Vreemdelingenrecht

Opvang asielzoekers. ROV-maatregel. Inhouden leefgeld. Binnen roken. Beroep ongegrond.

Rechtbank Den Haag, 17 april 2023

Zaakgegevens

Op 17 april 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
17 april 2023
Datum publicatie
21 april 2023
Zaaknummer
AWB 23/430
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2023:5751
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Opvang asielzoekers. ROV-maatregel. Inhouden leefgeld. Binnen roken. Beroep ongegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: AWB 23/430

uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[naam] , eiseres, V-nummer: [nummer]

en

het bestuur van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COa), verweerder.

Procesverloop

Bij besluit van 12 december 2022 (het bestreden besluit) heeft verweerder € 12,95 ingehouden op het leefgeld van eiseres gedurende twee weken.

Eiseres heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

De rechtbank doet uitspraak zonder zitting op grond van artikel 8:54, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht.

Overwegingen

1. De wet- en regelgeving die op deze zaak van toepassing is, staat in de bijlage bij deze uitspraak.

2. Op 8 december 2022 is eiseres naar de vijfde verdieping van het asielzoekerscentrum (AZC) waar zij verblijft gegaan (locatie: [adres]). Zij heeft daar softdrugs gerookt. Op 11 december 2022 heeft er hierover een gesprek met eiseres plaatsgevonden. Hierdoor is er overlast van middelgrote impact ontstaan.

3. Verweerder heeft daarom bij het bestreden besluit aan eiseres de maatregel opgelegd dat er gedurende twee weken € 12,95 wordt ingehouden van haar leefgeld.

4. Eiseres is het hier niet mee eens. Zij voert aan dat de vijfde verdieping leeg was, dat het buiten erg koud was en dat zij voor haar eigen veiligheid en mentaal welzijn weg wilde zijn van de andere mensen op het AZC. Ook voert zij aan dat de leefomstandigheden op het AZC niet goed zijn. Het eten is slecht en er is geen keuken om zelf eten te kunnen koken. Verder voert eiseres aan dat € 40 aan leefgeld per week al onvoldoende is om van te kunnen leven. Ten slotte stelt eiseres dat zij het COa heeft gevraagd om op het AZC een verwarmde rookruimte voor vrouwen in te richten, maar dat hierop niet is ingegaan.

5. De rechtbank kan hier meteen uitspraak over doen en hoeft daarom geen zitting te houden.

De rechtbank oordeelt als volgt.

6. Op grond van artikel 5 van de Wet Centraal Orgaan opvang asielzoekers staat er beroep bij de rechtbank open tegen het bestreden besluit.

7. Op grond van artikel 10 van de Regeling verstrekkingen asielzoekers en andere categorieën vreemdelingen 2005 heeft het COa de bevoegdheid om verstrekkingen te onthouden. De werkwijze van het COa bij het opleggen van maatregelen is neergelegd in het Reglement Onthoudingen Verstrekkingen (ROV).

8. Op pagina 15 van het ROV staat dat een maatregel van de categorieën 2 tot en met 3 wordt opgelegd als sprake is van middelgrote impact, bijvoorbeeld door het overtreden van de huisregels waarbij medebewoners en/of derden licht gevaar lopen.

9. In onderdeel 11 van de huisregels van het COa staat dat het vanwege brandgevaar niet is toegestaan om in de gebouwen van het COa te roken.

10. Eiseres betwist niet dat zij in een gebouw van het COa heeft gerookt. Eiseres heeft daardoor een huisregel overtreden die is ingesteld vanwege de brandveiligheid. Verweerder heeft een maatregel opgelegd van de categorie 2. Gelet op het ROV is dit een passende maatregel. In wat eiseres aanvoert, ziet de rechtbank geen aanleiding om hier anders over te denken. Dat er niemand aanwezig was op de vijfde verdieping en dat het buiten koud was, maakt binnen roken niet minder gevaarlijk. Dat geldt ook voor de stellingen dat het eten op het AZC slecht is, dat het bedrag aan leefgeld sowieso al te laag is en dat het AZC geen verwarmde rookruimte voor vrouwen wil inrichten.

11. Het beroep is kennelijk ongegrond. Dit betekent dat eiseres geen gelijk krijgt. De maatregel blijft in stand.

12. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J.F.I. Sinack, rechter, in aanwezigheid van mr. A.S. Hamans, griffier, op 13 april 2023 en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

griffier

rechter

Afschrift verzonden aan partijen op:

Bent u het niet eens met deze uitspraak?

Als u het niet eens bent met deze uitspraak, kunt u een brief sturen naar de rechtbank waarin u uitlegt waarom u het er niet mee eens bent. Dit heet een verzetschrift. U moet dit verzetschrift indienen binnen 6 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. U ziet deze datum hierboven. Als u graag een zitting wilt waarin u uw verzetschrift kunt toelichten, kunt u dit in uw verzetschrift vermelden.

Bijlage

Algemene wet bestuursrecht

Artikel 8:54, eerste lid, aanhef en onder d:

Totdat partijen zijn uitgenodigd om op een zitting van de bestuursrechter te verschijnen, kan de bestuursrechter het onderzoek sluiten, indien voortzetting van het onderzoek niet nodig is, omdat: het beroep kennelijk gegrond is.

Wet Centraal Orgaan opvang asielzoekers

Artikel 5, eerste lid:

In afwijking van artikel 72, derde lid, van de Vreemdelingenwet 2000 zijn de afdelingen 1, 3 en 4 van hoofdstuk 7 van de Vreemdelingenwet 2000 van toepassing op besluiten in het kader van het onthouden dan wel de beëindiging van verstrekkingen bij of krachtens deze wet.

Regeling verstrekkingen asielzoekers en andere categorieën vreemdelingen 2005

Artikel 10, eerste lid, aanhef en onder h:

Het COA kan de in artikel 9, eerste lid, bedoelde verstrekkingen beperken of, in uitzonderlijke gevallen intrekken indien de asielzoeker: ernstig inbreuk maakt op de verplichtingen, bedoeld in artikel 19, eerste lid.

Reglement Onthoudingen Verstrekkingen COa

Pagina 15

(…) ROV-maatregel 2 tot en met 3 wordt opgelegd wanneer er sprake is van een middelgrote impact van een incident/getoonde gedrag van een bewoner. Onder middelgrote impact wordt bijvoorbeeld verstaan: overtreden huisregels waarbij medebewoners en/of derden lichte schade ondervinden en/of licht gevaar lopen, zoals: roken in een gezamenlijke woonruimte en leefomgeving. (…)

Huisregels COa

Onderdeel 11: Brandvoorschriften

De volgende brandvoorschriften moeten altijd worden opgevolgd: het is niet toegestaan om te roken in de eigen woonruimte en de overige gebouwen. (…)