Civiel recht overig
Verzekeringsrecht; ‘gouden handdruk-verzekering’; (schending) zorgplicht financieel adviseur.
Rechtbank Rotterdam, 7 december 2016
ECLI:NL:RBROT:2016:9513 · Rechtbank Rotterdam · 7 december 2016
Samenvatting
Verzekeringsrecht; ‘gouden handdruk-verzekering’; (schending) zorgplicht financieel adviseur.
Uitspraak
[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]vonnis
RECHTBANK ROTTERDAM
Team handel
zaaknummer / rolnummer: C/10/496219 / HA ZA 16-210
Vonnis van 7 december 2016
in de zaak van
[eiser] ,
wonende te [woonplaats] ,
eiser,
advocaat mr. R. Bagasrawalla,
tegen
de besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid
ACADIUM BASTION B.V.,
gevestigd te Rotterdam,
gedaagde,
advocaat mr. R.A.H. van Egmond.
Partijen zullen hierna [eiser] en Acadium Bastion genoemd worden.
1 De procedure
Het verloop van de procedure blijkt uit:
-
het tussenvonnis van 15 juni 2016 en de daaraan ten grondslag liggende processtukken;
-
de akte wijziging van eis van [eiser] ;
-
het proces-verbaal van comparitie van 7 oktober 2016;
-
de brief van Acadium Bastion van 28 oktober 2016;
-
de brief van [eiser] van 3 november 2016.
Ten slotte is vonnis bepaald.
2 De feiten
[eiser] heeft door bemiddeling via Acadium Bastion een verzekeringsovereenkomst gesloten met Nationale Nederlanden. Dit betrof een zogenoemde ‘FlexGarant Gouden Handdrukverzekering’, feitelijk een lijfrente/stamrechtovereenkomst.
In het kader van die bemiddeling zijn door Acadium Bastion twee adviesrapporten aan [eiser] verstrekt.
Het adviesrapport van 21 februari 2008 houdt, voor zover van belang, in:
“ 1. De Gouden handdruk
Inleiding
Een werkgever kan aan een werknemer een schadeloosstelling toekennen in verband met te derven of gederfde inkomsten. Meestal heeft de toekenning van een dergelijke schadeloosstelling betrekking op de beëindiging van de dienstbetrekking en de hiermede gepaard gaande inkomensachteruitgang (zoals loon en pensioen), maar ook bij bijv. demotie kan een schadeloosstelling worden toegekend.
Bestedingsmogelijkheden
De werknemer heeft in beginsel keuzevrijheid over de bestedingswijze van de schadeloosstelling. Daardoor kan de werknemer de besteding van de schadeloosstelling afstemmen op zijn inkomensachteruitgang. Hierbij kan dan ook rekening worden gehouden met andere inkomensbronnen (bijv. lijfrente).
De werknemer heeft de volgende bestedingsmogelijkheden:
• Directe afrekening van de schadeloosstelling en het netto bedrag laten uitkeren
• Het bedingen van een stamrecht (= recht op periodieke uitkeringen)
• Een combinatie van beide
Hierna worden deze mogelijkheden nader toegelicht.
2 Fiscale aspecten
Direct fiscaal afrekenen
Een schadeloosstelling wordt fiscaal gezien als loon en zal daardoor progressief worden belast in het jaar van toekenning. Wanneer wordt gekozen voor deze optie en de schadeloosstelling direct gedeeltelijk dan wel volledig fiscaal afrekent, dan is de werkgever verantwoordelijk voor de inhouding van loonheffing (loonbelasting en premies volksverzekeringen). In de praktijk geschiedt deze belastingheffing door de werkgever op basis van de tabel bijzondere beloningen (zoals bij de inhouding op vakantiegeld). Daarbij kan achter te veel of te weinig worden ingehouden, wat gecorrigeerd wordt bij de aangifte over het desbetreffende belastingjaar. Daarnaast dient ook de inkomensafhankelijke bijdrage van 7,2% voor de zorgverzekering ingehouden te worden, voor zover het maximum bijdrage-inkomen (€ 31.231,--) nog niet is vol gemaakt. Deze inkomensafhankelijke bijdrage dient te worden vergoed door de werkgever en vormt belast loon voor de werknemer.
