Vreemdelingenrecht

Rechtbank 's-Gravenhage · Bodemzaak · Vreemdelingenrecht

Rechtbank 's-Gravenhage, 3 augustus 2000

Zaakgegevens

Op 3 augustus 2000 heeft de Rechtbank 's-Gravenhage in een bodemzaak uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank 's-Gravenhage
Datum uitspraak
3 augustus 2000
Datum publicatie
4 april 2013
Zaaknummer
AWB 00/8189
Procedure
Bodemzaak
ECLI
ECLI:NL:RBSGR:2000:AA7439

Samenvatting

Voor deze uitspraak is nog geen samenvatting beschikbaar.

Uitspraak

ARRONDISSEMENTSRECHTBANK 'S-GRAVENHAGE

Vreemdelingenkamer

__________________________________________________

UITSPRAAK ingevolge artikel 8:77 Algemene wet bestuursrecht juncto artikel 34j Vreemdelingenwet

__________________________________________________

Reg.nr : AWB 00/8189 VRWET

Inzake : A, hierna te noemen de vreemdeling,

gemachtigde mr. W.J.J. Trooster, advocaat te Vlaardingen

tegen : de Staatssecretaris van Justitie, verweerder,

gemachtigde mr. D. Kuiper, ambtenaar ten departemente.

I. ONTSTAAN EN LOOP VAN HET GEDING

De vreemdeling stelt te zijn geboren op [...] 1974 en de Soedanese nationaliteit te hebben.

Op 2 juni 2000 is de vreemdeling in bewaring gesteld met toepassing van het bepaalde in artikel 26, eerste lid, aanhef en onder c, Vreemdelingenwet (Vw).

Bij beroepschrift van 8 juni 2000, ontvangen ter griffie van deze rechtbank op 9 juni 2000 heeft de gemachtigde van de vreemdeling tegen de vrijheidsontnemende maatregel beroep ingesteld en daarbij tevens verzocht om toekenning van

een schadevergoeding.

Op 13 juni 2000 is de vrijheidsontnemende maatregel door verweerder opgeheven.

Bij brief van 16 juni 2000 heeft de gemachtigde van de vreemdeling het beroep ingetrokken.

Bij beroepschrift van 26 juni 2000, ontvangen ter griffie van deze rechtbank op 27 juni 2000, heeft de gemachtigde van de vreemdeling opnieuw beroep tegen de vrijheidsbenemende maatregel beroep ingesteld en tevens verzocht om

schadevergoeding.

Openbare behandeling van dit beroep heeft plaatsgevonden op 1 augustus 2000. De vreemdeling is aldaar vertegenwoordigd door zijn gemachtigde. Verweerder heeft zich doen vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.

II. OVERWEGINGEN

Thans is, gelet op het feit dat eiser zich sedert 13 juni 2000 niet meer in bewaring bevindt nog slechts in geschil of de bewaring tot 13 juni 2000 rechtmatig is geweest en zo nee, of er aanleiding is een schadevergoeding op grond

van artikel 34j Vw toe te kennen.

Namens de gemachtigde van de vreemdeling is aangevoerd dat vanwege de intrekking van het beroepschrift d.d. 16 juni 2000 door de gemachtigde van de vreemdeling de behandeling van de zaak niet heeft plaatsgevonden.

Echter is hij van mening dat door het indienen van een nieuw beroepschrift d.d. 26 juni 2000 dit gezien moet worden als een nieuwe zaak gericht tegen de vrijheidsontnemende maatregel. Tevens heeft de gemachtigde van de vreemdeling

aangevoerd dat de vreemdeling wel in aanmerking komt voor schadevergoeding aangezien de

vreemdeling langer dan tien dagen in een politiecel heeft doorgebracht.

De rechtbank overweegt als volgt.

Ingevolge artikel 35, derde lid, Vw is het instellen van beroep tegen een besluit als bedoeld in artikel 34a Vw niet aan enige termijn gebonden. Ratio van deze bepaling is de grondwettelijke habeas corpusgarantie (artikel 15, tweede

lid, Grondwet), die onder meer inhoudt dat de vreemdeling aan wie zijn vrijheid is ontnomen zich te allen tijde tot de rechter moet kunnen wenden om de rechtmatigheid van zijn vrijheidsbeneming te toetsen.

De rechtbank is van oordeel dat in de opzet en de bewoordingen van artikel 34j Vw tot uitdrukking komt dat een verzoek om schadevergoeding slechts mogelijk is in samenhang met een beroep tegen de onderliggende conservatoire

maatregel, zijnde het schadeveroorzakende besluit.

Uit artikel 34j Vw in samenhang met artikel 6:19, derde lid, Awb, volgt dat opheffing door verweerder van een inbewaringstelling hangende een tegen die maatregel ingesteld beroep niet in de weg staat aan een inhoudelijke afdoening

van het beroep indien de indiener daarbij belang

heeft.

De rechtbank merkt op dat uit de jurisprudentie (RV 1995, 75 r.o. 8) volgt dat bij opheffing van de bewaring door verweerder zonder dat een beroep tegen die maatregel aanhangig is, de vreemdeling de mogelijkheid openstaat alsnog

zodanig beroep in te stellen, met dien verstande dat alsdan moet worden uitgegaan van de in artikel 33c Vw neergelegde beroepstermijn van vier weken te rekenen vanaf de opheffing.

Deze situatie doet zich in de onderwerpelijke zaak echter niet voor. De gemachtigde van de vreemdeling heeft bij brief van 16 juni 2000 zijn tegen de inbewaringstelling gerichte beroep in zijn geheel ingetrokken.

Het resultaat hiervan is dat hij rechtens wordt geacht te hebben berust in de rechtmatigheid van de inbewaringstelling.

Binnen het in de Vw neergelegde stelsel van rechtsbescherming tegen conservatoire maatregelen bestaat geen ruimte voor een verzoek om schadevergoeding zonder accessoir beroep tegen de onderliggende conservatoire maatregel. Het

onderwerpelijk verzoek is niet accessoir aan een conservatoire maatregel zodat het niet-ontvankelijk moet worden verklaard.

III. BESLISSING

De Arrondissementsrechtbank 's-Gravenhage:

RECHTDOENDE:

Verklaart het beroep niet-ontvankelijk.

IV. RECHTSMIDDEL

Tegen deze uitspraak staat geen gewoon rechtsmiddel open.

Aldus gedaan door mr. G.P. Kleijn en uitgesproken in het openbaar op 3 augustus 2000, in tegenwoordigheid van C. Sontodimedjo, griffier.

afschrift verzonden op: 11 augustus 2000