Vreemdelingenrecht

Verzoek om proceskosten na intrekking beroep. De rechtbank wijst het verzoek af omdat zij niet bevoegd was om…

Rechtbank Den Haag, 17 juli 2024

Zaakgegevens

Op 17 juli 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Utrecht
Datum uitspraak
17 juli 2024
Datum publicatie
30 juli 2024
Zaaknummer
NL24.10931
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2024:11853
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Verzoek om proceskosten na intrekking beroep. De rechtbank wijst het verzoek af omdat zij niet bevoegd was om over de inhoud van het beroep te oordelen.

Uitspraak

uitspraak

[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL24.10931

uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[verzoeker] , V-nummer: [V-nummer] , verzoeker (gemachtigde: mr. V. Senczuk),

en

de minister van Asiel en Migratie, voorheen de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, de minister

(gemachtigde: mr. C.W.M. van Breda).

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het verzoek van verzoeker om een veroordeling van de minister in de proceskosten. Verzoeker heeft dit verzoek gedaan bij de intrekking van zijn beroep tegen het besluit van de minister van 8 maart 2024. Hij heeft het beroep ingetrokken omdat de minister verzoeker op 8 juli 2024 heeft laten weten een dwangsom van € 4.000,- te vergoeden aan verzoeker.

1.1.

De rechtbank heeft de minister in de gelegenheid gesteld te reageren op het verzoek om veroordeling in de proceskosten. De minister heeft de rechtbank meegedeeld dat hij geen reden ziet om proceskosten te vergoeden omdat niet de bestuursrechter, maar de burgerlijke rechter bevoegd is om te beslissen over de verschuldigdheid van de dwangsom.

1.2.

De rechtbank doet zonder zitting uitspraak op het verzoek om proceskostenveroordeling.1

Beoordeling door de rechtbank

2. De rechtbank wijst het verzoek om proceskostenveroordeling af. Zij legt hierna uit hoe zij tot dit oordeel komt.

Wanneer wordt een bestuursorgaan in de proceskosten veroordeeld?

3. Als een beroep wordt ingetrokken omdat het bestuursorgaan geheel of gedeeltelijk aan de indiener van het beroepschrift is tegemoetgekomen, kan de bestuursrechter op verzoek van de indiener dat bestuursorgaan bij afzonderlijke uitspraak veroordelen in de proceskosten.2

[afbeelding niet beschikbaar]

1. Met toepassing van artikel 8:54, eerste lid, in samenhang met artikel 8:75a, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb).

2 Dit volgt uit artikel 8:75a van de Awb en is nader uitgewerkt in het Besluit proceskosten bestuursrecht (Bpb).

Is de minister aan verzoeker tegemoetgekomen?

4. De rechtbank moet dus beoordelen of de minister geheel of gedeeltelijk aan verzoeker is tegemoetgekomen.

4.1.

Op 13 maart 2024 heeft verzoeker beroep ingesteld tegen het bestreden besluit waarin aan verzoeker een verblijfsvergunning is verleend. Verzoeker heeft beroep ingesteld omdat er geen dwangsom is toegekend in het bestreden besluit. Volgens verzoeker heeft de minister hem niet gehoord binnen de gestelde termijn van deze rechtbank, zittingsplaats Roermond, zoals bepaald in de uitspraak van 1 december 2023, NL23.34889. De rechtbank heeft een dwangsom verbonden aan termijnoverschrijding. Daardoor is de minister volgens verzoeker een dwangsom verschuldigd.

4.2.

De rechtbank stelt vast dat zij niet bevoegd is om kennis te nemen van het beroep over de dwangsom die de minister volgens verzoeker heeft verbeurd vanwege het overschrijden van de door de rechtbank gestelde termijn. Voor het vaststellen van de verschuldigdheid van de hoogte van een dergelijke dwangsom moet een vreemdeling zich namelijk wenden tot de burgerlijke rechter.3 De rechtbank kan daarom ook geen oordeel geven over de vraag of de minister is tegemoetgekomen aan verzoeker door alsnog de gevraagde dwangsom te vergoeden. De rechtbank wijst het verzoek om vergoeding van de proceskosten daarom af.

Beslissing

De rechtbank wijst het verzoek om vergoeding van de proceskosten af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. I. Helmich, rechter, in aanwezigheid van mr. A. Wilpstra - Foppen, griffier.

[afbeelding niet beschikbaar]

3 Zie bijvoorbeeld de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 23 augustus 2023, ECLI:NL:RVS:2023:3199, r.o. 2.

De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

17 juli 2024

[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]Mr. I. Helmich A. Wilpstra - Foppen

Rechter Griffier

Rechtbank Midden-Nederland Rechtbank Midden-Nederland

Informatie over verzet

Als partijen het niet eens zijn met deze uitspraak, kunnen zij een verzetschrift sturen naar de rechtbank waarin zij uitleggen waarom zij het niet eens zijn met deze uitspraak. Het verzetschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Als partijen graag een zitting willen om het verzetschrift toe te lichten, moeten zij dit in het verzetschrift vermelden.