worden. Het document met de titel “Besluit niet-ontvankelijk.pdf” is ook duidelijk te zien in de door de gemachtigde van verzoeker overgelegde schermprint van het IND-portaal. Daarnaast kan het betoog van verzoeker dat er een verkeerde datum in de beroepsclausule staat niet slagen. Verzoeker had kunnen weten dat deze datum verkeerd was, omdat die datum is gelegen voor de datum van het bestreden besluit. De voorzieningenrechter is van oordeel dat het beroep te laat is ingediend en daarom niet-ontvankelijk zal worden verklaard.
6. Verzoeker heeft voorts een beroep gedaan op het arrest Bahaddar van het EHRM.
In paragraaf 45 van het arrest Bahaddar heeft het EHRM overwogen dat van een vreemdeling in beginsel mag worden verlangd dat hij de nationale procedureregels, die ertoe strekken de nationale autoriteiten in staat te stellen aanvragen om een verblijfsvergunning op een ordelijke wijze af te doen, in acht neemt. Dit uitgangspunt geldt zelfs indien sprake is van gedwongen terugkeer naar een land waar, naar gesteld, een risico bestaat op een met artikel 3 van het EVRM strijdige behandeling of bestraffing. Volgens het EHRM kunnen bijzondere feiten of omstandigheden er echter toe leiden dat een vreemdeling niet hoeft te voldoen aan die procedureregels.
De voorzieningenrechter overweegt dat verzoeker geen individuele bijzondere feiten of omstandigheden heeft aangevoerd die onmiskenbaar duiden op een schending van artikel 3 EVRM. Verzoeker is een volwassen man die een verblijfsvergunning asiel in Griekenland heeft gehad, maar deze heeft vernietigd. Verzoeker is drie dagen na het afgeven van zijn verblijfsvergunning asiel vertrokken naar Nederland. Uit het dossier blijkt niet dat verzoeker medische behandeling nodig heeft en dit heeft hij ook niet gesteld. Voorts blijkt niet dat verzoeker als kwetsbaar persoon gezien moet worden. In zowel de gronden als de nadere gronden van beroep komt verzoeker niet met voorbeelden waarom hij als kwetsbaar gezien moet worden. Ook in het dossier van verzoeker zijn dergelijke voorbeelden niet te vinden. Gelet hierop is de voorzieningenrechter van oordeel dat het beroep van verzoeker op het Bahaddar-arrest niet kan slagen.
7. Het voorgaande betekent dat het beroep geen redelijke kans van slagen heeft en niet-ontvankelijk verklaard zal worden. Daarom wijst de voorzieningenrechter het verzoek af.
Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De voorzieningenrechter wijst het verzoek om voorlopige voorziening af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. L.J. van der Veen, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. G.G. Doornbos, griffier.
De uitspraak is openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:
Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.