Vreemdelingenrecht
Gemeentelijke opvang Oekraïners. Interne verhuizing binnen opvanglocatie. Belangenafweging in voordeel van…
Rechtbank Den Haag, 6 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32715 · Rechtbank Den Haag · 6 november 2026
Zaakgegevens
Op 6 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Groningen
- Datum uitspraak
- 6 november 2026
- Datum publicatie
- 6 november 2026
- Zaaknummer
- AWB 26/3609
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32715
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Gemeentelijke opvang Oekraïners. Interne verhuizing binnen opvanglocatie. Belangenafweging in voordeel van verzoekster. vovo toegewezen.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Groningen
Bestuursrecht
zaaknummer: LEE 26/3609
uitspraak van de voorzieningenrechter van 6 november 2026 in de zaak tussen
[naam] , verzoekster,
mede namens haar minderjarige kinderen
(gemachtigde: mr. L.A. Fischer)
en
het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Hoogeveen, het college
(gemachtigde: mr. D.M.M. Djodikromo).
Inleiding
1. Op 9 september 2026 heeft de teamleider opvang vluchtelingen aan verzoekster laten weten dat er op korte termijn een interne verhuizing gepland staat binnen de opvanglocatie. Per brief van 16 september 2026 heeft de teamleider de datum van de verhuizing vastgesteld op (uiterlijk) 29 september 2026. Verzoekster heeft hiertegen bezwaar gemaakt. Ook heeft zij de voorzieningenrechter gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen.
Het college heeft op het verzoek gereageerd met een verweerschrift. Het college heeft toegezegd dat de verhuizing van verzoekster wordt opgeschort totdat de voorzieningenrechter uitspraak heeft gedaan op het verzoek. Verzoekster heeft een schriftelijke reactie op het verweerschrift gegeven.
De voorzieningenrechter heeft het verzoek op 2 november 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: verzoekster, de gemachtigde van verzoekster en de gemachtigde van het college.
Verzoekster is in de gelegenheid gesteld om het verhandelde op de zitting na te bespreken met haar gemachtigde in aanwezigheid van een tolk. Verzoekster heeft op 3 november 2026 een nadere toelichting gegeven op het verhandelende op de zitting. Het college heeft op 4 november 2026 gereageerd op de toelichting van verzoekster. De voorzieningenrechter heeft daarna het onderzoek gesloten.
Beoordeling door de voorzieningenrechter
2. Als voorafgaand aan een mogelijk beroep bij de bestuursrechter bezwaar is gemaakt, kan de voorzieningenrechter die bevoegd kan worden in de hoofdzaak op verzoek een voorlopige voorziening treffen als onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist.
Het oordeel van de voorzieningenrechter heeft een voorlopig karakter en bindt de rechtbank niet in een eventuele bodemprocedure.
Feitelijke handeling
3. Partijen zijn het eens dat de overplaatsing een feitelijke handeling is, waartegen verzoekster bezwaar kan maken en bij een (on)gegrond bezwaar beroep bij de rechtbank openstaat. De voorzieningenrechter ziet geen aanleiding om anders te oordelen. Verzoekster en haar twee minderjarige kinderen, vreemdelingen van Oekraïense nationaliteit, hebben tijdelijke bescherming als ontheemden en worden daarom opgevangen door de gemeente Hoogeveen. Met een overplaatsing binnen de gemeente Hoogeveen wordt de opvang niet beëindigd of beperkt en is daarmee niet gericht op rechtsgevolg. Dit betekent dat geen sprake is van een besluit in de zin van de Awb, maar wel van een feitelijke handeling. De voorzieningenrechter acht zich dan ook bevoegd om van het verzoek kennis te nemen en zo nodig een voorlopige voorziening te treffen.
Is er sprake van spoedeisend belang?
4. Uit de brief van 16 september 2026 blijkt dat verzoekster en haar twee minderjarige kinderen werden verzocht om uiterlijk 29 september 2029 te verhuizen van de opvang locatie [adres] naar de opvanglocatie [adres] . De verhuizing heeft niet plaatsgevonden en het college heeft op 9 oktober 2026 een brief gestuurd naar verzoekster met een laatste melding om uiterlijk 23 oktober 2026 te verhuizen. Ook dat is niet gebeurd.
