Civiel recht overig
De rechtbank veroordeelt de gedaagde om een bedrag aan de eiser te betalen. Eiser vorderde om gedaagde te…
Rechtbank Overijssel, 4 februari 2025
ECLI:NL:RBOVE:2025:595 · Rechtbank Overijssel · 4 februari 2025
Samenvatting
De rechtbank veroordeelt de gedaagde om een bedrag aan de eiser te betalen.
Eiser vorderde om gedaagde te veroordelen tot betaling van een bedrag omdat gedaagde tekortgeschoten is in de nakoming van de op hem rustende betalingsverplichtingen.
Uitspraak
RECHTBANK OVERIJSSEL
Civiel recht
Kantonrechter
Zittingsplaats Almelo
Zaaknummer: 11323213 \ CV EXPL 24-1889
Vonnis van 4 februari 2025 (bij vervroeging)
in de zaak van
ZILVEREN KRUIS ZORGVERZEKERINGEN N.V.,
te Utrecht,
eisende partij,
hierna te noemen: Zilveren Kruis,
gemachtigde: Syncasso Gerechtsdeurwaarders,
tegen
[gedaagde] ,
te [woonplaats],
gedaagde partij,
hierna te noemen: [gedaagde],
procederend in persoon.
1 De procedure
Het verloop van de procedure blijkt uit:
- de dagvaarding van 18 september 2024
- de conclusie van antwoord
- de brief waarin een mondelinge behandeling is bepaald
- de mondelinge behandeling van 21 januari 2025.
Ten slotte is vonnis bepaald.
2 Het geschil
Zilveren Kruis vordert - samengevat – veroordeling van [gedaagde] tot betaling van € 884,70, vermeerderd met rente en kosten.
Zilveren Kruis legt aan haar vordering ten grondslag dat tussen haar als zorgverzekeraar en [gedaagde] als verzekeringnemer een zorgverzekeringsovereenkomst tot stand is gekomen en dat [gedaagde] toerekenbaar is tekortgeschoten in de nakoming van de op hem rustende betalingsverplichtingen. [gedaagde] heeft de premies voor de maanden maart tot en met augustus 2024, ondanks sommatie, onbetaald gelaten. Het gaat om een bedrag van € 147,45 per maand aan premie basisverzekering, in totaal een bedrag van € 884,70 (premies 6 maanden x € 147,45).
[gedaagde] voert verweer. [gedaagde] stelt zich op het standpunt dat hij de vrijheid heeft om al dan niet een zorgverzekering af te sluiten. Hij heeft geen contract afgesloten en er is geen wilsovereenstemming.
Op de stellingen van partijen wordt hierna, voor zover nodig, nader ingegaan.
3 De beoordeling
Ten aanzien van het verweer van [gedaagde] dat tussen hem en Zilveren Kruis geen overeenkomst tot stand is gekomen omdat een wilsverklaring ontbreekt, overweegt de kantonrechter als volgt.
In de Zorgverzekeringswet (verder Zvw), in samenhang met de Wet Langdurige Zorg, is bepaald (in artikel 2) dat iedereen die in Nederland woont of werkt verplicht is om een zorgverzekering af te sluiten. Dat is anders indien een ontheffing verleend is wegens gemoedsbezwaren. Gesteld noch gebleken is dat aan [gedaagde] een ontheffing wegens gemoedsbezwaren is verleend. De uitzondering is dus niet van toepassing.
Dat betekent dat de verzekeringsplicht ook voor [gedaagde] geldt en dat hij verplicht is premie te betalen; dit volgt uit artikel 17 Zvw. Het CAK (Centraal Administratie Kantoor) heeft namens de overheid de bevoegdheid om niet-verzekerden te dwingen toch een verzekering af te sluiten. Weigert een niet-verzekerde na herhaalde aanmaningen een verzekering af te sluiten, dan kan het CAK als wettelijk vertegenwoordiger namens die persoon een verzekering afsluiten. CAK heeft namens [gedaagde] een zorgverzekering afgesloten bij Zilveren Kruis.
Op grond van de zorgverzekeringsovereenkomst is [gedaagde] gehouden verzekeringspremies te betalen aan Zilveren Kruis. Zilveren Kruis heeft gesteld en voldoende toegelicht dat en welke bedragen over welke periode open staan. Het gevorderde bedrag van € 884,70 is dan ook verschuldigd.
De gevorderde wettelijke rente van € 13,46 zal, als onweersproken en op de wet gegrond, eveneens worden toegewezen.
Zilveren Kruis vordert een bedrag van € 107,05 als vergoeding van buitengerechtelijke incassokosten. Het gevorderde bedrag aan buitengerechtelijke incassokosten komt overeen met het in het Besluit vergoeding voor buitengerechtelijke incassokosten bepaalde tarief en zal worden toegewezen.
Aldus wordt toegewezen een bedrag van € 1.005,21 in totaal (hoofdsom € 884,70 plus rente van € 13,46 plus incassokosten van € 107,05).
[gedaagde] is in het ongelijk gesteld en moet daarom de proceskosten (inclusief nakosten) betalen. De proceskosten van Zilveren Kruis worden begroot op:
|
- kosten van de dagvaarding |
€ |
137,38 |
|
|
- griffierecht |
€ |
328,00 |
|
|
- salaris gemachtigde |
€ |
270,00 |
(2 punten × € 135,00) |
|
- nakosten |
€ |
67,50 |
(plus de kosten van betekening zoals vermeld in de beslissing) |
|
Totaal |
€ |
802,88 |
4 De beslissing
De kantonrechter
veroordeelt [gedaagde] om aan Zilveren Kruis te betalen een bedrag van € 1.005,21, te vermeerderen met de wettelijke rente als bedoeld in artikel 6:119 BW over een bedrag van € 884,70, met ingang van 18 september 2024, tot de dag van volledige betaling,
veroordeelt [gedaagde] in de proceskosten van € 802,88, te betalen binnen veertien dagen na aanschrijving daartoe, te vermeerderen met de kosten van betekening als [gedaagde] niet tijdig aan de veroordelingen voldoet en het vonnis daarna wordt betekend,
verklaart dit vonnis uitvoerbaar bij voorraad.
Dit vonnis is gewezen te Almelo door mr. A. Smedes en in het openbaar uitgesproken op 4 februari 2025.