Vreemdelingenrecht
PKV toegekend; in geschil is de geldigheid van de ingebrekestelling. De rechtbank merkt, in lijn met de…
Rechtbank Den Haag, 16 juli 2025
ECLI:NL:RBDHA:2025:19371 · Rechtbank Den Haag · 16 juli 2025
Zaakgegevens
Op 16 juli 2025 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Amsterdam
- Datum uitspraak
- 16 juli 2025
- Datum publicatie
- 23 oktober 2025
- Zaaknummer
- NL24.42660
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2025:19371
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
PKV toegekend; in geschil is de geldigheid van de ingebrekestelling. De rechtbank merkt, in lijn met de uitspraak van de Afdeling, de klacht van verzoekers aan als ingebrekestelling, nu zij bij verweerder aandrongen om zo snel mogelijk een beslissing te nemen.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Amsterdam
Bestuursrecht
Zaaknummer: NL24.42660
V-nummers: [V-nummer 1], [V-nummer 2], [V-nummer 3] en [V-nummer 4]
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[verzoeker 1], mede namens [verzoeker 2], [verzoeker 3] en [verzoeker 4], verzoekers,
(gemachtigde: mr. L.M. Weber),
en
de minister van Asiel en Migratie, verweerder.
Inleiding
1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het verzoek van verzoekers om een
veroordeling van verweerder in de proceskosten. Verzoekers hebben dit verzoek gedaan bij de intrekking van hun beroep tegen het niet tijdig nemen van een besluit op hun aanvraag voor een machtiging tot voorlopig verblijf (mvv). Zij hebben het beroep ingetrokken, omdat verweerder op 9 januari 2025 alsnog een besluit heeft genomen.
De rechtbank heeft verweerder in de gelegenheid gesteld om te reageren op dat verzoek. Verweerder heeft hierop bij brief van 12 februari 2025 gereageerd.
De rechtbank doet uitspraak zonder een zitting te houden.
Beoordeling door de rechtbank
2. Verweerder heeft zich met zijn brief van 12 februari 2025 verzet tegen een veroordeling in de proceskosten. De klacht die verzoekers op 15 oktober 2024 hebben ingediend voldoet niet aan de eisen van een ingebrekestelling. Hierdoor is het beroep niet-ontvankelijk, aldus verweerder.
3. Verzoekers vinden dat zij wel recht hebben op proceskosten. Volgens hen is wel degelijk sprake van een ingebrekestelling die door verweerder is ontvangen en bevestigd.
4. Voordat de rechtbank aan de beoordeling van het proceskostenverzoek komt, moet de rechtbank eerst beoordelen of het beroep ontvankelijk is.
Als een bestuursorgaan niet tijdig op een aanvraag beslist, kan de betrokkene daartegen in beroep gaan. Voordat hij beroep kan instellen, moet de betrokkene aan het bestuursorgaan laten weken dat binnen twee weken alsnog moet worden beslist op zijn aanvraag (de ingebrekestelling). Als er na twee weken nog steeds geen besluit is genomen, kan de betrokkene beroep instellen.
Van een ingebrekestelling, zoals bedoeld in artikel 4:17, derde lid, van de Awb is sprake als voldoende duidelijk is op welke aanvraag het geschrift betrekking heeft, dat belanghebbende zich op het standpunt stelt dat het bestuursorgaan niet tijdig op de aanvraag heeft beslist en dat belanghebbende erop aandringt dat een zodanige beslissing alsnog wordt genomen.
In de klacht van 15 oktober 2024 worden alle verzoekers genoemd waar de aanvraag betrekking op heeft samen met de zaaknummers. Daarbij is in de klacht aangegeven dat de IND langer de tijd neemt om te beslissen op de aanvraag en is de omstandigheid van een zieke dochter aangegeven, waarmee verzoekers proberen aan te dringen op het zo snel mogelijk nemen van een beslissing. De rechtbank merkt de klacht van 15 oktober 2024 daarom aan als een ingebrekestelling als bedoeld in artikel 4:17, derde lid, van de Awb.
Het beroep is ontvankelijk.
5. De rechtbank moet in dit beroep beoordelen of verweerder geheel of gedeeltelijk aan verzoekers is tegemoetgekomen.
Verzoekers hebben de aanvraag voor een mvv ingediend bij verweerder. Verzoekers hebben verweerder in gebreke gesteld en vervolgens na ten minste twee weken beroep ingesteld. Verweerder heeft de aanvraag (alsnog) ingewilligd.
De rechtbank is van oordeel dat verweerder met het nemen van een besluit op de aanvraag is tegemoetgekomen aan het beroep van verzoekers.
6. De rechtbank wijst het verzoek om een proceskostenvergoeding toe. Verweerder moet deze vergoeding betalen aan verzoekers. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht vast op € 453,50 (1 punt voor het indienen van het beroepschrift met een waarde van € 907,- en een wegingsfactor van 0,5).
Beslissing
De rechtbank veroordeelt verweerder in de proceskosten van verzoeker tot een bedrag van € 453,50.
Deze uitspraak is gedaan door mr. Y. Moussaoui, rechter, in aanwezigheid van S. Yagkoubi, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Als u het niet eens bent met deze uitspraak, kunt u een brief sturen naar de rechtbank waarin u uitlegt waarom u het er niet mee eens bent. Dit heet een verzetschrift. U moet dit verzetschrift indienen binnen 6 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. U ziet deze datum hierboven. Als u graag een zitting wilt waarin u uw verzetschrift kunt toelichten, kunt u dit in uw verzetschrift vermelden.