Het na belastingheffing resterende nettobedrag wordt betrokken in de grondslag voor de vermogensrendementsheffing in box 3. Bij de vermogensrendementsheffing van box 3 is 1,2% belasting verschuldigd over de waarde van de bezittingen minus de schulden, voorzover deze vermogensbestanddelen niet in een andere box reeds in aanmerking zijn genomen en voorzover deze niet zijn vrijgesteld.
(…)
Het bedingen van een stamrecht
Stamrechtvrijstelling - uitstel van belastingheffing
In artikel 11 , eerste lid, letter g LB is de stamrechtvrijstelling geregeld. De stamrechtvrijstelling houdt in dat
- onder voorwaarden - belastingheffing achterwege blijft op het moment van verkrijging van schadeloosstelling als de schadeloosstelling wordt gegeven in de vorm van een zogenaamd stamrecht (recht op periodieke uitkeringen). Dit stamrecht kan worden verstrekt in de vorm van een direct ingaande of een uitgestelde lijfrente. De uitvoerder van het stamrecht is bij de uitbetaling van de lijfrentetermijnen volgens wettelijk voorschrift verplicht loonheffing en de inkomensafhankelijke bijdrage voor de zorgverzekering in te houden. Er zijn geen premies werknemersverzekeringen verschuldigd over de waarde van het stamrecht, noch over de lijfrentetermijnen die worden uitgekeerd.
De werknemer treedt op als verzekeringnemer van de polis; de werkgever als premiebetaler.
Voordeel van stamrecht
De stamrechtverzekering valt In box 1 als inkomsten uit werk en woning. Zolang er geen uitkeringen worden gedaan, is er geen belasting verschuldigd over de stamrechtverzekering. De waarde van het stamrecht telt dus niet mee voor de vermogensrendementsheffing in box 3.
Op het moment dat de schadeloosstelling wordt afgerekend, bent u progressieve heffing verschuldigd over het bedrag van de schadeloosstelling. Door het bedingen van een stamrecht wordt de heffing over de toegekende schadeloosstelling gespreid naarmate de termijnen worden uitgekeerd. Op deze manier kan progressievoordeel
worden verkregen.
(…)
5. FlexGarant Gouden handdruk
De stamrechtverzekering kan worden vastgelegd in een direct ingaand of een uitgesteld stamrecht. In de onderhavige situatie is er sprake van een uitgesteld stamrecht. De koopsom kan daarbij worden gebruikt voor een kapitaalverzekering waarbij bij aanvang de rentevergoeding over de belegde gelden wordt gegarandeerd
voor de gehele looptijd van de verzekering. Het is ook mogelijk te kiezen voor een kapitaalverzekering waarbij de opbrengst mede wordt bepaald door het resultaat op de door u te kiezen (beleggings)fondsen welke de verzekeraar aanbiedt.
Hierna werken wij de FlexGarant Gouden handdruk nader uit.
Opzet FlexGarant Gouden handdruk
Kenmerkend voor de flexibele lijfrente is de hoge, volledig gegarandeerde opbrengst gekoppeld aan een optimale flexibiliteit.
Bij leven op de einddatum komt een gegarandeerd bedrag beschikbaar voor aankoop van een lijfrente. Voor de einddatum kunt u echter naar behoefte gelden onttrekken aan de waarde van de verzekering voor aankoop van een tijdelijke lijfrente met een minimale looptijd (afhankelijk van uw leeftijd bij opname), zodat u de hoogte van uw Inkomen optimaal kunt plannen. Het verzoek tot onttrekking dient drie maanden voor de beoogde ingangsdatum van de uitkeringen schriftelijk aan de verzekeraar medegedeeld te worden. De rentevergoeding over het in de verzekering resterende saldo is gegarandeerd evenals de rentevergoeding over de aan te kopen tijdelijke lijfrenten.