5. Op de zitting heeft het college in eerste instantie aangegeven dat verzoekster niet wordt overgeplaatst totdat op het bezwaar is beslist. Vervolgens heeft het college deze opmerking teruggenomen en aangegeven dat verzoekster wel zal moeten verhuizen, in verband met de efficiënte bezetting van de beschikbare bedden. Het college kon geen exacte verhuisdatum noemen, maar gaf aan de bezwaarschriftenprocedure niet te willen afwachten.
6. De voorzieningenrechter stelt vast dat het college de verhuizing van verzoekster op korte termijn wil doorzetten. Dit maakt dat naar het oordeel van de voorzieningenrechter sprake is van spoedeisend belang.
Belangenafweging
7. De voorzieningenrechter is van oordeel dat zij de vraag of het bezwaar een redelijke kans van slagen heeft nu niet kan beantwoorden. De aard van het verzoek en de gronden van het bezwaar lenen zich er niet voor om in deze procedure inhoudelijk te worden beoordeeld. Daarbij weegt mee dat verzoekster nog wordt gehoord door de bezwaarschriftencommissie. De voorzieningenrechter zal daarom beslissen op basis van een belangenafweging.
Verzoekster heeft - kort gezegd - naar voren gebracht dat de verhuizing voor haar en haar twee minderjarige kinderen leidt tot een onomkeerbare situatie. Zij zullen namelijk hun vaste plek op de huidige opvanglocatie [adres] verliezen, waar zij al ruim vier jaar wonen. Opvanglocatie [adres] is een kleinschalige, gezinsvriendelijke locatie gelegen in een woonwijk naast een basisschool. Ouders helpen elkaar met de opvoeding en kinderen spelen samen in de omgeving. Dit is belangrijk voor haar kinderen die kampen met een oorlogstrauma. De nieuwe opvanglocatie [adres] is grootschaliger. Er wonen veel alleenstaande ouderen en de voorzieningen voor kinderen zijn met name ingericht voor oudere jongeren. Onder verwijzing naar een brief van de school van haar kinderen, stelt verzoekster dat het college onvoldoende rekening heeft gehouden met de belangen van haar kinderen. Daarnaast voert verzoekster aan dat de kamer op de locatie [adres] geen eigen sanitaire voorzieningen heeft. Ditzelfde geldt voor de op de zitting, voor het eerst, genoemde [adres] . Dit is niet wenselijk in verband met haar medische situatie. Hiertoe heeft zij een brief van de huisarts overgelegd. Verzoekster heeft er dus belang bij om het bezwaar te mogen afwachten op de huidige opvanglocatie.
Het college stelt - kort gezegd - dat de overplaatsing niet opgeschort kan worden totdat op het bezwaar beslist is. Verzoekster verblijft samen met haar twee kinderen op een vierpersoonskamer. Omdat de vraag naar opvang voor Oekraïense ontheemden landelijk toeneemt, de opvangplekken schaars zijn en de gemeenten onder druk staan om aan deze behoeftevraag te voldoen, moet elk beschikbaar bed voor de opvang Oekraïense ontheemden in Nederland gebruikt worden. Eén van de gevolgen hiervan is dat verzoeksters niet langer op de vierpersoonskamer kunnen blijven in verband met efficiënte huisvesting. Daar komt bij dat op de huidige locatie sprake is van een toxische leefomgeving en onderlinge escalaties. Het is daarom in het belang van verzoeksters en haar twee minderjarige kinderen dat zij verhuist. Het college bestrijdt dat de nieuwe locatie [adres] in opvangvoorzieningen dermate verschilt van de locatie [adres] . Er zijn wel degelijk kindervoorzieningen aanwezig en tijdens schoolvakanties worden er activiteiten georganiseerd. Ook zijn er voldoende sanitaire voorzieningen op korte afstand van zowel kamer [nummer] als kamer [nummer].
