Vreemdelingenrecht
Vovo hangende bezwaar, Richtlijn tijdelijke bescherming, spoedeisend belang, toegewezen.
Rechtbank Den Haag, 13 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:33800 · Rechtbank Den Haag · 13 november 2026
Zaakgegevens
Op 13 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Amsterdam
- Datum uitspraak
- 13 november 2026
- Datum publicatie
- 16 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.68346
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:33800
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Vovo hangende bezwaar, Richtlijn tijdelijke bescherming, spoedeisend belang, toegewezen.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Amsterdam
Bestuursrecht
Zaaknummer: NL26.68346
V-nummer: [V nummer]
uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen
[verzoekster] ,
geboren op [geboortedatum] 2006, van Oekraïense nationaliteit, verzoekster
(gemachtigde: mr. S. Thelosen),
en
de minister van Asiel en Migratie,
(gemachtigde: mr. R.P.G. van Bel).
Samenvatting
1. Deze uitspraak op het verzoek om een voorlopige voorziening gaat over het besluit van de minister dat verzoekster geen verblijfsrecht ontleent aan de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (de Richtlijn). Verzoekster is het hier niet mee eens. Zij verzoekt daarom om een voorlopige voorziening en voert daartoe een aantal gronden aan. De voorzieningenrechter beoordeelt bij de vraag of zij een voorlopige voorziening zal treffen of het bezwaar een redelijke kans van slagen heeft. Dat kan een reden zijn om het bestreden besluit te schorsen. Deze vraag beantwoordt zij aan de hand van de gronden van verzoekster.
De voorzieningenrechter wijst in deze uitspraak het verzoek toe. Hierna legt de voorzieningenrechter uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft. Het oordeel van de voorzieningenrechter heeft een voorlopig karakter en bindt de rechtbank in een eventueel nog komende beroepsprocedure niet.
Procesverloop
2. Met het bestreden besluit van 14 oktober 2026 heeft de minister bepaald dat verzoekster niet onder de Richtlijn valt en dat zij geen rechtmatig verblijf heeft in Nederland. Verzoekster heeft hiertegen bezwaar gemaakt en de voorzieningenrechter gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen. De minister heeft hierop gereageerd met een verweerschrift.
De voorzieningenrechter doet op grond van artikel 8:83, vierde lid, van de Awb uitspraak zonder zitting.
Overwegingen
Wat is er aan deze procedure vooraf gegaan?
3. Verzoekster heeft aangegeven dat zij in Nederland wil verblijven onder de Richtlijn. Deze Richtlijn geeft ontheemden uit Oekraïne tijdelijke bescherming in Nederland.
4. De minister heeft verzoekster in het bestreden besluit tijdelijke bescherming op grond van de Richtlijn geweigerd. De minister heeft in het besluit overwogen dat verzoekster geen aanspraak kan maken op bescherming op grond van de Richtlijn in Nederland, omdat zij eerder in Frankrijk bescherming onder de Richtlijn heeft gehad.
Het verzoek
5. Verzoekster heeft verzocht een voorlopige voorziening te treffen inhoudende dat dat het bestreden besluit wordt geschorst en dat verzoekster wordt behandeld als begunstigde van tijdelijke bescherming tot vier weken na bekendmaking van de beslissing op bezwaar. Gelet op het aflopen van haar visumvrije termijn op 14 november 2026 verzoekt zij deze voorziening vóór die datum te treffen. Verzoekster meent dat er sprake is van een spoedeisend belang omdat haar visumvrije termijn eindigt, en zij onrechtmatig verblijf wil voorkomen. Ook dreigt zij op korte termijn haar onderzoeksstage bij het [bedrijf] te verliezen, nu haar verblijfpositie de aanvang verhindert en haar plaats bij aanzienlijke vertraging vervalt. Bovendien heeft haar bezwaar een zeer redelijke kans van slagen. Haar bescherming in Frankrijk is namelijk beëindigd en punt 4 van het Uitvoeringsbesluit 2025/146 ziet op gelijktijdige bescherming in twee lidstaten. Daarvan is geen sprake.