(…)
BIJLAGE: Nadere informatie FlexGarant Gouden handdruk
(…)
Wat zijn de financiële risico's van de FlexGarant Gouden handdruk?
De hoogte van de uitkeringen is tijdens de looptijd van de vaste rentevergoeding (dus binnen de looptijd van de verzekering) gegarandeerd. Door deze garantie van FlexGarant Assuradeuren B.V. ziet de verzekeringnemer af van het recht de polis gedurende de looptijd van de verzekering af te (laten) kopen door FlexGarant Assuradeuren B.V. dan wel de aanwezige poliswaarde over te hevelen naar een andere aanbieder. Pas nadat de periode van vaste rentevergoeding is verstreken, zal de (resterende) garantie-uitkering gebruikt moeten worden voor aankoop van een toegestane lijfrentevorm bij de aanbieder van zijn/haar keuze.
Waartoe verplicht u zich als u een FlexGarant Gouden handdruk koopt?
(…)
De verzekeringnemer heeft tijdens de looptijd van de rentegarantie het recht de verzekering op elk gewenst moment zonder geneeskundige waarborgen van de verzekerde geheel of gedeeltelijk om te zetten in een verzekering van direct ingaande (tijdelijke) lijfrente bij FlexGarant Assuradeuren B.V. De lijfrente kan naar wens worden uitbetaald per maand, per kwartaal, per halfjaar of per jaar. De betalingen vinden altijd aan het einde van elke termijn plaats. Bij de vaststelling van de hoogte van de lijfrente worden kosten in rekening gebracht voor mutatieverwerking, polisopmaak, administratie en excasso.
De verzekeringnemer is gehouden de uitoefening van dit recht ten minste drie maanden voor de beoogde omzettingsdatum schriftelijk aan FlexGarant Assuradeuren B.V. mee te delen.
(…)
Welke Informatie is van belang voor de Inkomstenbelasting?
Zowel de persoonlijke situatie als wijziging in de belastingregels en de uitleg van deze regels kunnen een positieve of negatieve invloed hebben op de fiscale behandeling van de FlexGarant Gouden handdruk. Over de koopsom voor deze verzekering hoeft geen loonbelasting en premies zorgverzekering betaald te worden. Een garantie-uitkering kan nimmer in contanten worden opgenomen maar dient gebruikt te worden voor aankoop van lijfrentetermijnen welke worden belast voor de inkomstenbelasting en premie volksverzekeringen in Box 1. Tevens worden de lijfrentetermijnen getroffen door premieheffing uit hoofde van de zorgverzekeringswet.”
Het adviesrapport van 21 mei 2008 houdt, voor zover van belang, in:
“ 2.2. Het bedingen van een stamrecht
Stamrechtvrijstelling - uitstel van belastingheffing
In artikel 11, eerste lid, letter 9 LB is de stamrechtvrijstelling geregeld. De stamrechtvrijstelling houdt in dat - onder voorwaarden - belastingheffing achterwege blijft op het moment van verkrijging van schadeloosstelling als de schadeloosstelling wordt gegeven in de vorm van een zogenaamd stamrecht (recht op periodieke uitkeringen). Dit stamrecht kan worden verstrekt in de vorm van een direct ingaande of een uitgestelde lijfrente. De uitvoerder van het stamrecht is bij de uitbetaling van de lijfrentetermijnen volgens wettelijk voorschrift verplicht loonheffing en de inkomensafhankelijke bijdrage voor de zorgverzekering in te houden. Er zijn geen premies werknemersverzekeringen verschuldigd over de waarde van het stamrecht, noch over de lijfrentetermijnen die worden uitgekeerd.
De werknemer treedt op als verzekeringnemer van de polis; de werkgever als premiebetaler.
Voordeel van stamrecht
De stamrechtverzekering valt in box 1 als inkomsten uit werk en woning. Zolang er geen uitkeringen worden gedaan, is er geen belasting verschuldigd over de stamrechtverzekering. De waarde van het stamrecht telt dus niet mee voor de vermogensrendementsheffing in box 3.
Op het moment dat de schadeloosstelling wordt afgerekend, bent u progressieve heffing verschuldigd over het bedrag van de schadeloosstelling. Door het bedingen van een stamrecht wordt de heffing over de toegekende schadeloosstelling gespreid naarmate de termijnen worden uitgekeerd. Op deze manier kan progressievoordeel
worden verkregen.
(…)
5. FlexGarant Gouden handdruk
De stamrechtverzekering kan worden vastgelegd in een direct ingaand - of een uitgesteld stamrecht. In de onderhavige situatie is er sprake van een uitgesteld stamrecht. De koopsom kan daarbij worden gebruikt voor een kapitaalverzekering waarbij bij aanvang de rentevergoeding over de belegde gelden wordt gegarandeerd
voor de gehele looptijd van de verzekering. Het is ook mogelijk te kiezen voor een kapitaalverzekering waarbij de opbrengst mede wordt bepaald door het resultaat op de door u te kiezen (beleggings)fondsen welke de verzekeraar aanbiedt.
(…)
Opzet FlexGarant Gouden handdruk
Kenmerkend voor de flexibele lijfrente is de hoge, volledig gegarandeerde opbrengst gedurende de garantieperiode gekoppeld aan een optimale flexibiliteit.
Bij leven op de einddatum komt een gegarandeerd bedrag beschikbaar voor aankoop van een (tijdelijke) lijfrente. Voor de einddatum kunt u echter naar behoefte gelden onttrekken aan de waarde van de verzekering voor de aankoop van een (tijdelijke) lijfrente met een minimale looptijd (afhankelijk van uw leven bij opname), zodat u de hoogte van uw inkomen optimaal kunt plannen. Het verzoek tot onttrekking dient drie maanden voor de beoogde ingangsdatum van de uitkeringen schriftelijk aan de verzekeraar medegedeeld te worden. De rentevergoeding over het in de verzekering resterende saldo is gegarandeerd evenals de rentevergoeding over de aan te kopen
lijfrenten.
(…)
BIJLAGE: Nadere Informatie FlexGarant Gouden handdruk
(…)
Wat houdt FlexGarant Gouden handdruk in ?
Dit product is een levensverzekering in de vorm van een opbouwproduct met tussentijds gegarandeerde uitkeringen zowel bij leven als bij overlijden. De gegarandeerde uitkering kan nimmer in contanten worden ontvangen doch zal te allen tijde gebruikt moeten worden voor een toegestane lijfrentevorm.
Een levensverzekering is een overeenkomst waarbij FlexGarant Assuradeuren B.V. tegen de betaling van een koopsom door de verzekeringnemer, zich verplicht tot het doen van een uitkering als de verzekerde op de einddatum in leven is of bij eerder overlijden van de verzekerde.
(…)
Wat zijn de financiële risico's van de FlexGarant Gouden handdruk?
De hoogte van de uitkeringen is tijdens de looptijd van de vaste rentevergoeding (dus binnen de looptijd van de verzekering) gegarandeerd. Door deze garantie van FlexGarant Assuradeuren B.V. ziet de verzekeringnemer af van het recht de polis gedurende de looptijd van de verzekering af te (laten) kopen door FlexGarant
Assuradeuren B.V. dan wel de aanwezige poliswaarde over te hevelen naar een andere aanbieder.
Pas nadat de periode van vaste rentevergoeding is verstreken, zal de (resterende) garantie-uitkering gebruikt moeten worden voor aankoop van een toegestane lijfrentevorm bij de aanbieder van zijn/haar keuze.”