8. De voorzieningenrechter merkt allereerst op dat zij goed begrijpt dat het college zich inzet om de opvangcapaciteit zo efficiënt mogelijk te regelen met het oog op de toenemende vraag naar opvang. Daarnaast heeft zij begrip voor de uitdagingen die het opvangen van grote aantallen ontheemden met zich meebrengt. Ondanks dat moet de voorzieningenrechter ook kijken naar de belangen van verzoekster en komt zij tot het oordeel dat het belang van het college niet zwaarder weegt dan de belangen van verzoekster. Daarvoor zijn de belangen van de twee minderjarige kinderen, die acht en tien jaar oud zijn, voor de voorzieningenrechter doorslaggevend. Beide kinderen wonen de afgelopen vier jaar op de huidige locatie en kamer. Een verhuizing en daarna mogelijke terugverhuizing, afhangende van de uitkomst van de beslissing op bezwaar, acht de voorzieningenrechter in het belang van de kinderen onwenselijk. Daar komt bij uit het naslagwerk GOO volgt dat zoveel mogelijk ingezet wordt op verblijf op één locatie. Om ontwikkelingsschade te voorkomen bij kinderen hebben zij namelijk een veilige en vaste plek nodig waar zij langere tijd kunnen verblijven. De voorzieningenrechter stelt vast dat het college in de reactie van 4 november 2026 benoemd dat het in het belang van de kinderen is dat zij verhuizen, vanwege de ‘toxische leefomgeving’ op de huidige locatie. Ook zou input zijn gevraagd van Veilig Thuis. De voorzieningenrechter stelt vast dat het college dit niet nader heeft onderbouwd met stukken. Ook gespreksverslagen tussen verzoekster en medewerkers van de huidige opvanglocatie ontbreken in het dossier. Daarnaast neemt de voorzieningenrechter mee dat een verhuizing lastig ongedaan te maken is, omdat de huidige kamer van verzoekster vergeven zal worden aan een ander gezin. Deze stelling van verzoekster is door het college niet betwist. Verder overweegt de voorzieningenrechter dat verzoekster een brief van de huisarts heeft overgelegd waaruit volgt dat het van belang is dat verzoekster op korte afstand gebruik kan maken van sanitaire mogelijkheden. Verzoekster stelt dat een aparte sanitaire voorziening, zoals zij die nu heeft, noodzakelijk is. Het college leest daarentegen de brief van de huisarts anders en acht sanitaire mogelijkheden op korte afstand toereikend. Tegelijkertijd stelt de voorzieningenrechter vast dat het college ook aangeeft dat er onduidelijkheid is over de medische situatie van verzoekster en dat nadere stukken misschien nodig zijn. Gelet op deze onduidelijkheid acht de voorzieningenrechter het van belang dat in de bezwaarschriftenprocedure bekeken wordt welke specifieke bijzondere opvangbehoefte verzoekster heeft. Alles bij elkaar oordeelt de voorzieningenrechter dat in dit geval de belangen van verzoekster en haar twee minderjarige kinderen zwaarder wegen dan de belangen van het college.
Conclusie en gevolgen
9. De belangenafweging valt in het voordeel van verzoekster uit. De voorzieningenrechter ziet daarom aanleiding voor het treffen van de voorlopige voorziening dat de opvang van verzoekster en haar kinderen in haar huidige kamer op de opvanglocatie [adres] wordt voortgezet tot zes weken na de bekendmaking van de beslissing op bezwaar.
10. Omdat het verzoek van verzoekster wordt toegewezen, ziet de voorzieningenrechter aanleiding het college te veroordelen in de proceskosten van verzoeker. Deze kosten worden op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht, voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand, vastgesteld op € 1.868,- (1 punt voor het indienen van een verzoekschrift en 1 punt voor het verschijnen ter zitting, met een waarde per punt van € 934,- en een wegingsfactor 1).
Beslissing
De voorzieningenrechter:
-
wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe;
-
bepaalt bij wijze van een voorlopige voorziening dat de opvang van verzoeksters en haar kinderen in het kader van de Regeling opvang ontheemden Oekraïne op het adres [adres] moet worden voortgezet tot zes weken na de bekendmaking van de beslissing op bezwaar;
-
veroordeelt het college in de proceskosten van verzoeker tot een bedrag van € 1.868,-.
Deze uitspraak is gedaan op 6 november 2026 door mr. V.A.G. van Dijk, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. J. Dijkstra, griffier en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.
|
de griffier is buiten staat om |
voorzieningenrechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op: