Vreemdelingenrecht
bewaring, eerste beroep, 59a, gronden maatregel betwist, onderduikrisico, geen lichter middel, voldoende…
Rechtbank Den Haag, 30 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:31914 · Rechtbank Den Haag · 30 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 30 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Groningen
- Datum uitspraak
- 30 oktober 2026
- Datum publicatie
- 30 oktober 2026
- Zaaknummer
- NL26.63618
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:31914
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
bewaring, eerste beroep, 59a, gronden maatregel betwist, onderduikrisico, geen lichter middel, voldoende voortvarend en zicht op overdracht, geen overdrachtsbesluit en daarom geen refoulementbeoordeling, beroep ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Groningen
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.63618
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[naam] , eiser,
geboren op [geboortedatum] ,
van Algerijnse nationaliteit,
V-nummer: [nummer] ,
(gemachtigde: mr. H. Postma),
en
de minister van Asiel en Migratie, de minister,
(gemachtigde: mr. S.J. de Vries).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over de maatregel van vreemdelingenbewaring die aan eiser is opgelegd. Deze maatregel is opgelegd op grond van artikel 59a, eerste lid, van de Vw. Eiser is het niet eens met die maatregel. Hij voert daartegen een aantal beroepsgronden aan. Onder meer aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de rechtmatigheid van die maatregel en de vraag of aan eiser een schadevergoeding moet worden toegekend.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het beroep ongegrond is. Het opleggen van de maatregel van vreemdelingenbewaring is niet onrechtmatig. De maatregel van vreemdelingenbewaring voldoet aan de voorwaarden. De minister hoefde niet te kiezen voor een lichter middel. Er is dus geen reden voor het toekennen van een schadevergoeding. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit heeft.
Procesverloop
2. Met het bestreden besluit van 20 oktober 2026 heeft de minister aan eiser de maatregel van vreemdelingenbewaring opgelegd en de rechtbank daarvan in kennis gesteld.
Deze kennisgeving wordt gelijkgesteld met een door eiser ingesteld beroep. Het beroep wordt ook aangemerkt als een verzoek om schadevergoeding.
De rechtbank heeft het beroep op 27 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser, een tolk en de gemachtigde van de minister. De rechtbank heeft het onderzoek op de zitting gesloten.
Beoordeling door de rechtbank
Toetsingskader
3. De minister kan de vreemdeling op wie de AMbV van toepassing is in bewaring stellen met het oog op de overdracht aan een verantwoordelijke lidstaat. Bewaring is alleen aan de orde als er een onderduikrisico bestaat of als dat noodzakelijk is ter bescherming van de nationale veiligheid of de openbare orde. De maatregel kan alleen worden opgelegd wanneer er sprake is van een onderduikrisico, als ten minste twee van de gronden, genoemd in artikel 5.6, tweede lid, van het Vb zich voordoen. Er moet een individuele beoordeling plaatsvinden van de situatie van de betrokken persoon. De bewaring moet evenredig zijn en er moeten geen andere, minder dwingende alternatieve maatregelen doeltreffend kunnen worden toegepast. De bewaring blijft achterwege of wordt beëindigd, als deze niet langer noodzakelijk is met het oog op het doel van de bewaring.
De aan eiser opgelegde maatregel van vreemdelingenbewaring
4. De minister heeft aan eiser de maatregel van vreemdelingenbewaring opgelegd. In deze maatregel staat dat de maatregel nodig is door het belang van de openbare orde, omdat er een onderduikrisico bestaat.
In de maatregel heeft de minister als gronden vermeld dat eiser:
a. Nederland niet op de voorgeschreven wijze is binnengekomen, dan wel een poging daartoe heeft gedaan, waarbij de vreemdeling zich gedurende enige tijd aan het toezicht heeft onttrokken of zich zonder toestemming tussen de lidstaten van de Europese Unie beweegt;
p. zich niet aan een of meer andere voor hem geldende verplichtingen van hoofdstuk 4 van het Vb heeft gehouden;
r. geen vaste woon- of verblijfplaats heeft;
s. niet beschikt over voldoende middelen van bestaan.
Eurodac-gegevens
5. Eiser voert aan dat recente Eurodac-gegevens ontbreken in het dossier. De rechtbank stelt vast dat de minister deze gegevens op de zitting alsnog aan het dossier heeft toegevoegd.
Voortraject
6. De rechtbank stelt vast dat eiser de procedure voorafgaand aan de inbewaringstelling niet heeft bestreden. De bewaring is niet op die grond onrechtmatig.
Grondslag
7. De rechtbank is van oordeel dat eiser valt onder de in artikel 59a, van de Vw genoemde categorie vreemdelingen. Er bestaan namelijk concrete aanwijzingen dat eiser valt onder de werkingssfeer van de AMbV. Zo blijkt uit Eurodac dat eisers vingerafdrukken zijn geregistreerd in Slovenië, Zwitserland, Duitsland en Luxemburg.
Gronden
8. Eiser heeft alle gronden, met uitzondering van grond a, betwist. De rechtbank is van oordeel dat grond p terecht aan eiser is tegengeworpen. Zo is eiser niet in het bezit van identificerende documenten, hetgeen hij overigens ook niet betwist. De enkele stelling van eiser dat zijn kopie paspoort en geboorteakte zijn gestolen, acht de rechtbank daartoe onvoldoende. Ook de gronden r en s kunnen aan eiser worden tegengeworpen, nu hij niet staat ingeschreven in de BRP en geen (eigen zelfstandige) middelen van bestaan heeft. De omstandigheid dat eiser vóór zijn inbewaringstelling bij het COa opvang had en dat door het COa financiële middelen werden verstrekt, kan hieraan niet afdoen. In de maatregel is voldoende gemotiveerd dat er, door het niet hebben van een geldig document voor grensoverschrijding en vaste woon- of verblijfplaats en onvoldoende middelen, een concreet risico bestaat dat eiser zich aan het toezicht zal onttrekken, hij de voorbereidingen van zijn vertrek ontwijkt/belemmert en hij niet uit eigen beweging beschikbaar zal blijven voor de lopende AMbV-procedure. Het onderduikrisico is hiermee voldoende gemotiveerd. De rechtbank oordeelt dat alle gronden, in samenhang bezien en gelet op de motivering in de maatregel, voldoende zijn om de maatregel van bewaring te kunnen dragen en dat voldoende grond bestaat om een onderduikrisico aan te nemen.
Lichter middel
9. Gelet op de gronden die aan de maatregel ten grondslag zijn gelegd, is de minister er terecht vanuit gegaan dat eiser niet uit eigen beweging gevolg zal geven aan de op hem rustende vertrekplicht. Een lichter middel volstond derhalve niet om de overdracht van eiser te verzekeren.
Voortvarendheid en zicht op overdracht
10. De rechtbank is van oordeel dat de minister voldoende voortvarend werkt aan de overdracht van eiser en dat zicht op overdracht niet ontbreekt. Zo heeft de minister op
21 oktober 2026 een claimverzoek aan de Sloveense autoriteiten verzonden. Dat de minister ervoor heeft gekozen om voorlopig eerst alleen Slovenië te benaderen, maakt niet dat sprake is van onvoldoende voortvarend handelen. Eerder heeft de minister Luxemburg verzocht om terugname. Luxemburg heeft aangegeven niet akkoord te zijn en verwezen naar de verantwoordelijkheid van Slovenië.
Conclusie en gevolgen
11. De rechtbank ziet ook ambtshalve geen aanleiding voor het oordeel dat de maatregel onrechtmatig is. De Afdeling heeft bij uitspraak van 12 juli 2016 geoordeeld dat als er nog geen overdrachtsbesluit is genomen, dat de minister in de maatregel van bewaring dan geen refoulementbeoordeling hoeft te maken. De rechtbank stelt vast dat eiser op
14 oktober 2026 een opvolgende aanvraag voor een asielvergunning heeft ingediend. Ten tijde van het opleggen van de maatregel had de minister hierop nog niet beslist en was er dus ook geen overdrachtsbesluit.
12. De rechtbank stelt vast dat eiser in totaal niet langer dan zes maanden in bewaring zit.
13. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen.
14. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank:
-
verklaart het beroep ongegrond;
-
wijst het verzoek om schadevergoeding af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. A. Sibma, rechter, in aanwezigheid van R. de Boer, griffier, en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.
De uitspraak is openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen één week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden of na de dag van plaatsing daarvan in het digitale dossier.