Spoedeisend belang
6. De voorzieningenrechter is van oordeel dat sprake is van een spoedeisend belang. Op 14 november 2026 eindigt de visumvrije termijn. Verzoekster wil onrechtmatig verblijf voorkomen, ook gelet op een toekomstige reguliere verblijfsaanvraag. Ook dreigt zij hierdoor haar tijdgebonden onderzoeksstage te verliezen. Gelet hierop is er sprake van onverwijlde spoed.
Redelijke kans van slagen
7. De voorzieningenrechter is van oordeel dat het bezwaar redelijke kans van slagen heeft. De voorzieningenrechter overweegt hiertoe als volgt.
Vast staat dat verzoekster op het moment van het besluit van de minister geen gelijktijdige bescherming in Frankrijk meer had. In punt 4 van het Uitvoeringsbesluit 2025/146 staat het volgende:
“Aangezien een persoon slechts in één lidstaat tegelijk de aan tijdelijke bescherming verbonden rechten kan genieten, moeten de lidstaten, om ervoor te zorgen dat dat beginsel wordt geëerbiedigd en om meerdere registraties voor tijdelijke bescherming te voorkomen, verzoeken om een verblijfsvergunning op basis van artikel 8, lid 1, van Richtlijn 2001/55/EG afwijzen wanneer duidelijk is dat de betrokken persoon op die basis reeds een verblijfsvergunning in een andere lidstaat heeft verkregen. Dat zou in overeenstemming zijn met het arrest van het Hof van Justitie van 27 februari 2025 in zaak C-753/23 en met name met punt 30 daarvan.”
Hieruit lijkt te volgen dat het niet de bedoeling is dat er in twee lidstaten gelijktijdig bescherming wordt genoten. Uit het bestreden besluit maakt de voorzieningenrechter op dat de minister ervan uitgaat dat de tijdelijke bescherming van verzoekster ten tijde van het besluit al was geëindigd. Dit betekent dat in het geval van verzoekster dus geen sprake is van de situatie dat zij in twee EU-landen gelijktijdig tijdelijke internationale bescherming op grond van de Richtlijn zou genieten. Het Uitvoeringsbesluit 2025/1460 lijkt zich er niet tegen te verzetten dat een ontheemde eerst in de ene lidstaat bescherming geniet, deze bescherming eindigt, en de ontheemde vervolgens in een andere lidstaat bescherming verkrijgt.
Gezien het voorgaande kan niet worden gezegd dat het bezwaar van verzoekster geen redelijke kans van slagen heeft en zal de voorzieningenrechter het verzoek toewijzen.
Conclusie en gevolgen
8. De voorzieningenrechter wijst het verzoek toe en treft de voorlopige voorziening dat verzoekster moet worden behandeld als ontheemde die onder de werking van de Richtlijn valt, tot vier weken na de dag dat het besluit op bezwaar bekendgemaakt wordt.
9. Omdat het verzoek wordt toegewezen, veroordeelt de voorzieningenrechter de minister in de door verzoekster gemaakte proceskosten. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 934,- (1 punt voor het indienen van het verzoekschrift, met een waarde per punt van € 934,- en een wegingsfactor 1).
Beslissing
De voorzieningenrechter:
-
wijst het verzoek om de voorlopige voorziening toe, in die zin dat de minister verzoekster moet behandelen alsof zij onder de werking van de Richtlijn 2001/55/EG valt, tot vier weken na de dag dat het besluit op bezwaar bekendgemaakt wordt;
-
veroordeelt de minister in de proceskosten van verzoekster tot een bedrag van
€ 934,-.
Deze uitspraak is gedaan door mr. M.B. de Boer, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. L.M. Jongejans, griffier.
Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.