Vreemdelingenrecht
De voorzieningenrechter wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe. Verzoekster moet worden…
Rechtbank Den Haag, 11 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:33986 · Rechtbank Den Haag · 11 november 2026
Zaakgegevens
Op 11 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 11 november 2026
- Datum publicatie
- 17 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.66130
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Voorlopige voorziening
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:33986
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
De voorzieningenrechter wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe. Verzoekster moet worden behandeld als een vreemdeling die onder de werking van de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (2001/55/EG) valt.
De beantwoording van de rechtsvraag, of verzoekster onder de werking van de RTB valt, vergt nader onderzoek wat in de bodemprocedure moet plaatsvinden. De bodemprocedure is doorverwezen naar de meervoudige kamer en wordt op afzienbare termijn op zitting behandeld.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.66130
uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen
[verzoekster] , V-nummer: [V-nummer] , verzoekster
(gemachtigde: mr. T.E. van Houwelingen-Boer),
en
de minister van Asiel en Migratie.
Inleiding
1. In deze uitspraak beslist de voorzieningenrechter op het verzoek om een voorlopige voorziening van verzoekster tegen de beslissing dat zij niet onder de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (RTB) valt. Het oordeel van de voorzieningenrechter heeft een voorlopig karakter en bindt de rechtbank in een (eventueel) bodemgeding niet.
Omdat het verzoek kennelijk gegrond is doet de voorzieningenrechter uitspraak zonder zitting. Artikel 8:83, derde lid, van de Algemene wet bestuursrecht maakt dat mogelijk. De voorzieningenrechter legt hierna uit waarom het verzoek kennelijk gegrond is.
Procesverloop
2. De minister heeft in het besluit van 29 juni 2026 bepaald dat verzoekster niet onder de RTB valt. Verzoekster heeft hiertegen bezwaar gemaakt.
In het bestreden besluit van 20 oktober 2026 heeft de minister beslist op het bezwaar. De minister is gebleven bij het besluit dat verzoekster niet valt onder de RTB.
Verzoekster heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld en de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen.
Beoordeling door de voorzieningenrechter
3. De voorzieningenrechter wijst het verzoek toe. Hij licht dat hieronder toe.
Het gaat in deze zaak om de vraag of verzoekster onder de RTB valt. De minister stelt zich op het standpunt dat dit niet het geval is, omdat verzoekster tijdelijke bescherming in Oostenrijk heeft gehad. Onder verwijzing naar punt 4 van het Uitvoeringsbesluit 2025/1460 neemt de minister het standpunt in dat niet van belang is of de tijdelijke bescherming in een andere lidstaat nog actief is, of dat deze reeds ingetrokken of inactief is.
De voorzieningenrechter is van oordeel dat deze voorzieningenprocedure zich niet leent voor beantwoording van de hier aan de orde zijnde rechtsvraag. De beantwoording vergt nader onderzoek dat in de bodemprocedure moet plaatsvinden. De bodemprocedure is doorverwezen naar de meervoudige kamer en wordt op afzienbare termijn op zitting behandeld. Gelet hierop zal de voorzieningenrechter zich beperken tot een belangenafweging.
Verzoekster heeft er belang bij om hangende de beroepsprocedure te worden behandeld als een vreemdeling die onder de RTB valt, omdat het recht op gemeentelijke opvang en andere voorzieningen hiervan afhangt. De voorzieningenrechter is van oordeel dat dit belang van verzoekster zwaarder weegt dan het belang van de minister bij onverkorte handhaving van de rechtsgevolgen van het bestreden besluit. De voorzieningenrechter wijst om die reden het verzoek om voorlopige voorziening toe.
Conclusie en gevolgen
4. De voorzieningenrechter wijst het verzoek toe en treft de voorlopige voorziening dat verzoekster moet worden behandeld als een vreemdeling die onder de werking van de RTB valt, tot vier weken na de dag dat de uitspraak in de beroepszaak in het openbaar is uitgesproken.
5. Er bestaat aanleiding voor een proceskostenvergoeding. De vergoeding is met toepassing van het Besluit proceskosten bestuursrecht als volgt berekend. Voor de rechtsbijstand door een gemachtigde krijgt verzoekster een vast bedrag per proceshandeling. De gemachtigde heeft het verzoekschrift ingediend. Elke proceshandeling heeft een waarde van € 934,-. De vergoeding bedraagt dan in totaal € 934,-.
Beslissing
De voorzieningenrechter:
- wijst het verzoek om voorlopige voorziening toe, in die zin dat de minister verzoekster moet behandelen als een vreemdeling die onder de werking van de RTB valt, tot vier weken na de dag dat de uitspraak in de beroepszaak in het openbaar is uitgesproken;
- veroordeelt de minister tot betaling van € 934,- aan proceskosten aan verzoekster.
Deze uitspraak is gedaan door mr. J.J. Janssen, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. S. Westerhof, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op 11 november 2026.
Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.