In de bij de polis behorende brief van 7 augustus 2008 staat, voor zover van belang, het volgende vermeld:
“U heeft als verzekeringnemer het recht om de verzekering op ieder gewenst moment voor de in de polis genoemde lijfrente-ingangsdatum (…) geheel of gedeeltelijk om te zetten in een verzekering van een direct ingaande (tijdelijke) lijfrente. (…) Uiterlijk in het jaar waarin u 65 wordt, dient een begin gemaakt te worden met de volledige omzetting van de stamrechtverzekering in een (of meer opeenvolgende) direct ingaande lijfrente(n).”
3 Het geschil
[eiser] vordert – na eiswijziging en samengevat weergegeven - veroordeling van Acadium Bastion tot betaling van € 79.826,00, vermeerderd met rente en kosten.
[eiser] legt aan zijn vordering ten grondslag dat Acadium Bastion haar zorgplicht als financiële dienstverlener heeft geschonden en daarmee onrechtmatig jegens hem heeft gehandeld, althans tekort is geschoten in haar verplichtingen. Daartoe stelt hij dat Acadium Bastion bij het aangaan van de overeenkomst aan [eiser] had moeten voorleggen wat het meest (fiscaal) voordelige moment was voor de omzetting van de verzekering in een (periodieke) lijfrente(uitkering). Uitkeringen op de verzekeringspolis (in de vorm van een periodieke lijfrente) hadden direct moeten aanvangen (als aanvulling op het inkomen) en niet pas bij het bereiken van de pensioengerechtigde (thans AOW-)leeftijd. Door het handelen (nalaten) van Acadium Bastion heeft [eiser] schade geleden in de vorm van misgelopen belastingvoordeel over de periode 2009 – 2015 ad € 79.826,00.
Acadium Bastion voert verweer dat strekt tot afwijzing van de vordering, kosten rechtens.
Op de stellingen van partijen wordt hierna, voor zover van belang, nader ingegaan.
4 De beoordeling
Eiswijziging
[eiser] heeft bij akte zijn eis vermeerderd. Aanvankelijk werd aan hoofdsom gevorderd een bedrag van € 27.632,00. Thans wordt aan hoofdsom gevorderd een bedrag van € 79.826,00. Het daarop gebaseerde bedrag ter zake buitengerechtelijke incassokosten is vermeerderd van € 4.144,80 naar € 11.973,90.
De rechtbank overweegt dat zolang nog geen eindvonnis is gewezen, de eiser ingevolge artikel 130 Rv bevoegd is zijn eis of de gronden daarvan te veranderen. De gedaagde mag tegen de eiswijziging bezwaar maken op grond dat de wijziging in strijd is met de eisen van een goede procesorde.
Acadium Bastion heeft inhoudelijk op de gewijzigde eis kunnen reageren en heeft verder geen argumenten aangevoerd waarom de eiswijziging in strijd zou zijn met de eisen van een goede procesorde. Zij is door de eiswijziging dan ook niet in haar processuele belang geschaad. Ook ambtshalve ziet de rechtbank geen aanleiding om de eiswijziging wegens strijd met de goede procesorde te weigeren, waarbij wordt betrokken dat niet is gebleken dat de procedure thans onredelijk wordt vertraagd. Mitsdien zal op de gewijzigde eis, zoals weergegeven onder 3.1, recht worden gedaan.
Schending zorgplicht
Tussen partijen is in geschil of Acadium Bastion jegens [eiser] tekort is geschoten in een op haar rustende zorgplicht. Niet in geschil is dat Acadium Bastion voor [eiser] heeft bemiddeld bij de totstandkoming van de overeenkomst met Nationale Nederlanden en is opgetreden als financieel adviseur van [eiser] . Daarmee bestond tussen partijen een overeenkomst van opdracht. Op grond daarvan diende Acadium Bastion bij haar werkzaamheden de zorg van een goed opdrachtnemer in acht te nemen (artikel 7:401 BW).
Bij de beoordeling of Acadium Bastion aan die verplichting heeft voldaan, gaat het om de vraag of Acadium Bastion als opdrachtnemer heeft gehandeld zoals een redelijk bekwaam en redelijk handelend vakgenoot onder dezelfde omstandigheden te werk zou zijn gegaan. Wat dit in concreto betekent, hangt af van de omstandigheden van het geval, zoals de aard en inhoud van de relatie tussen partijen, de positie van [eiser] , de bij [eiser] aanwezige relevante kennis en ervaring en de aard en ingewikkeldheid van het door Acadium Bastion aangeboden product en de daaraan verbonden risico’s.
Daarnaast geldt dat volgens vaste jurisprudentie op financiële dienstverleners tegenover particulieren een bijzondere zorgplicht rust die ertoe strekt hen te beschermen tegen het gevaar van eigen lichtvaardigheid, gebrek aan inzicht en onverantwoorde financiële risico’s. Deze bijzondere zorgplicht wordt onder meer ingevuld door publiekrechtelijke regels, die onder meer in de Wet op het financieel toezicht (Wft) zijn neergelegd. De strekking van deze bijzondere zorgplicht brengt mee, dat deze eindigt waar de cliënt van de financieel adviseur voor hem inzichtelijke risico’s heeft aanvaard, ook als de verwezenlijking van die risico’s naderhand reden geeft om dit te betreuren.
Volgens [eiser] is Acadium Bastion tekortgeschoten in haar informatieplicht. Hij stelt dat Acadium Bastion bij het aangaan van de overeenkomst aan [eiser] had moeten voorleggen wat het meest (fiscaal) voordelige moment was voor de omzetting van de verzekering in een (periodieke) lijfrente(uitkering).
De financiële dienstverlener moet voldoende informatie verstrekken zodat de consument in staat is te beoordelen wat het product inhoudt en wat de bijbehorende risico’s en gevolgen zijn. De inhoud en reikwijdte van deze informatieplicht hangt af van de omstandigheden van het geval. Uit de aard en strekking van de op Acadium Bastion rustende zorgplicht vloeit voort dat de financiële dienstverlener niet nadrukkelijk hoeft te waarschuwen voor risico’s en gevolgen van het product, waarvan mag worden aangenomen dat de consument deze ook zonder nadere waarschuwing zelf kan overzien.
De rechtbank overweegt dat op zichzelf voldoende duidelijk voor [eiser] moet zijn geweest dat hij bij het aangaan van overeenkomst, dan wel op menig moment daarna kon opteren voor omzetting van de verzekering in een (periodieke) lijfrente(uitkering). Daarbij heeft de rechtbank het volgende in aanmerking genomen.
Beoogd doel bij het aangaan van de verzekering was om de door [eiser] van zijn voormalig werkgever ontvangen ontbindingsvergoeding fiscaal vriendelijk onder te brengen via een zogenoemde stamrechtconstructie. Het proces-verbaal van de comparitie vermeldt hierover het volgende:
“Met de door [eiser] ontvangen ontbindingsvergoeding van € 400.000,00 van zijn oude werkgever Kodak Nederland B.V. beoogde [eiser] primair deze fiscaal vriendelijk onder te brengen om daarmee een scenario te creëren, waarbij zo min mogelijk belasting hoeft te worden betaald over die ontbindingsvergoeding. Dit kon gerealiseerd worden via een stamrechtconstructie.”
De voorwaarden van de verzekeringsovereenkomst luiden samengevat en voor zover hier van belang als volgt.
Vanaf de ingangsdatum 7 augustus 2008 tot de uiterste ingangsdatum lijfrente (7 augustus 2015) is het waardeverloop (bij leven) in de polis gegarandeerd. De gegarandeerde renteaangroei is 4,240% per jaar (samengestelde interest) tot 07-03-2030.
De polis kent tijdens de opbouwfase een zogenoemd ‘recht van omzetting bij leven’. Dat betekent dat op elk gewenst moment tijdens de looptijd van de verzekering voor de dan aanwezige garantiewaarde (of een deel daarvan) een periodieke uitkering aangekocht kan worden.
Tijdens de periode waarin de rentevergoeding wordt gegarandeerd tot 07-03-2030 kan de waarde van de polis niet worden afgekocht of worden overgeheveld naar een andere verzekeraar.
Deze voorwaarden staan uitgebreid vermeld in de door Acadium Bastion verstrekte offertes/adviesrapporten van 21 februari 2008 en 21 mei 2008, met bijlagen, als ook op de begeleidende brief en op de afgegeven polis van 7 augustus 2008. Indien en voor zover [eiser] een en ander heeft gemist in het adviesgesprek, dan had hij dit in een van de genoemde bescheiden kunnen teruglezen. Het proces-verbaal van de comparitie vermeldt hierover het volgende:
“ [eiser] was op de hoogte van de mogelijkheid tot omzetting van de ontbindingsvergoeding in een lijfrente zodat hij eerder een aanvulling op zijn inkomen had.”
Daarbij komt dat als niet dan wel onvoldoende gemotiveerd weersproken vast staat dat [eiser] kennis droeg van de door zijn voormalig werkgever gemaakte berekening inzake directe omzetting per 1 juli 2008.
Aldus mag worden verondersteld dat [eiser] in beginsel voldoende was geïnformeerd over het recht op en het moment van omzetting van de verzekering in een (periodieke) lijfrente(uitkering) en de eventuele fiscale (IB) consequenties daarvan. Acadium Bastion mocht ervan uitgaan dat [eiser] de aan hem verstrekte documentatie en informatie goed kon begrijpen en doorgronden. Feiten en omstandigheden die tot een ander oordeel zouden moeten leiden, zijn gesteld noch gebleken.
Als niet dan wel onvoldoende gemotiveerd weersproken staat vast dat [eiser] ten tijde van het sluiten van de polis (augustus 2008) beschikte over ongeveer € 100.000,00 spaargeld, dat [eiser] plannen had om op termijn naar Griekenland te verhuizen, dat [eiser] wenste een deel van de gouden handdruk ad € 24.093,00 direct fiscaal af te rekenen en dat [eiser] over een periode van circa 2,5 jaar een WW uitkering zou gaan genieten. In die omstandigheden bezien is de keuze voor inleg met een gegarandeerde renteaanwas van 4,240% per jaar in plaats van het direct omzetten van de verzekering in een (periodieke) lijfrente(uitkering) niet onlogisch. Dat betreft bovendien gemaakte keuzes en omstandigheden in de privésfeer van [eiser] waar Acadium Bastion volledig buiten stond. Het misgelopen belastingvoordeel, wat daarvan overigens ook zij, is in de visie van de rechtbank dan ook voortgevloeid uit die door [eiser] gemaakte keuzes en genomen risico’s.
De conclusie is dat niet is gebleken dat Acadium Bastion in het kader van de tussen partijen gesloten overeenkomst in enige op haar rustende zorgplicht tekort is geschoten. De vordering zal dan ook, bij gebreke van een grondslag daartoe, worden afgewezen.
Als de in het ongelijk gestelde partij wordt [eiser] veroordeeld in de proceskosten, die aan de zijde van Acadium Bastion worden begroot op:
-
griffierecht € 1.929,00
-
salaris advocaat € 1.788,00 + (2 pnt x tarief IV)
Totaal € 3.717,00
5 De beslissing
De rechtbank
wijst de vordering af;
veroordeelt [eiser] in de proceskosten, aan de zijde van Acadium Bastion begroot op € 3.717,00;
verklaart de bovenstaande kostenveroordeling uitvoerbaar bij voorraad.
Dit vonnis is gewezen door mr. A. Boer en in het openbaar uitgesproken op 7 december 2016.